Torba Yasa Öğrenim Kredisi Borcu Ödeme

KYK’nın Resmi Açıklaması için tıklayınız.

Öğrenim Kredisi faiz affından yararlanarak ödeme yapmak isteyenler için borç yapılandırma süreci başladı.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen ve süresinde ödenmemesi nedeniyle vergi dairelerine takip için intikal ettirilen öğrenim ve katkı kredisi alacaklarının tümü bu yasa kapsamında değerlendirilecektir.

6111 sayılı Kanunda ögrenim/katkı kredisiyle ilgili iki düzenleme yapılmıştır.

1- 351 sayılı Kanun’daki Geçici 4. madde kapsamında (2009 yapılandırması) borçlarını yapılandıran fakat yapılandırması bozulanlar,

2- Daha önceki yapılandırmaya başvurmayanlar, borçları yapılandırmamış olanlar.

Önceki yapılandırması bozulan fakat eski yapılandırmasından yine yararlanmak isteyenler YURT KUR‘a başvuru yaparak gerekli yapılandırmadan yararlanmaya devam edebileceklerdir. Bu hükümden yararlanmak isteyenlerin 31/5/2011 tarihine kadar YURTKUR’a başvurmaları gerekmektedir.

Borcundan dolayı vergi dairelerince takip işlemi başlatılanlar takibatın başlatıldığı vergi dairelerine başvuracaklardır.

Öğrenim kredisi ödemeleri başvuru formunu indirmek için tıklayınız.

Ek:2/A Başvuru Formu

Takibat başlatılan öğrenim ve katkı kredisi ödemeleriyle ilgili başvurular vergi dairelerinde alınmaya başlanmıştır.

Öğrenim kredisi borç ödeme dilekçelerini vergi dairelerinden de edinebilir, vergi daireniz başvurularla ilgili bilgilendirilmiş ise ödeme bildiriminde bulunabilirsiniz.

BORÇLULARA MEKTUP GÖNDERİLECEK

Ayrıca Maliye Bakanlığı borçulara yönelik bilgilendirici bir “mektup çalışması” başlattığını açıkladı. Mektupta yasa ve Maliye Bakanlığı’na yansımış tüm borçlarınız yer alacak.

Borçlulara gönderilecek mektup haberin devamında verilmiştir.

Ana paranın faizi silindikten sonra borçlar TEFE/ÜFE oranlarına göre yeniden yapılandırılacaktır.

TEFE/ÜFE aylık değişim oranlarını gösterir liste haberin devamında verilmiştir.

255 thoughts on “Torba Yasa Öğrenim Kredisi Borcu Ödeme

 1. BniM borc bankaya pesın odemesi gerekıyomus banka bu borca taksıt falan yapamıymu acil cvp lutfen

 2. MRB ben öğrenim ve katkı ödemesinde bir taksidimi atlamışım normalde 18 tl olan borcum bu ay 36.10tl olmuş ve yapılandırılmamış kredi yazıyo napcamıda bilmiyom

 3. almış olduğum öğrenim kredisi borcumu herpsini birden ödemek istiyorum acaba herhangi bir indirim söz konusu olurmu

  1. Eğer herhangi bir yapılandırmaya dahil olmadan yapılacak “normal” ödeme söz konusuysa şu an için indirim mümkün değildir. Konuyla ilgili olarak KYK’ya danışabilirsiniz.

 4. mrb
  öğrenim kredimi 9 ay taksitle yapılandırmıştım. hepsini ödedim sadece son taksiti eylül 2012 ve ben yatırmadım şimdi beni yapılandırmam iptal mi oldu. bilgi verirseniz cok sevinirim.

   1. Mehmet Bey dediğim gibi hepsini ödedim son 9 taksi dimi ödemedim. eylül ayındaki..şimdi yeditepe vergi dairesiyle görüştüm gelip dilekçe yazın diyor yapılandırmanız iptal olmuş dedi. 340 tl ödemem gerekiyordu şimdi benden 1.180tl para istiyorlar bencede sadece 1 taksidimi yatırmadım sonuçta ben bu ayın sonuna kadar hakkım oldugunu düşünüyorum acaba dilekçe falan yazsam itiraz hakkım varmı :( ?

