Serbest Etkinlikler Neler?

Daha önceki haberimizde haftalık zorunlu ders saati sayısının azaltıldığıyla ilgili açıklamayı yayımlamıştık. Haftalık zorunlu ders saati sayısı 1, 2. ve 3. sınıflarda 25’e, 4. ve 5. sınıflarda 26’ya indirilmişti. Öğretmenlerin 30 ders saatini doldurması gerektiğinden aradaki farkların ‘Serbest etkinlikler’le kapatılacağı belirtilmişti.

Serbest etkinlik saatlerinde neler yapılacak?

– Serbest etkinlikler arasında folklor, müsamere, konser, müzik, monolog, diyalog, grup tartışması, güzel konuşma ve yazma, kitap okuma, sergi düzenleme, gözlem, bilmece- bulmaca, atışma – sayışma, şarkı ve türkü söyleme ve bitki ile hayvan yetiştirme de var.

– 6, 7 ve 8. sınıfda seçmeli ders saati sayısıyla birlikte haftalık ders saati sayısı 30 olacak.

LİSEDE GEÇİŞLER SERBEST

Ortaöğretim sil baştan. MEB, genel, Anadolu ve fen liselerinde alan uygulamasını kaldırdı. Öğrenciler üniversite hedefine göre matematik, fen, Türkçe, sosyal ve dil alanlarında seçmeli ders alabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, genel liseler ile fen ve Anadolu liselerinde uygulanan, fen bilimleri, sosyal bilimler, türkçe-matematik ve yabancı dil alanlarını kaldırdı. Mevcut sistemde sadece bir kez alan değiştirme hakkı olan öğrenciler, yeni sistemle herhangi bir alan seçimi yapmadan istedikleri alanın derslerine yönelip o dersleri daha yoğun alabilecekler.

TERCİH ÖĞRENCİYE AİT

Lise sürecinin 10 ve 11. sınıflarında, üniversitede mühendislik okumayı hedefleyen bir öğrenci, ortak derslerin yanı sıra matematik ve geometri derslerini belirlenen üst limitlere göre seçebilecek. Aynı öğrenci 12. sınıfta mühendislik okumatan vazgeçip, hukuk fakültesine gitme kararı verirse, matematik ve geometriden vazgeçip üst limitten Türkçe dersi alabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.