Sözleşmeliye Kadro, Eli Kulağında

Müjde, sözleşmeliler kadroya geçiriliyormuş! mış, miş… Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonda katıldığı bir programda gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan sözleşmeli personele kadro müjdesini tekrarladı.

Sözleşmeli personelin kadro endişesini kafasından silmesini isteyen Erdoğan, “-Kanun hükmünde kararnameyle 1-2 gün içinde çıkarabiliriz “ dedi.

Erdoğan şöyle dedi: “Sözleşmeli personelimiz endişesini kafasından silsin, bunu Memur-Sen kongresinde açıkladım, çözeceğiz. Tabi KHK ile yetiştirebilirsek şu bir iki gün içinde çözeceğiz. Yetiştiremezsek seçim sonrası. Böylece halletmiş olacağız.”

Kimler Kadroya Alınacak?

Devletin hangi biriminde ne şekilde çalışan sözleşmeli personel varsa hepsinin kadroya alınacağını söyleyen Başbakan; “yetiştirmeye çalışıyoruz olursa hemen seçimden önce, yetişmezse mutlaka seçimden hemen sonra hepsi kadroya alınacak” dedi. Başbakan; Milli Eğitim, Saglık ve bütün alanlarda ne kadar sözleşmeli çalışan varsa hepsinin kapsama dahil olduğunu açıkladı. -gazetevatan

ÇALIŞANLAR İNANMIYOR

Başbakanın sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi açıklaması inandırıcı bulunmadı. Bugüne kadar onlarca defa yetkili bakanların ağzından verilen kadro sözü, seçimlere az bir zaman kala başbakan tarafından yine dile getiriliyor.

SÖZLEŞMELİLERİN OYUNA GÖZ DİKMİŞLER

Bu açıklamaya inanmayan bir çok sözleşmeli çalışan, yapılan açıklamaların seçime yönelik olduğunu düşünüyor. AKP’li Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu tarafından defalarca, Referandum öncesinde de sürekli dile getirilen “kadro” sözünün hâlâ tutulmamış olması, son açıklamanın inandırıcılığını yitirmesine neden oluyor.

MADEM BİR KAÇ GÜNLÜK İŞ…

Şimdi egitimciyiz.com olarak sözleşmeli çalışanlar adına soruyoruz:

Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi, Başbakanın açıklamasında da belirttiği gibi kanun hükmünde kararname ile, “1 günlük iş” ise bunca yıldır söz verilmek yerine neden kadro sorunu çözülmedi?

Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması ilk kez 2005 yılında hayata geçirildi. Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını öğretmenlerimizin karşısına çıkaran hangi hükümet idi?

Sözleşmeliliği ülkemizde her alanda uygulanması zorunlu bir istihdam şekli haline getirenler bu “sorunu” çözeceklerine bizi nasıl inandırabilirler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.