     1. cok saolun mehmet bey buğün gittim vergi dairesine malesef yapılandırmam iptal olmuş 9 taksit yapanlar yani eylülde bitiyordu son taksit en geç ekim sonuna kadar ödeme şansı varmış. oyüzden yapılandırmamaı iptal etmiş. birde benim son taksitimde benden 900tl alacaktan vazgeçmişler yapılandırmam iptal olunca onu eklemişler şimdi 1.180tl ödeyeceğim malesef .benden yapılandırmamı iptal ettirmek için dilekçe istediler ben biraz daha araştırmak istemedim suan 900 tl fazla para ödemek gözüküyor kyk aradım şimdi oda vergi dairenizle görüşün dedi biz karışmıyoruz dediler herhalde bu parayı ödemek durumunda kalacağım.

     2. mehmet bey
      çok teşekkür ederim buğün vergi dairesine gittim yapılandırmamı iptal olmuş öğrenim kredisini 9 taksit yapanlar son taksit eylül deydi en geç ekim sonuna kdar ödemesi gerektiğini söylediler. ve benim son taksitte devlet benden 900 tl alacaktan vazgeçmiş son taksiti yatırmayınca son taksidimle birlikte borç 1.180tl ödemem gerektiğini söylediler ve hiç bir şekilde yardımcı olmayacaklarını söylediler benden dilekçe yazarak yapılandırmamı iptal etmemi istediler ben biraz daha araştirmak istedim kyk da vergi dairenizle görüşün demişti anlayacacınız o paranın hepsini benden istiyorlar. benim için çok kötü oldu.

     3. Merhaba Seda Hanım, yapılandırmanızın bozulmasına üzüldüm. Maalesef ilgili mevzuat “… Süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarının ise, en geç son taksiti izleyen ay sonuna kadar ödenmesi…” demekte. 9 taksit şeklinde yapılandırılan borç için de dolayısıyla “son taksit ödeme süresi” geçirilmiş oluyor.

 5. yapılandırılmış olan borcumun son taksitlerinde aksatma yaptığımdan dolayı yapılandırmam bozuldu.borcum 6000 lira civarındaydı.şimdi ödediğim paralar iptal olup yandı mı ben bu paranın tamamını geri ödemek zorunda mıyım çok mağdur durumdayım yardımlarınızı bekliyorum

  1. Yapılandırmanız bozulduğu için muhtemelen borcunuz yapılandırma öncesindeki hale dönecek ve ödediklerinizin toplamı ana borcunuzdan düşülecek, kalan miktarın bir kerede ödenmesi talep edilecektir. Konuyla ilgili vergi dairenize başvurmanızı öneririz.

   Ayrıca 15.06.2012 tarihinden önce yapılandırmadan çıktıysanız bir şansınız daha olabilir. http://www.egitimciyiz.com/yapilandirmadan-cikana-mujde.html/ adresindeki “yapılandırmadan çıkanlara yeni şans tanınmasıyla” ilgili haberimizi okuyabilirsiniz. Haberimizdeki sorgulama sayfasından da durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

 6. KREDİ BORCUMUN ÖDEME SÜRESİNE BİR YIL VAR.
  SİGORTA BAŞLASA BORÇ ÖDEMESİ HEMEN GELİR Mİ

 7. mrb admin ben öğrenim kredisi borcumu aksatttım şimdi internetten ödeme yapamıyorum ödeme planı ihlali yazıyor ne yapabilirim
  şimdiden teşekkür ederim

 8. mrb. bnm 2007-2008 yılları arası öğrenim kredisi aldım ve hiç bir taksidini ödeyemedim toplam da 4,128 tl borcum var. bunu 746 lirası gecikme faizi ve borcumu bana yakın olmayan bir vd. sine aktarmışlar ben şimdi borcumu taksitlendirebilirmiyim yoksa nasıl bir ödeme planı uygulanacak hiç bir bilgim yok .ne yapmam lazım

 9. arkadaşlar bu son çıkan yapılandırması bozulanlar için çıkan af ile ilgili detaylı bilgisiolan varsa paylaşabilirmi……

 10. mrb ben yapılandırılmış öğrenim kredisi borcumu kredi kartıyla ödemek istiyorumm ama yapılamıyor bankanızla ilgili sorun var dıor bankayla da görüştüm sorun yok dediler günü geçecek yarın yatıramazsam ne yapabilirm acaba?

