Şans Oyunlarına Ayar: “Okula 100 Metre”

Milli Piyango Yönetmeliği‘nde yapılan değişiklikle şans oyunları oynatılan iş yerlerine eğitim kurumlarına ve ibadethanelere 100 metre yakınlık sınırı getirildi.

Artık Sayısal Loto, Milli Piyango ve İddia bayileri okula ve camiye 100 metreden daha yakın olamayacak.

Sınır 100 Metre

Şans oyunu bayileri ile sabit dış mekan reklamlarının yapıldığı yerler, ilk ve ortaöğretim okulları, ibadethaneler ve gençlik merkezlerine 100 metreden yakın olamayacak.

Mesafe şartı, lisans sahibi ve satış birimi arasında sözleşmenin imzalandığı tarih itibarıyla aranacak.

Mevcut bayiler için 100 metre şartı, aynı işyerinde faaliyette bulunmaya devam etmeleri koşuluyla faaliyete geçiş tarihinden itibaren üç yıl süreyle uygulanmayacak.

Amaç Çocukları Korumak

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yetkilileri, sayısal loto oynatılan bir yerde muhtemelen at yarışı da oynatıldığını, alkol de satıldığını belirtti. Yetkililer, çocukların bu durumdan etkilenmemesi için bu karar aldıklarını ifade etti.

Satış hasılatı 2.2 milyar TL

Milli Piyango İdaresi’nin verilerine göre 2012 yılında şans oyunlarının satışından 2.2 milyar lira gelir elde edildi. 2.2 milyar liralık satış gelirinin 523 milyon lirası Hazine’ye, 432 milyon lirası kamuya, 186 milyon lirası bayi komisyonu ve aracılık giderleri için ödendi.

1 thought on “Şans Oyunlarına Ayar: “Okula 100 Metre”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.