Şafak Öğretmene Destek

Şafak Bay 25 yaşında, ataması yapılmamış bir öğretmen. 5 yıldır kemik kanseriyle boğuşuyor. Çok sevdiği mesleğinin önünde koca bir engel olan KPSS’nin yarattığı yoğun stres, vücudundaki hastalığı tetikledi ve bu gün hastalığının tedavisini ülkemiz sınırları içerisinde mümkün olmayan bir noktaya getirdi.

Şafak ataması yapılmayan tüm öğretmenler adına şimdi açlık grevinde…

Ataması yapılmayan yüz binlerce öğretmene mücadele bilincini aşılamış olan ve bunu yaparken hastalığının verdiği fiziksel rahatsızlıklara aldırış dahi etmeyen Şafak öğretmen, içerisinde bulunduğu durumu defalarca her alanda dile getirmesine karşın (Beyaz Show, tüm haber bültenleri ve neredeyse tüm gazeteler), yurtdışında tedavi edilebilmesi için ne elle tutulur bir yardım imkanı yaratıldı ne de resmi bir devlet girişimi sağlandı. Şafak’ın tedavisi yurtdışında mümkün ve göz göre göre onu ölüme mahkum edenlere karşı bir protesto çığlığıyla şimdi açlık grevinde.

Şafak Öğretmen yoğun bir psikolojik mücadele vermekte olduğu kemik kanserine karşı artık son noktada bulunmaktadır. Son bir umut ve son bir haykırış olarak 19 Temmuz pazartesi gününden beri Ankara’da Abdi İpekçi Parkı’nda açlık grevine başlamıştır. Ataması yapılmayan öğretmen, kemik kanseri Şafak Bay, Abdi İpekçi Parkı’nda başladığı açlık grevinin ilk gününde, saat 21.00’de fenalaşarak ambulansla hastaneye kaldırılmıştır. Gece 01.30 gibi taburcu edilen Şafak Bay, yemek yemeyi reddetmiş ve 20 Temmuz Salı sabahı Abdi İpekçi Parkı’na gelerek açlık grevi eylemine kaldığı yerden devam etmeye başlamıştır.

Şafak bize direnci, yaşama azmini ve sevincini tüm kararlılığıyla kanıtlıyor. Şimdi sıra bizde. O’na ve mücadelesine olan desteğimizi bir imzayla ifade edelim. Şafak yaşasın ve tedavisi için gerekli önlemler derhal alınsın. Sağlık Bakanlığı, bürokratik engeller yaratmak yerine, Şafak için gerekli düzenlemeleri yaparak tedavisinin yurtdışında devam etmesi için derhal harekete geçmelidir. Çok geç olmadan. Bu talep doğrultusunda desteğinizi ifade etmek için lütfen siz de bir imza verin ve Şafak’ın sesi daha gür duyulsun.

Yaşamak isteyen bir öğretmenin sesini duyurabilmek adına biraz çaba, biraz gayret…

Şafak Öğretmen Destek sitesi için tıklayınız.

Facebook – Şafak Öğretmen’e Destek Grup Sayfası

Not: An itibariyle Şafak Öğretmen’e destek amacıyla açılan blog sayfasının yayından kaldırıldığını öğrenmiş bulunuyoruz. Bloğun yayınının durdurulma sebebi öğrenildiği zaman yine bu sayfadan aktarılacaktır.

egitimciyiz.com

3 thoughts on “Şafak Öğretmene Destek

  1. Farklı profillerden aynı yorumları yapmanız ne kadar ilginç.Siz konunun özünü anlamamışsın galiba.Kimse Şafak Bay puansız atansın demiyor kimse.Sadece tedavi için yurtdışına gönderilmesi isteniyor.Eğer sosyal eşitlik ilkesini ileri sürüyors…an bir daha düşün derim.Bu ilkeye uyulmayan o kadar çok olay var ki.Daha önce bir Türk vatandaşının tedavi masrafı devlet tarafından hiç mi karşaılanmadı??? O zaman nerdeydi sosyal eşitlik hakkı.O zaman niye itiraz etmedinz?? Filistinli çocukları Türk devleti tedavi ediyor,bunu sevinçle karşılıyorsunuz.Ancak bir türk vatandaşı devlet tarafından tedavi edileceği zaman mı itiraz ediyorsunuz?? İsmi ne olursa olsun,mesleği ne olursa olsun burda bir insan hayatından bahsediyoruz.Biraz elinizi vidanınıza koyun.Tabii vicdanınız varsa.Gözünüzü hırs öyle bir bürümüş ki asıl niyeti unutuyorsunuz.İnşallah sizin yada bir yakınınızın böyle bir durum başına gelmez.Ama eger bir gün gelirse siz de o zaman böyle destek isteyeceksiniz.Ve benim gibi insanlar sizin mesleğinize,cinsiyetinize,siyasi görüşünüze bakmadan yine destek olmaya çalışıcağız.Lütfen bir daha ki sefere yorum yaparken biraz düşünün…