 11. kolay gelsin admin benim durumum biraz karışık öğrenim ve katkı kredisini 204 yılından 2009 yılına kadar yıldız teknikte okurken aldım.bazı nedenlerden dolayı okul bitiremeden bırakmak zorunda kaldım ve aynı yıl başka bir okula yerleştim.burda herhangi bir kredi veya hary almadım.bu arada benim hiç haberim yok ben ookulu bırakır bırakmaz borcumu 4 e bölüp ödeme başlatmışlar ve yaklaşık 3 senedir faiz işliyormuş.ve dünde vergi daiersinden ödeme yapmam hakkında yazı geldi.şimdi ben hala öğrenciyim.daha önce hiçbir yapılandırma filan yapmadım. birincisi ben şimdi bu borcu erteletebi,lirmiyim.ikinciside herkesin borcunu 18 taksite böçlerleken neden benimkini 4 e bölüp ödeme başlatmışlar hemen okuldan ayrılır ayrılmaz.şimdiden tşkler

 12. borcumun ödemesi 2010-2011 dönemi içinde başlayıp,bitmesi gerekiodu ama anca 2012 şubat ayında ödemeye başlıycam, ödeme yapacağım vergi dairesini aradım ve müdür yrdcısı oldukca gıcık ve ukala bişekilde konuştu,maaşımı sordu ve o kadar maaş alıpta heray 300tl ödeyerek o borc bitmes dedi,ne istiosunus ne yapim o zaman dediğimde,ilk ödemede borcunuzun 3te1ni ödemenz lazım dedi,böyle bişeyi ilk sizden duyuyorum cewremde herkes gec ödedi ama böyle zorunlu bşeklde toptan ödeme yapmadı dediğmde,cewrendeki tanıdıklar kimle muhattap olduysa gdin ona ödeyn o zaman,benm çalışma şeklm böyle dedi salak adam =/ 4500tl borcum war,ilk ödemede benm1500tlmi ödemem lazım şmdi,yoksa 600-1000 nekadar ayarlıyabliosam yatırsamda olurmu?

 13. “Bir takvim yılı” ne anlama geliyor , ben 2011 de 2 taksiti geç ödedim, 2012 de 1 taksitimi geciktirdim. Bu durumda ihlal etmiş oluyor muyum?. Yani her yıl 2 kez aksatma hakkı mı var yoksa toplam 18 taksitten sadece 2 ay gecikme hakkı mı var???

  1. Yasada “Bir takvim yılında 2’den fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecektir” denmektedir. Takvim yılı 01 Ocak – 31 Aralık tarihleri arasındaki süreyi kapsamaktadır. Fakat vergi dairelerimiz ve KYK akla hayale gelmeyecek sorunlar yaratabilmekte, işleri içinden çıkılamaz bir hale sokabilmekte. Herhangi bir sorun yaşamamak adına vergi dairenize başvurarak “kesin” bilgiyi almanızı öneririz.

   1. verdiğiniz bilgi için teşekkürler. Biraz önce internet vergi dairesine baktığımda ödeme planım normal olarak gözüküyordu ve kredi kartı ile ocak taksitlerimi cezalı olarak ödedim. Umarım dediğiniz gibi bir sorun çıkarmazlar. Bu arada kredi kartı ile internetten ödemeler 02:00 ile 22:00 arasında oluyor. Benim gibi son gün son dakikaya bırakıpta sorun yaşamayın.

 14. merhaba..Yapılandırılmış öğrenim kredimin bitmesine 3 ay kala yapılandırmam bozuldu.Toplam 350 tl ödemem gereken borç 1770 tl ye yükseldi.Yalnız kredi borç sorgulama bölümünde kalan borç bölümünde ANAPARA 1284 TL GECİKME ZAMMI:485 TL TOPLAM BORÇ:1770 TL görünüyor.Henüz vergi dairesine aktarılmamışım.Alt kısımda bir not var,şöyle yazıyor….. NOT:Yapılmış olan ödemeler takip eden ayın 15′ inden sonra hesaplarda görüntülenecektir. (Yapılmış olan ödemeler,yapıldığı tarih itibariyle hesaba işlendiğinde,ekranda görünen gecikme zamları iptal edilecektir.)
  Eğer ben 1284 Tl yi ödersem,gecikme zammı olan 485 tl iptal edilecekmiş doğru mu anladım.Yoksa hepsini mi ödemem gerekiyor..

