Şifre “Çembersel Mod” mu?

YGS de yeni şifre iddiası… YGS’de yaşanan skandalın ardından YGS’ye yönelik bir çok iddia gündeme geldi. İddialarda bir çok şifreleme tekniği de ifade ediliyor.

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre basına dağıtılan sınav kitapçığı kopyasının herhangi bir adaya verilmediği, adaylara verilen kitapçıklarda ise seçeneklerin yerlerinin değiştirildiği belirtiliyor.

Gün içerisinde çeşitli sosyal paylaşım sitelerinde, basına dağıtılan kitapçıktaki seçeneklere sahip kitapçıklarla sınava girdiklerini iddia edenler oldu.

Bir diğer iddia ise, seçeneklerin yerleri değiştirilmiş kitapçıklarda bile bir şifrelemenin olduğu yönündeydi.

YGS ŞİFRE KONTROLÜ SAYFASI (Aşağıdaki bağlantıdan YGS seçeneklerini kullanarak şifreleme sonucunu kontrol edebilirsiniz.)

YGS Şifre Kontrolü

ÇEMBERSEL MOD İDDİASI

Bazı adaylar ve konuyu inceleyen kişiler tarafında ortaya atılan bir iddia da, seçeneklerde “Çembersel Mod” şeklinde bir yöntemle dağılım yapıldığı yönündeydi. İddiaya göre çembersel mod ile dağıtılan seçeneklerde de, açıklanmış olan formül işe yarıyor.

Çembersel Mod Nedir?

Çembersel Mod Basitçe sıralamayı değiştirmeden yerleşimi değiştirme yöntemi olarak adlandırılabilir.

A B C D E
B C D E A
C D E A B
D E A B C
E A B C D gibi…

Çembersel Mod iddiasına göre yerleri değiştirilen seçeneklerde de anlatılan yöntem yürütüldüğünde yine çakışan seçenek doğru yanıtı veriyor.

Aşağıda örnek olarak paylaşılan bir soru verilmiştir.

ÖSYM Başkanı’nın açıklamalarına rağmen kamuoyu açıklamalardan tatmin olmuş görünmüyor.

Cumhurbaşkanı ise açıklamaları tatmin edici bulduğunu açıklamıştı.

Ankara Cumhuriyet Savcılığı konuyla ilgili iddiaların ve yanıtlanması gereken soruların üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Not: Haberde aktarılan bilgiler kesinliği olmayan bilgilerden, yani dile getirilen iddialardan oluşmaktadır. Konuyla ilgili olarak sitemiz sorumlu tutulamaz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.