Sözleşmeli Kadroya Alınmayacak

MEB Personel Genel Müdürü Necmettin Yalçın kadro işi zor açıklamasında bulundu. Recep AKDAĞ kendi bakanlığı bünyesinde bulunan sözleşmeli personele kadro yok dedi.

18. Milli Eğitim Şurasında konuşan Necmettin YALÇIN; “Sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçirmek gibi bir durum söz konusu değil” dedi.

Sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili eleştirileri de yanıtlayan Yalçın, bunun bir istihdam şekli olduğunu söyledi. Yalçın, MEB de 69 bin 200 sözleşmeli öğretmenin görev yaptığını belirterek, AB ülkelerinin çoğunda, ABD de sözleşmeli statüde çalışan personel bulunduğunu kaydetti.

Sözleşmeli personelin verimliliğinin yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıktığını anlatan Yalçın, sözleşmeli öğretmenlerin de KPSS puanlarına göre istihdam edildiğini belirtti.

Yalçın, Bakanlığın, mevcut sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesine ilişkin bir kanun taslağı hazırlayarak Başbakanlığa sunduğunu ifade ederek, ancak bunun “yasalaşmasının zor göründüğünü” söyledi.

Sözleşmeli sağlık personeli de kadroya alınmayacak…

“SÖZLEŞMELİ PERSONELİN KADROYA ALINMASI ÇALIŞMAMIZ YOK”

Sağlık Bakanı Recep Akdağ “Sözleşmeli personelin kadrolu personel statüsüne alınmasına yönelik bir çalışmamız bulunmamaktadır” dedi.

Hem sağlıkta hem de eğitimde yetkili ağızlardan gelen bu yanıtlar, sözleşmeli çalışanların kadroya geçirilme umutlarını sonlandırdı.

Hatırlanacağı gibi Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, defalarca “artık sözleşmeli öğretmen alımı yapmayacağız, mevcut sözleşmelilieri kadroya geçireceğiz” açıklamalarında bulunmuş, fakat şu ana kadar verdiği sözü yerine getirmemişti.

Sık sık öğretmenlere çeşitli bahanelerle etik kurallarını ve öğretmenlik mesleğinin ilkelerini anlatan Çubukçu’ya bu sözünü hatırlatmayı bir görev biliriz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.