Serbest Kıyafette Geri Adım

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ‘Serbest Kıyafette’ geri adım… Velilerin %60’ı istemezse serbest kıyafet yok.

Milli Eğitim Bakanlığı, serbest kıyafet düzenlenmesinde değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

Tartışılan yönetmeliğe eklenecek maddeyle, serbest kıyafet için özel okullara tanınan “velilerin yüzde 60’ının onayı koşulunun” devlet okullarında da geçerli olacağı belirtiliyor.

Yönetmeliğin, “türbana serbestlik” olarak değerlendirilen düzenlemelerinde ise değişiklik öngörülmüyor.

Değişikliğe Hazırlanılıyor

Kabine değişikliği ile Milli Eğitim Bakanlığı görevine getirilen Avcı, MEB’e bağlı genel müdürlüklerden aldığı brifingler ve sendika yöneticileri ile yaptığı görüşmeler sonrasında ‘serbest kıyafet’ yönetmeliğinde değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

Avcı’nın eski Bakan Ömer Dinçer döneminde çıkarılan kılık-kıyafet yönetmeliğinin incelenmesi ve serbest kıyafete, devlet okullarında da özel okullarda olduğu gibi velilerin yüzde 60’ının yazılı isteği ile izin verilmesine yönelik bir düzenleme için çalışma grubu oluşturduğu öğrenildi.

Yönetmeliğin, “temel eğitimde türbana serbestlik” olarak değerlendirilen düzenlemelerinde ise değişiklik yapılması öngörülmüyor.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın veli, eğitim sendikası, okul forması imal eden firmalar ve özel okulların görüşleri doğrultusunda yönetmeliğin tekrar incelenmesi için talimat verdiği öğrenildi.

Kasım 2012’de yayımlanan kılık kıyafet yönetmeliği, temel eğitimde türbanın kapısını açması yönüyle çok tartışılmıştı.

Yeni Milli Eğitim Bakanı Avcı’nın, yönetmelik değişikliği talimatının türbana ilişkin düzenlemeleri kapsamadığı anlaşıldı. -cumhuriyet-milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.