Tiyatro Sürgün Sebebi Oldu

Fareler ve İnsanlar, Şeker Portakalı, Semerkant‘ın ardından Yılmaz Erdoğan’ın “Kadınlık Bizde Kalsın” adlı oyunu da Milli Eğitim Bakanlığı’nın “ahlak” denetimine takıldı.

“Fareler ve İnsanlar” ve “Şeker Portakalı” gibi edebiyat eserlerine getirilen yasaklarla sık sık gündeme gelen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bir sanat eserine daha sansür skandalına imza attı.

Manyas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Yılmaz Erdoğan’ın “Kadınlık Bizde Kalsın” adlı oyununu öğrencilerine oynatan Manyas Lisesi müdürü Ali Kürşat Özgüler’i “öğrencilerin ahlakını bozduğu” gerekçesiyle sürdü.

İzin Alınmıştı

Cumhuriyet’in haberine göre, Özgüler, Yılmaz Erdoğan’ın, Türkiye’de ve Avrupa’da büyük beğeni ile izlenen, televizyonda da yayımlanan “Kadınlık Bizde Kalsın” adlı eserinin öğrenciler tarafından sahnelenmesi için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdu.

Manyas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü incelemesinin ardından, eserde ve eserin sahnelenmesinde “hiçbir sakınca görmeyerek” müdür Özgüler’in talebine Mart 2012’de olumlu yanıt verdi. “Kadın erkek eşitsizliğine” ve “kadınların toplumsal yaşamda yaşadığı sorunlara” değinen eser, kız öğrencilerin kalabalık olduğu bir kadro ile sahnelendi.

‘Ahlaksızlık’ ihbarı

Ancak daha sonra, gelen şikâyetler üzerine müdür Özgüler hakkında soruşturma başlatıldı.

Müdürün üyesi olduğu Eğitim-Sen’in Balıkesir şubesi yöneticilerinin aktardığı bilgiye göre, bakanlık müfettişleri, soruşturmanın “kimin, hangi kanal üzerinden ilettiği şikâyet” üzerine açıldığının bilgisini vermedi.

Oyunun “öğrencilerin seviyesine uygun olmadığını” değerlendiren müfettişler, Özgüler’in de Erdoğan’ın oyununu sahnelenmesine izin vererek “öğrencilerin ahlakını bozduğuna” karar verdi.

Özgüler, merkeze uzak Dursunbey’e sürüldü. Eğitim-Sen’in, sürgüne karşı hukuki yollara başvurduğu öğrenildi. -sözcü

1 thought on “Tiyatro Sürgün Sebebi Oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.