Sıra Öğretmen Çocuklarında

Daha önce çıraklık ücretini azaltmayı planlayan MEB şimdi de öğretmen çocuklarının burslarına göz dikti ve “burs takibi” başlattı.

Milli Eğitim Bakanlığı özellikle öğretmen çocuklarının, “Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı” ile kazandığı, 3 ayda 70 TL olarak ödenen bursun peşine düştü.

AKP Hükümeti’nin büyük firmalara tarihin en büyük vergi affını getirdiği bir zamanda öğretmen çocuklarının ve öğrencilerin bursuna göz dikmiş olması tepkilere neden oldu.

Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’na girişte öğrencilerin ailelerinin maddi durumunu gösterir bir belge istendiğin kaydeden Bakanlık, öğrenci velisinin bu beyannamede kendisinin, varsa eşinin maaş dışında ek ders ücreti, eğitime hazırlık ödeneği, ikramiye gibi bütün gelirlerini beyan etmek zorunda olduğunu hatırlattı.

Okullarda yönetmeliğe aykırı olarak ek gelirlerin hesaplanmadığını kaydeden Ortaöğrenim Burslar ve Yurtlar Daire Başkanı Halil Yüce, 81 il milli eğitim müdürüne talimat vererek öğretmen çocuklarının burslarının takip edilmesini istedi.

Yüce, bursluluk sınavını kazanan öğretmen çocuklarının maddi durumlarının acilen araştırılmasını ve yıllık 4 bin 590 TL’yi geçenlerin burslarının hemen kesilmesini istedi.

haberturk

1 thought on “Sıra Öğretmen Çocuklarında

  1. MEB kadar kendi personelinin düşmanı olan başka bir kurum yoktur… öğretmen sınıfındaki öğrencileri sınava hazırlayacak fakat aynı sınıftaki kendi çocuğu bu sınava başvuru yapamayacak… çok ayıp…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.