 15. sayın admin:
  ben 6111 yasaya göre borçlarımı yapılandırdım.taksitlerimi vadelerinden sonra ödedim.30 kasım tarihini ihlal etmem nedeniyle yatıramıyorum.acaba bununla ilgili son bir hak verilmesi ile ilgili çalışmalar var mıdır.bu yönde duyumlarınız var mı?

  1. Mevcut yasada yapılandırmanın nasıl bozulacağı belirtilmiştir ve buna bağlı olarak ta yapılandırmanız bozulmuştur. Şu an için yasa kapsamında herhangi bir ek af ya da düzenleme söz konusu değildir. Böyle bir ek düzenleme yapılacağı ile ilgili de herhangi bir duyum alınmamıştır.

  2. Sayın admin.VERGİ DAİRELERİNE 29 ARALIK PERŞEMBE GÜNÜ GELEN YAZIYA GÖRE İHLALE UĞRAYANLARA İHLAL ETTİKLERİ TAKSİTLERİ ÖDEMELERİ KAYDI İLE BİR DEFAYA MAHSUS HAK VERİLMİŞTİR.BU BİLGİ VERGİ DAİRESİNDEN VE VERGİ GRUP BAŞKANLIĞINDAN(ADANA İÇİN) TEYİT EDİLMİŞTİR.SİZİN VE SİTE TAKİPÇİLERİNİN DİKKATİNE SUNARIM.

   1. verdiğiniz bilgi için teşekkürler 1 defalığına mahsus kabul edilecekmiş benimle aaynı durumda olanlar vergi dairesine gitsinler tekrar dilekçe yazılıyor ve 1 hafta sonra ödemeyi yapabiliyosunuz benimki halloldu bu durumda olanlarında vakit kaybetmemesini öneririm ..

    1. bahar hanım benimde yapılandırmam 3 kere geç ödeme nedeniyle ihlal olundu diyor.ne yapmalıyım yazmışsınız ama ben daha detaylı bilgi verirseniz sevineceğim.benim bu ay 3 gün geçti ödeme yapamadım inretnet sitesinden.cvbınızı bekliyorummm

   2. nasıl ben anlamadım şimdi.benm toplam 350 tl yatırmam gekiyordu temmuz ağustos ve eylülde ama yatırmadığım için iptal odu. şimdi onu yatırrsam yeterli olacak mı?1284 tl geldi bana yapılandırmam bozulduğu için,o da faizsiz hali.faizle 1770 leri buluyor.Burdaki vergi dairesi ,buraya aktarılmış görünmüyorsunuz sizin işiniz bankayla dedi.Herkes başka bişe diyo ya.Eşimde benle aynı durumda 3000 ne yakın borç çıktı bize 500 tl ödemek varken:(

   3. merhaba eşiminde yapılandırması bozuldu. vergi dairesine yönlendiriliyoruz. ve bize normalde yapılandırmayla ödememiz gerekenden daha az bir borç çıkarıyorlar yapılandırma iptal olunca kalan taksitleri toplu alıyorlar ve erken ödemeden dolayı da bir miktar azalma oluyor diye düşündük dbu doğru mu acaba

    1. Yapılandırmada taksit miktarına göre ana borca faiz eklenmekteydi. Borcun tamamının erken ya da bir defada ödenmesi durumunda, taksitli hesaplanan faiz miktarının düşmesi normal olabilir. Borcun durumunu tam olarak bilemediğimiz için net birşey söyleyemesek te borcunuzu taksitli ve peşin olarak aşağıdaki bağlantıdaki hesaplama araçları ile hesaplayıp yakın bir sonuç elde edebilirsiniz. http://www.egitimciyiz.com/tefeufe-hesaplama-programi.html

 16. merhaba
  ögrenim kredi borcumu 3 kere geç ödediğim için yapılandırmam iptal edildi ve şuana kadar ödediğim ne olacak ve bekldiğim hergün için faiz biniyormu en geç nezaman sonuçlanır ve artık peşin ödemeye karar verdim indirim oluyormu tekrar ödemeye nezaman başlanır acil cevap iyi günler

