Schmidt: Facebook Pişman Edebilir

İnternet devleri Google ve Facebook arasındaki rekabet kızışırken, Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, internete bırakılan kişisel verilerin son derece fazla olduğuna dikkat çekerek, insanların günün birinde, artlarında bıraktıkları bilgilerden kurtulmak için isimlerini değiştirmek zorunda kalabileceklerini söyledi.

Bilgi toplamak, depolamak ve kullanıcılara sunmaktan milyarlarca dolar kazanan bir şirketin başında olan Schmidt, şimdi ise internet ortamına bu kadar fazla bilgi kaydetmenin çok da iyi olmadığını belirtiyor. Schmidt, Amerikan Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte, “Toplumun, her şey kullanıma açık olduğunda, bilindiğinde ve herkes tarafından sürekli kaydedildiğinde neler olacağını anladığına inanmıyorum” ifadesini kullandı.

‘İSİMLERİ DEĞİŞTİRMEK GEREKECEK’
Google kurucuları Sergey Brin ve Larry Page ile birlikte dünyanın en büyük arama motorunu işleten Eric Schmidt, gençlerin internete bıraktıkları kişisel bilgileri tamamen silmesinin tek yolunun isimlerini değiştirmek olacağı uyarısında bulundu.

Schmidt’in bu sözleri, bilgi toplama ve bunu mümkün olan en hızlı şekilde kullanıcılara sunma ilkesi üzerine kurulan Google’ın üst kademelerinde, özel bilgilerin korunmasına dair kaygılar bulunduğu şeklinde yorumlandı.

GOOGLE DA BUNU YAPIYOR
Schmidt’in sözleri ayrıca kurumun etik ilkeleri hakkında da tartışma başlattı. İnternete çok miktarda kişisel bilgi kaydedilmesinde Google’ın da rolü büyük. Şirket şimdiye kadar kullanıcıların hangi sayfalara baktığına dair bilgileri depolayıp, ilgi alanlarına giren reklamlar koyarak milyarlarca dolar kazanıyor. Google ayrıca, bilgilerin internet üzerinden herkesin görebileceği şekilde paylaşımına olanak tanıyan internet sitelerine de öncelik etti. Google aynı zamanda, dünyanın en büyük video paylaşım sitesi Youtube’un sahibi. Gmail aracılığıyla da milyarlarca elektronik posta iletiyor.

GOOGLE SOSYAL PAYLAŞIMA HAZIRLANIYOR
Şirketin son zamanlarda attığı bazı adımlar, kişisel bilgilerin kullanıma açık olmasından en fazla kaygı duyulan sosyal paylaşım siteleri piyasasına da girmeye hazırlandığı izlenimini veriyor. Google’ın Street View adlı uygulama için sokaklarda fotoğraf çekmesine karşı kampanya yürüten Big Brother Watch kuruluşundan Dylan Sharpe, Schmidt’in sözlerini biraz istihzalı da olsa, zamanında yapılmış bir uyarı olarak nitelendirdi. (EmekDunyasi.Net)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.