Sendikalar İlk Kez Grev Diyor

Türkiye sendikal tarihinde önemli sayılacak günler yaşanıyor. Çoğu zaman birbirinden farklı düşünen ve genellikle de eylem birliği yapamayan konfederasyonlar tek tek grev yapacağını açıklıyor.

Özellikle eğitim iş kolunda aktif olan sendikaların açıklamaları ardı ardına geliyor.

Önce Eğitim Sen, sonra Türk Eğitim Sen, Özgür Eğitim Sen, Eğitim İş derken şimdi de Anadolu Eğitim Sendikası 23 Mayıs‘ta greve çıkacağını açıkladı.

Sendikalar, toplusözleşme oturumları tamamlandıkça sürece dair umutlarını yitirerek grevle ilgili kararlarını da açıklamaya devam ediyor. Özellikle eğitim işkonlunda ciddi bir katılım olacağı düşünülen grevde, sendikasız çalışanlar da greve katılma yönünde görüş bildiriyor.

Özellikle sendika merkezlerinin almış olduğu ortak eylem kararı, tüm sendikaların üyeleri arasında memnuniyetle karşılanıyor.

23 Mayıs‘a kadar sendikaların hükümete sunmuş olduğu talepleri konusunda ciddi bir ilerleme kaydedilemezse ve sendikalar açıklamdıkları grev kararından dönmezse 23 Mayıs günü yapılacak greve ciddi bir katılım bekleniyor.

MEMUR SEN (EĞİTİM BİR SEN) GREVE ÇIKMIYOR

KAMU SEN ve KESK’in grev çağrısı yaptığı Memur Sen henüz grev kararına olumlu bir yanıt vermedi.

Hükümetle yapılan toplusözleşme görüşmelerinde Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti başkanı olarak masaya oturan Memur Sen, yüzde 3+3’lük zam önerisinin getirildiği masaya tekliflerini sunmaya devam ediyor.

Eğitim Bir Sen’in yaptığı açıklamaya göre Kamu İşveren Heyeti’ne sunulan 54 tekliften 40 tanesi değerlendirmeye alınırken, 14 teklif gündem dışı bırakılmış durumda.

1 thought on “Sendikalar İlk Kez Grev Diyor

  1. Hberden AES grev kararı alan SON sendikaymış gibi anlaşılıyor. Anadolu eğitim sendikası 14 mayısta bu kararı almış, diğer sendikalara çağrı yapmıştır. Yani grev kararı alan İLK SENDİKADIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.