Sözleşmeli Öğretmenlik

“Sözleşmeli öğretmenim dediğimde ‘Olsun… Boş gezmekten iyidir’ denilmesinden bıktım usandım.”

MEB her ne kadar sözleşmeli ve kadrolu öğretmen arasında fark yok dese de, pratikte yaşanan ayrım ve sıkıntılar, bu sorunu yaşayan “sözleşmeli öğretmenlere” sorulmuş.

Atamalardan, yolluklara, tayinlerden, adaylığa ve maddi haklara dair bir çok sorunun yöneltildiği sözleşmeli öğretmenlerin yanıtları soruna ait önemli ipuçları vermekte.

Haberimizde Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi‘nin 29. sayısında yayımlanan, Dr. Selçuk Beşir DEMİR ve Yrd. Doç. Dr Yılmaz KARADENİZ‘e ait “Sözleşmeli Öğretmenlik Uygulamasının Değerlendirilmesi” başlıklı makaleden alıntılara, haberin altında da bilimsel makalenin tam metnine yer veriyoruz.

NE HİSSEDİYORSUNUZ?

“Zamanında öğretmen lojmanı konusunda da bu ayrımı yaşadık. Eşim de aynı yerde sözleşmeli öğretmen ve evlenince lojmana geçme konusunda okulun şoför kadrosundaki memurundan (Siz sözleşmelisiniz geçemezsiniz, ben kadroluyum, benim hakkım) sözlerini duyduk. İnanın çok can sıkıcı zamanlardı.”

“Günümüzde kız ailelerinin bile sözleşmeli öğretmene kız verirken düşünmesi, toplumun biz sözleşmeli öğretmenlere bakış açısını gayet net göstermektedir. Ayrıca insanlara sözleşmeli öğretmenim dediğimde; (Olsun… Boş gezmekten iyidir) denilmesinden bıktım, usandım”.

“Diğer zorluklar yetmiyor gibi bir de kadrolu öğretmenlerin kendilerini üstün gören tavırları ister istemez insanı üzüyor, sanki ben önemsizim, gereksizim gibi hissettiriyor.”

“Bir sendika temsilcisinin, önce benimle konuşmaya çalışıp ardından 4-B statüsünde sözleşmeli öğretmen olduğumu öğrenince aniden bana sırtını dönmesi, beni derinden etkilemiştir.”

Her an diken üstünde oturuyor gibi hissetmek sizi hem yıpratıyor hem de bu durum ruh halinize yansıdığından dolayı göstermek istediğiniz performansı göstermeniz bir yerde mümkün olmuyor.”

“Bu meslekten çok soğudum. Her gün, şimdi ne olacak? Başıma ne gelecek, sözleşmem iptal edilir mi? demekten bunaldım. Stres içindeyim.”

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN HANGİ HAYVANA BENZİYOR?

Balığa benziyor: “Çünkü çocuk annesine kedi alalım der. Anne istemez, çünkü kedinin bakımı zordur. O yüzden daha az masraflı, sessiz, az yer kaplayan balığı tercih eder. Balık öyle durur bir köşede. Ama hayvan mı hayvan, çocuk oyalanır nasıl olsa”

Yılana benziyor: “Çalıştığım kurumda yıllarca sürüneceğim için sözleşmeli öğretmenlik uygulaması yılana benzetiyor”

Kelebeğe benziyor: “Ömrünün az olmasından ve geleceğinin belirsizliği yüzünden kelebeğe benzetiyorum.”

Kertenkeleye benziyor: “Her daim sürünmeye mahkum olan bir yapısı olduğundan Kertenkele’ye benzetiyorum.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN HANGİ MASAL KAHRAMANINA BENZİYOR?

Rambo’ya benziyor: “Sürekli bir şeylerle mücadele halinde olduğumuz için…”

Robinson Crusoe’a benziyor: “Sözleşmeli statüde ne zaman ne olacağının belirsiz olduğu için…”

Yeşilçam Figüranlarına benziyor: “Filmlerdeki yardımcı oyuncular gibiyiz. Aslında ismimiz arkalarda ama filmi yürüten biziz…”

Kara Murat’a benziyor: “Sürekli engellerle karşılaşmalarına rağmen yılmadan çalıştıklarına inandığı için…”

Tom ve Jerry’e banziyor: “”Tom’un fare Jerry’in peşinden koştuğu gibi bizde kadrolu öğretmenliğin peşinden koşuyoruz, bu süreçte Tom gibi acı çektiğimiz olaylar yaşıyoruz”

Hasnel ve Gratel’e benziyor: “Kendimi onlar gibi ormanda kaybolmuş gibi hissediyorum.”

———-

“Sözleşmeli Öğretmenlik Uygulamasının Değerlendirilmesi” başlıklı makalede daha bir çok yanıt yer almakta.

“Sözleşmeli Öğretmenlik Uygulamasının Değerlendirilmesi” başlıklı makaleyi indirmek için tıklayınız.

1 thought on “Sözleşmeli Öğretmenlik

  1. değerli eğitimciz yöneticileri bu makale için çok teşekkür ederim sitenizde bu tarz bilimsel araştırmalara daha çok yer verirseniz çok seviniriz. iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.