“Sokakları, Parkları Boş Bırakmayın”

Başbakan Erdoğan, tablet dağıtım töreninde gençleri uyardı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium’da düzenlenen Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimde Fatih projesi kapsamındaki tablet dağıtım töreninde konuştu. “100 bin tablet bilgisayarı daha dağıtırken şu uyarıyı da yapmak istiyorum. Siz bilgisayarın esiri olmayın, bilgisayar sizin esiriniz olsun. Sokakları, parkları da boş bırakmayın” diyen Erdoğan, internete getirilen yeni düzenleme ile ilgili olarak da, “Gençlerimizi korumak için bu adımları atıyoruz” dedi.

İşte Başbakan’ın konuşmasından satırbaşları:

Dünyada örneği olmayan son derece modern bir eğitim sistemini inşa ediyoruz.

Türkiye’nin çocukları her şeyin en iyisine layıktır. Onun için bütçeden en fazla payı bugüne kadar eğitime ayırdık. Çocuklarımızın en iyi eğitimi alabilmesi için en fazla kadroyu eğitime tahsis ediyoruz. Derslik okul sayıları yetersiz kalıyordu. Cumhuriyet tarihinde inşa edilen derslik sayısının yarıdan fazlasını 11 senede inşa ettik.

Sınıflarda hedef 30 öğrenci ve aşağısı. Şu anda sıraların üzerinde birinci hamurdan kitaplarınızı hazır bulabiliyorsunuz. Bu bir lütuf değildir, bu devletin yavrularına karşı görevini yerine getirmesidir. Eskiden böyle değildi. Devlet öğrenciye kitap defter vermezdi. Bundan sonra da bu aynı kararlılıkla devam edecek. Bu yıldan itibaren özel okullarda da ders kitaplarını vermeye başlıyoruz.

Yoksul ailelere her ay belli bir miktarda katkıda bulunuyoruz.

Kesintisiz eğitime son vererek meslek liselerinin önün açtık.

11 yılda 417 bin yeni öğretmenimizi göreve başlattık. Bir yandan eğitimin alt yapısını geliştirirken ileri teknolojiyi sınıflarımıza taşıdık. 1 milyon adet bilgisayar dağıttık.

100 bin öğretmenimiz Fatih sistemi eğitimi aldı.

Dünyanın en güçlü firmaları bu ihaleyi almak için yarışıyor.

Bu ülkeyi aziz şehitlerimizin emaneti olarak aldık. Şehitlerimiz canlarını seve seve verirken bu ülkenin çocuklarının en iyi şekilde yaşamasını arzu ediyorlardı. Sizlerin de bu ülkeyi büyütmek için gece gündüz koşturacağınıza yürekten inanıyorum.

“PARKLARI SOKAKLARI BOŞ BIRAKMAYIN”

100 bin tablet bilgisayarı daha dağıtırken şu uyarıyı da yapmak istiyorum. Siz bilgisayarın esiri olmayın, bilgisayar sizin esiriniz olsun. Bilgisayar eğitiminiz için kullanılan bir araç olarak kalsın. Kimi bilgisayar nedeniyle dolandırılıyor. Kimileri bilgisayar üzerinden sanal saldırıya uğruyor. Bunun için çok dikkatli olmanızı istiyorum. Bu tabletler sizleri kitap okumaktan kağıttan ve kalemden asla uzak tutmasın. Bilgisayar sizi hayattan koparmasın. Sokakları, parkları, oyun alanlarını boş bırakmayın. Parkların size verdiği sağlığı bilgisayar hiçbir zaman size vermeyecektir.

“KİMSENİN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SINIRLANDIRMIYORUZ”

Bizler de bir yandan interneti bit yandan teknolojiyi bu kadar yaygınlaştırırken birtakım tedbirleri de alıyoruz. Kimsenin özgürlüğünü de sınırlandırmıyoruz. Tam tersine biz geldiğimizde 20 bin internet kullanıcısı varken şimdi 34 milyon internet kullanıcısı var. Tam tersine biz çocuklarımızı gençlerimizi art niyetli dolandırıcılardan, şantajcılardan koruyoruz. Biz neslimizi korumak için her türlü adımları atacağız. Teknolojinin kölesi olan değil, teknolojiye yöne veren gençlere Türkiye’yi emanet edeceğiz.

“EN UYGUNU F KLAVYE”

Güzel Türkçemize en uygun klavye F klavyedir. Biz klavyemizi F klavye olarak ayarlıyoruz. Özellikle bilgisayar üreticilerinin bu hassasiyeti gözetmelerini istiyorum. Güzel Türkçemizin bozulmaması için hassasiyet bekliyorum. Kıraathaneler ortadan kaldı. Şimdi kafeler var. O kafelerde ne olduğu da ortada. Bunun Türkçesi yok mu? –haberturk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.