  1. Ben de ayni durumdayim. Bugun bagli bulundugum vergi dairesine gittim. Cok fazla madurun kendilerine basvurdugunu ve Gelirler Idaresi Baskanligi’na durumumu aciklayan ve odemelere devam etmek istedigimi belirten bir dilekce yazmami soylediler. Dilekcelerin yogunluguna bagli olarak, madurlar icin yeni bir duzenleme yapilabilirmis. LUTFEN BENZER DURUMDA OLAN HERKES DILEKCELERINI YAZSIN VE GELIRLER IDARESI BASKANLIGI’NA GONDERSIN. http://www.gib.gov.tr – Fax: +90 312 415 28 21-22

   1. Sayın NİHAN
    VERGİ DAİRELERİNE 29 ARALIK PERŞEMBE GÜNÜ GELEN YAZIYA GÖRE İHLALE UĞRAYANLARA İHLAL ETTİKLERİ TAKSİTLERİ ÖDEMELERİ KAYDI İLE BİR DEFAYA MAHSUS HAK VERİLMİŞTİR.BU BİLGİ VERGİ DAİRESİNDEN VE VERGİ GRUP BAŞKANLIĞINDAN(ADANA İÇİN) TEYİT EDİLMİŞTİR.SİZİN VE SİTE TAKİPÇİLERİNİN DİKKATİNE SUNARIM

 17. merhaba, kredi ve katkı ödeme ayrıntılarını kyk.gov.tr den öğrendim. ilk ödemem 2012 aralıkta başlıyor. yaklaşık 12bin liralık borcumu bir kerede ödemek istersem yapılacak indirim hakkında bilginiz var mı?

 18. Merhabalar

  ben yapılandırma borcumu aksattım 30 11 2011 olan son taksıdınıde odemedım. Yapılandırma ılhlalı oldugu ıcın yapılandırmam bozuldu tekrar baska bır taaksıt yada uygun odeme kosulu olusabılırmı …. tesekkurler

  1. Merhaba, mevcut şartlar altında bozulan yapılandırma için herhangi bir düzenleme getirilmemiştir. Yapılandırma bozulduğu için borcunuz hesaplanarak tek seferde ödemeniz için tarafınıza tebliğ edilecektir.

   1. Admin bey Teşekkür Ederim ama bende bilgi için bir şey söyliyeyim.Yapılandurma borcunun bır takvım yılında uc taksıdını gecıkmelı odeyenler veya benım durumumda olan varsa balı bulundugu vergı daıresınden donem taksıdı mahsubu yaparak tahsılat duzenlemesı yapabılırler.. Ben Duzelttım Tesekkur Ederım …

    1. Metin Bey, ben de ayni durumdayim. 2 kere gec odemisim, 3. yu de geciktirdigimden ihlal etmis gorunuyorum, internet odeme sistemim kapanmis. Siz hangi vergi dairesinde halletiniz? Tum vergi daireleri ayni uygulamayi yaparmi acaba?

    2. bende bugüne kadarki taksitlerimi ödedim fakat geciktirdiğim için yapılandırmam bozulmuş ne yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz.

    3. metin bey… konu ile alakalı olarak bende gittim vergi dairesine yalnız iptal oldugunu ve herhangi bir işlem yapamayacaklarını belirttiler. konu hakkında veya sorunu nasıl çözdüğünüz hakkında detay bilgi verbillirmisiniz…
     saygılarımla

    4. nasıl yaptınız anlamadım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. benim kardeşimde aynı durumda vergi dairesine gittik yardımcı olmadılar maliye bakanlıgına dilekçe yazın diye söylendi dilekçe yazdık ama herhangi bir sonuç elde edemedik yardım ederseniz çok sevinirim.

 19. kağıthane ve maslak olarak iki ayrı vergi dairesindeki borçlarımı yapılandırdım.en fazla kaç taksit yatırmama hakkım var öğrenebilirmiyim lütfen

 20. Öğrenim ve harç kredimden kalan sadece faiz olan borcu yapılandırmak için dilekçe göndermiştim geriye bilgilendirme için kağıt gelmediğinden sanırım borcum yok diye düşündüm. Fakat 10 gün önce 2 taksit tutarını yeterli sürede ödemediniz gibi bir kağıt geldi. İnternet üzerindenborcumu araştırmaya çalıştım fakat hiçbir sonuç alamadım. Ve 2 gün önce banka hesabımdan 1748 tl nin bloke olduğunu öğrendim. Ki kyk.gov.tr sitesinde borç kısmı ki sadece faizden oluşuyor 1000 tl civarı.ne yapmalıyım anlayamadım.

