Sözleşmelilerin Durumu

Sözleşmeliler isterse atandığı yerde, isterse eski görev yerinde kadroya geçebilecek. Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesinden sonra çok merak edilen iki konuda açıklama yaptı.

1-) 30 bin kadrolu öğretmen atamasında, kadroya geçen sözleşmeli öğretmenlere yeni KHK çerçevesinde, bulunduğu yerde veya atandığı yerde kadroya atanabilmesi için tercih hakkı sunulacak.

2-) Bakanlık ayrıca daha önce 15 bin sözleşmeli öğretmen alacağını ilan etmişti. Yeni durum dolaysıyla bu duyuru iptal edilmiştir. Yaz dönemi alımlarının tümü kadrolu olacaktır. Ancak takcim, kadroya geçenlere sunulacak tercih hakkı sonrasında belli olacağından, atama takvimi daha sonra yayımlanacaktır.

MEB’in Açıklaması

Bakanlığımızca 01.06.2011 tarihinde yapılan öğretmen atamasında sözleşmeli öğretmen olarak görev yapan toplam 14.277 kişi KPSS puan üstünlüğüne göre kadrolu öğretmenliğe atanmıştır. Söz konusu bu öğretmenlerden boşalacak pozisyonlara yeniden sözleşmeli öğretmen görevlendirmesi planlanmış ve atama takvimi 2 Haziran 2011 tarihinde duyurulmuştur.

Ancak 4 Haziran 2011 tarihli Resmî Gazete’nin 27954 (Mükerrer) sayısında, Devlet Memurları Kanununun 4 üncü Maddesinin (B) Fıkrası ile 4924 Sayılı Kanun Uyarınca Sözleşmeli Personel Pozisyonlarında Çalışanların Memur Kadrolarına Atanması Amacıyla Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair 632 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayımlanmıştır. Bu KHK doğrultusunda mevcut sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi işlemi tesis edildikten sonra Bakanlığımızda sözleşmeli (4/B) olarak görev yapan öğretmen kalmayacağı için bundan sonra atamaların tamamının kadrolu (4/A) olarak yapılması planlanmıştır. 2011 Yaz Dönemi kadrolu öğretmen atamasına ilişkin takvim ise hukuki süreçler tamamlandıktan sonra ileriki tarihlerde kamuoyuna duyurulacaktır.

Ayrıca, 01.06.2011 tarihinde kadrolu olarak ataması yapılan 14.277 sözleşmeli öğretmen için söz konusu KHK ile birlikte yeni bir hukuki durum doğmuştur. Bu öğretmenlerimizin mağdur olmaması için şu an görev yaptığı yerde veya atandığı yeni kurumda kadrolu olarak görev yapabilmesine yönelik tercih hakkının olacağı yeni bir işlem tesis edilecektir.

Kamuoyunun bilgisine saygı ile duyurulur.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

4 thoughts on “Sözleşmelilerin Durumu

  1. eşim 1 yıl van başkalede çalıştı şimdi eş durumundan ağrı doğubayazıta benim yanıma geldi ve 2 yıldır burda toplamda 3 yıl 3 aydır sosyal bilgiler öğretmeni olararak görevde aca ba 9-17 hazirandan 16-24 hazirana ertelenen il dışı atamalara başvurabilirmi? sorumu cevaplamakta bana yardımcı olurmusunuz.

  2. sözleşmeli öğretmenim.kadroya geçmek için görev yaptığım yerden çok uzak bir ile doguya tayinimi istedim.tayinim çıkar çıkmaz sözleşmelilere kadro müjdesi verildi.şimdi bn magdur durumdayım ve gitmek istemiyorum.ne yapmam gerekiyor.bana yardımcı olur musunuz

    1. Konuyla ilgili açıklama yapılacaktır. Şu anda size muhtemelen tercih hakkı sunulacak ve isterseniz tayininizin çıktığı yeni görev yerinizde, isterseniz de halen çalıştığınız yerde kadroya geçmeniz sağlanacaktır.

  3. 2buçuk yıl sözleşmeli çalıştım aralıkta kendi puanımla okulumda kadroya geçtim.şimdi bu kanunla yeni kadroya geçirilenlerin stajerlği kalkıyor ve kademe verilyorsa bu durum ve doğu muafiyeti bizi kapsamalıdır en mağdur benim şu durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.