  2. Osman Bey tabii ki kpss girip atanamayan başka mesleklerden de bir sürü insan var ancak bu durumdan en çok zarar gören Eğitim Fakültesi mezunları.4 yıl boyunca öğretmen olmak için eğitim alıyoruz,başarıyla mezun oluyoruz ancak karşımıza bir sınav çıkartıyorlar ve kendi verdikleri eğitimi tekrar sorguluyorlar.anladığım kadarıyla siz bir mesleği sadece tatiline ve maaşına göre değerlendiriyorsunuz.Böyle bir zihniyette olup da bu yorumu yapmanıza şaşırmadım.Öğretmenliği sevdiği için,çocuklara ve gençlere bir şeyler öğretmekten hoşlandığı için bu mesleği seçen bir çok insan olduğunu unutuyorsunuz.Size tek bir konu da hak veriyorum.O da her üniversitede öğretmenlikle ilgili gereğinden fazla kontejyan olması.Sayın Başkakanımız ”Her ile bir üniveriste açıyoruz” slagonuyla o kadar çok üniversite açtı ki bu kadar fazla kişinin açıkta kalmaması mümkün değil.Bu yapılan bilinçsizce hareketin sorumluluğu bize ait değil.Planlama yapılmadan,ileriki yıllarda ne kadar ihtiyaç olacağı düşünülmeden bu kadar üniversite açılırsa bu sonuç kaçınılmaz olur.Bir örnek vermeden edemeyeceğim.Atatürk Ankara”ya karayolu yapılırken çok geniş yapılmasını istemiş.Danışamanları ise Ankara”da sadece 2-3 arabanın olduğunu ve bu yolun çok geniş olduğunu söylediklerinde ise Atatürk ”ben bugünü düşünerek değil,yıllar sonrasını düşünerek bu yolu yaptırıyorum demiş.” Ve hala Atatürk”ün yaptırdığı o yol kullanlıyor.Bu Atatürk”ün ne kadar ileri görüşlü ve planlı bir lider olduğunun göstergesi.İşte şimdi ki yöneticiler seçim zamanında halka yaranabilmek için sadece o günü düşünerek haraket ediyorlar.Planlama yok,istatiksel hesaplama yok.Bunun sonucunda bizim gibi insanlar mağdur duruma düşüyor.Şimdi size soruyorum..Öğretmenliği sevdiği için öğretmenlik mesleğini seçen gençlerde mi hata yoksa ileriyi düşünmeden kendi menfaatleri düşünerek hareket eden liderler de mi hata???
    Ve son olarak şunu söylemek istiyorum.Bu haber kpss yüzünden sağlığını yitiren bir gençle ilgili.Yani öğretmenlerin sitemlerine karşı çıkabileceğiniz bir haber değil !!!!

  3. bu memlekette lisan mezunu veya kpss ye giren veya atama bekleyen veya veya veya sadece öğretmenlermi var başka meslek grubu yokmu kardeşim. illallah ettik bu öğretmen madurlarından benmi dedim öğretmen olun diye iş bulma garantisi maaşı ve bol tatili cazibeli olduğundan son 10 yıldır öss ye girnler hep öğretmenlik yazdı ve al işte mezun oldular ne olacak. üniversiteler haddinden fazla kontenjan açtı hepsi doldu alındı okundu bitirilde hala öğretmen açığı var ve hala boş gezen mezun var ve hala fazlaca kontenjanla öğrenci alınıyor bunun hesabını kim verecek sorumlu kim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.