Sorularda Doğru ve Yanlışı Sadece ÖSYM Bilecek

ÖSYM bu yıl, üniversite sınavlarının sorularını ‘havuz oluşturacağı’ gerekçesiyle açıklamayacak. Yaptığı sınavlar Bilgi Edinme Kanunu kapsamından çıkan ÖSYM, önce sınav sorularının yüzde 10’unu, sonra da yüzde 20’sini açıklayacağını duyurdu. Uzmanlar, “Sorulardaki yanlışlar nasıl bulunacak? Sınavla ilgili soru işaretleri olacak” diyor

Bu yıl üniversite sınavlarına girecek adaylar kendilerine yöneltilen soruların tümünü göremeyecek. Çünkü ÖSYM, “soru havuzu” oluşturmak amacıyla sınav sorularını paylaşmayacak. Önce soruların yüzde 10’unu açıklayacağını duyuran ÖSYM, şimdi yüzde 20’sini açıklama kararı aldı. Bu durumda da her testten 40’ar olmak üzere 160 sorunun yalnızca 32 tanesi kamuoyuyla paylaşılacak.

Adaylar Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden yalnızca 8’er soru görebilecek. Uzmanlar ise endişeli, “Soruların gizlenmesi sınavla ilgili soru işaretleri doğuracak, yanlış soruları kim bulacak? Soruların doğru ve yanlışlığını yalnızca ÖSYM bilecek. Oysa her sınavdan sonra sorular açıklandığında ÖSYM’nin göremediği yanlışları eğitimciler buluyordu” ifadesini kullanıyor.

BİLGİ EDİNME HAKKI DIŞINDA

Bu yılın üniversite sınavlarına soruların “gizlenmesi” damgasını vurmuş olacak. 2 Ağustos 2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la birlikte Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 2’nci maddesine şu fıkra eklendi: “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevaplar bu kanun kapsamı dışındadır.” Yürürlüğe giren kanunun 33. maddesiyle yapılan bu düzenleme, ÖSYM’ye yaptığı sınavların soru ve cevaplarını “Bilgi Edinme Kanunu” kapsamında olmadığı gerekçesiyle açıklamama hakkı verdi.

ÖNCE ‘YÜZDE 10’ DENİLDİ

ÖSYM, geçtiğimiz ağustos ve eylül aylarında yayınladığı duyurularda yasal düzenlemeye dayanarak, soruların yayımlanmasına izin verilmeyeceğini hatırlatıp “şeffaflık” gerekçesiyle sadece adayların kendi cevap kâğıtlarını görebileceğini duyurdu. Sınav sorularının da rastgele seçilen yüzde 10’unun sınavdan sonra internet sitesinden paylaşılacağını açıkladı. Ancak dün ÖSYM, soruların yüzde 10’u yerine yüzde 20’sini açıklamaya karar verdiğini belirtti.

SOSYAL MEDYANIN İSYANI

Bu arada Twitter kullanıcıları ÖSYM’nin soruların tümünü açıklamayacak olmasını eleştirdi. Soruların paylaşılmayacak olmasının sınavla ilgili soru işaretlerine yol açacağı vurgulanan bazı mesajlar şöyle:

YGS tarihinin en kolay sorularını mı soracaklar? Acaba “Cemaat soruları aldı” diyerek YGS’yi iptal etmeye kalkarlar mı? YGS’ye provokasyon olabilir mi? Sorular internet ve televizyonda yayınlanmayacakmış, skandal çıkacak. “Fotoğrafa göre kitapçık verilecekmiş” diyorlar. Soruları yayınlamayacaklarmış, moralimizi bozacaklardı, iyi olmuş. YGS sorularının açıklanmayacak olmasının nedenini bilen var mı? Hakkımızı helal etmeyelim mi? -haberturk

1 thought on “Sorularda Doğru ve Yanlışı Sadece ÖSYM Bilecek

  1. İŞTE EĞİTİM VE SINAV SİSTEMİNİ BU RADDEYE GETİRİLDİ ÜLKEMİZDE. SINAVA GİREN ÖĞRENCİLERİN NE SUÇU VAR Kİ.. HAK ETTİKLERİNİN KARŞILIĞINI DAHİ DOĞRU DÜRÜST ALAMIYORLAR. SORULARI GİZLEMENİN DE VAR Bİ ÇIKAR TARAFI ÖSYM TARAFINDAN Kİ GİZLİYORLAR…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.