Sahipsiz Bakanlığın Paydaşları

Okullarda öğretmenlerin en sık karşılaştığı resmi yazılardan biridir; “…. işbirliği ile …. semineri. En az 2 öğretmenin isminin bildirilmesi…”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Diyanet Başkanlığı, Sivil Savunma, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İŞKUR, Sigorta firmaları, market zincirleri, alışveriş merkezleri, bankalar, dershaneler, GSM firmaları, beyaz eşya üreticileri, özel okullar ve daha niceleri…

Aklına “sosyal sorumluluk” projesi düşüren her kurum ve firmanın ilk ve tek adresi; Milli Eğitim Bakanlığı.

İŞLEYİŞ NASIL?

Kurum/firma Bakanlığa başvurur, Bakanlık “cepten para çıkmıyorsa” projeyi kabul eder, Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla okullara gönderilen yazı kurum müdürleri tarafından öğretmenlere tebliğ edilir. Madem proje var, katılım da olmalı; “… en az 2 öğretmenin isminin bildirilmesi…”

Ders dışı saatlerde olmak üzere, az çok ilgili olan ya da genellikle bu tarz “angaryalara” ses çıkaramayan iki öğretmen seminere gönderilir. Projeksiyondan okunan 10-15 sayfa sunum eşiliğinde seminer bitirilir, katılımcılara teşekkür edilir.

Kurum/firma sosyal sorumluluğunu yerine getirmiş, MEB, personeli için “faydalı” bir iş yapmış, reklamcılara da “… MEB işbirliğiyle…” başlıklı reklam malzemesi çıkmıştır.

PEKİ NEDEN MEB?

Örneğin bir diş macunu firması öğretmenleri, öğrencilere (zararları hâlâ tartışılan) floridli diş macunu kullanmalarını öğütlemek üzere seminer verebilmekte.

Ya da bir finans kurumu rahatlıkla öğretmenlerin mesleki gelişimini hedefleyen bir seminer düzenleyebilmekte ve bu seminere öğretmenler katılmak zorunda bırakılabilmekte.

Hiç rastlamadığımız bir örnek ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir proje kapsamında banka çalışanlarını “etkili iletişim, matematik” gibi konularda eğitime alması…

Düşünelim; böyle bir proje kapsamında MEB, banka çalışanlarından çalışma saatleri dışında zorunlu olarak bu seminere katılmasını istese…

Ya da doktorlara “çocuk psikolojisi” semineri düzenlese?

İtfaiyecilere “coğrafya dersi”… Temizlik işçilerine “çevre bilinci”

Görmeniz mümkün değil.

BAKANLIK SAHİPSİZ Mİ?

Bakanlığın haberi olmasa da öğretmenler bu durumdan rahatsız. Kendi kurumlarından yeterli özeni göremeyen, kurumunun “angarya” sayılabilecek bir çok görevini yerine getiren öğretmenler, bir de başka kurumların çalışma malzemesi olmak istemiyor.

MEB, zaten isteksizce yapılan ve herhangi bir verim alınamayan bir çok angaryadan vazgeçmek yerine, öğretmenlerin yükünü daha da arttıracak bu gibi projelere yol açmamalı, en azından kurumunu, her isteyenin el atabileceği bir kurum görünümünden derhal çıkarmalıdır.  Mehmet Katrancıoğlu – Editör/Eğitimci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.