SENDİKA AİDATI YİNE DEVLETTEN!

Hükümet, CHP’nin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen sendikalı memurun toplu görüşme primini yeniden vermeyi planlıyor.

Buna göre Meclis’te çıkarılacak yasa ile 1 milyon 17 bin sendikalı memura 3 ayda bir 30 TL toplu görüşme primi ödenecek. Önceki uygulamada memurlar sendika aidatını toplu görüşme priminden gelen parayla ödüyordu. Bu sayede üyelik için ceplerinden ayrıca para çıkmıyordu.

Ancak yüksek mahkemenin uygulamayı iptal etmesi sebebiyle 4 ayda yaklaşık 20 bin memurun, sendika üyeliğinden ayrıldığı, yeni düzenlemeyle özellikle eğitim çevrelerinde yandaş sendika olarak tanımlanan sendikaların uğradığı kan kaybının önüne geçilmesi planlandığı iddia edildi.

Sendika aidatlarını yeniden devletin ödemesine imkan veren düzenlemenin, önümüzdeki günlerde Meclis’te görüşülmekte olan bir yasaya yapılacak tek maddelik ekleme ile sağlanması bekleniyor.

Sendika Aidatının İşveren (Devlet) Tarafından Ödenmesi Ne Anlama Gelir?

2005 yılı toplu görüşmeleri sırasında “sendika ödentisi” konusunun nasıl gündeme geldiğini en açık biçimiyle köşesine taşıyan dönemin Tercüman Gazetesi yazarı Emin Pazarcı olmuştur. (bkz. 3 Eylül 2005 tarihli Tercüman Gazetesi)

“2005 yılı toplu görüşmelerin son oturumunun olduğu gün başlarında Bircan Akyıldız olmak üzere bazı Kamu Sen Yöneticileri AKP genel Merkezi’ne giderek AKP Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Ayalan’ı ziyaret ederler.

Görüşmede Akyıldız, “KESK’e karşı mücadele edebilmek için desteğe ihtiyaç duyduklarını, bunun için de üye olan memurlara sendika ikramiyesi verilmesini ya da üye memurların ödentilerinin devlet tarafından karşılanmasını” ister.

Ayalan teklife sıcak bakar ve derhal telefonla Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin’i bilgilendirir. Şahin de öneriye olumlu yaklaşır ve böylece mutabakat metnine 5 YTL’lik sendika ödentisinin devlet tarafından karşılanması hükmü girer ve Kamu Sen ve Memur Sen söz konusu mutabakat metnini imzalar.”

Not: Konuyla ilgili ne AKP yönetiminden ne de Kamu Sen yönetiminden resmi bir itiraz gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.