Sözleşmeliye Seçim Öncesi Yine Kadro

Çubukçu, 3 yıl çalışan sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirileceği açıkladı. Sözleşmeli öğretmenlere Bakan Nimet Çubukçu’dan “müjde” geldi fakat sözleşmeliler kadro sözüne inanmıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Haziran‘daki atamalar için yayımladığı “Öğretmenlik İçin Başvuru ve Atama Kılavuzu”nda Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun öğretmen adaylarına hitaben yazdığı yazıda; “Halen sözleşmeli öğretmen olarak fiilen görev yapanlardan 3 yıllık çalışma sürelerini tamamlayanların bir takvim çerçevesinde kadrolu öğretmenliğe geçirilme çalışmalarımız da hızla devam ediyor” ifadesi dikkat çekti.

Seçim Yatırımı Değerlendirmesi

Sözleşmeli öğretmenler ise referandum ve her seçim öncesi sözleşmelilere verilen bu müjdelerden sıkıldıklarını belirterek, “sözleşmelilerin kadroya geçirilme çalışmalarının” nedense bir türlü sonlandırılamadığına dikkat çekti.

Sözleşmeliler Kadroya Geçirilecek mi?

Bizim değerlendirmelerimize göre sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi gibi bir durum fazla olası görünmüyor.

Daha önce, bu konuda son sözü söyleyecek kişilerden biri olan MEB Personel Genel Müdürü Necmettin YALÇIN, eğitimin yol haritasının şekillendirildiği 18. Milli Eğitim Şurası‘nda yaptığı konuşmada “Sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçirmek gibi bir durum söz konusu değil” açıklamasını yapmıştı.

Şura’da, sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili eleştirileri yanıtlayan Necmettin YALÇIN, bunun bir istihdam şekli olduğunu söylemiş ve (o süreçte) MEB de 69 bin 200 sözleşmeli öğretmenin görev yaptığını belirtmişti. Bu duruma dayanak olarak ta “AB ülkelerinin çoğunda, ABD de sözleşmeli statüde çalışan personel bulunduğunu” söylemişti.

Sözleşmeliler Ne Zaman Kadroya Geçirilecek?

Yalçın, Şura’daki açıklamasında sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ile ilgili bir kanun taslağının Başbakanlığa sunulduğunu ancak bunun “yasalaşmasının zor göründüğünü” belirtmişti.

Recep Akdağ da Sözleşmeliye Kadro Yok Dedi

Hükümet’in önemli ve yetkili kişilerinden biri olan Sağlık Bakanı Recep Akdağ da “Sözleşmeli personelin kadrolu personel statüsüne alınmasına yönelik bir çalışmamız bulunmamaktadır” açıklamasını yapmıştı.

Daha Önce Verilen Kadro Sözü

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, defalarca “artık sözleşmeli öğretmen alımı yapmayacağız, mevcut sözleşmelileri kadroya geçireceğiz” açıklamalarında bulunmuş, fakat şu ana kadar verdiği sözü yerine getirmemişti.

Sık sık öğretmenlere çeşitli bahanelerle etik kurallarını ve öğretmenlik mesleğinin ilkelerini anlatan Çubukçu’ya “daha önce verdiği sözleri” hatırlatmayı bir görev biliriz.

2 thoughts on “Sözleşmeliye Seçim Öncesi Yine Kadro

  1. ana.ünv.iktisat böl. lisans mezunuyum. 4 yıldan beri milli eğitim yararına ücretli öğret.olarak çalıştım kurum içerisine kadrolu memur olrak alınabilirmiyiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.