  1. Size dönüş yapılmasa da anladığım kadarıyla yapılandırmanız yapılmış. Ödeyeceğiniz taksitleri bir takvim yılında en fazla 2 defa aksatabilirdiniz. Aksatılan, zamanında ödenmeyen taksit sonucunda yapılandırmadan çıkarılmaz, diğer taksitlerinizi taksit aylarınızda ödemeye devam edebilirdiniz.

   3. taksit 30.09.2011 tarihinde yatırılmalıydı. Eğer 3. taksiti de ödemediyseniz yapılandırılmanız muhtemelen bozulmuştur ve borcun tamamı bir kerede ve güncel faizi ile talep ediliyordur. Mevcut bir yapılandırmayı https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp?page=IVD_6111_LOGIN_AC adresinden kontrol edebilirsiniz. KYK sitesindeki bilgiden ziyade tarafınıza ulaşan resmi tebligattaki miktarı ciddiye almanız gerekecektir.

 21. ben 2011 kredi yapılandırmasından yararlanmadım.borcum 2008 den beri faizde.bugün ziraat bankasına ödeme yapmak için gittiğimde bana vergi dairesinden yapılandırma kağıdı getirmelisin dediler bişi anlamadım başvurum olmadan yapılandırma nasıl yapılacak.hangi vergi dairesinden yapacağım?

  1. Bankaya yapılandırma yapmadığını belirtmelisiniz. Eğer borcunuz tahsil edilmek için vergi dairesine bildirildiyse gerekli ödeme işlemlerini vergi dairesinden yapabilirsiniz. Eğer durumunuz hiç birine uymuyorsa en doğru iş KYK’dan bilgi almak olacaktır.

 22. admin, yatırılmamış borcum gelir dairesinene aktarılmış,netten ödemek istiyorum.. ancak tecil no istiyor onu bilmiyorum nasıl öğrenebilirim?

  1. GİB İnternet vergi dairesi borç ödeme bölümünde 2. seçenekle ve kimlik bilgilerinizle giriş yaptığınızda kredi kartı ile ödeme bölümüne erişebilirsiniz.

  1. İlgili sayfada 2. seçenekteki kimlik bilgileri ile giriş yapınız. “Kredi Kartı İle Ödeme (Yapılandırma Dosyaları İçin)” bağlantısını kullanınız.

 23. 6200 lıra toplam borcum war.. odemem de ocak sonunda gozukuo…
  peşin odersem tahmını ne kadar oderım.. ındırım olurmu ne kadarkalrlı cıkarım??? admın cewaplarsan sewınırım……

 24. ilk taksidi ödedim dekontta aldım ancak yaptığım ödemelerimi internetten hangi siteden takip edebilirim

 25. İyi günler..
  Yapılandırdığım vergi dairesi yaşadıgım şehirden farklı bir yerde. Ödeme internet bankacılığı üzerinden yapılabiliyor. Fakat bağlı bulunduğum bankada belirtilen “Ögrenim kredisi borc yapılandırma kodu olan 6103 ” diye bir kod yok. Beyana göre secenegini sectiğimde ise tahakkuk fiş no istiyor..Benim fiş no’mu tanımıyor. Ödeme yapabilmem için nasıl bir öneride bulunabilirsiniz? Farklı bir vergi dairesinden ödeme yapılabilirmi, ya da internet üzerinden nasıl ödeyebilirim?
  Teşekkürler

  1. Yapılandırma sonucunda size ulaştırılan ödeme planında ayrıntılı bilgi mevcuttur, son ödeme tarihi 30 Haziran’dır.

 26. merhaba ben yapılandırma yapmadımve borcum yeditepe ye geçmiş. ancak ödediğim ve elimde dekontları olan ödemelerim vergi dairesi sistemine geçmemiş.kyk yı aradığımda sistemlerini yenilesinler gönderdiğimiz yeni listelere baksınlar falan diyolar, ver. dairesi ise kyk bize yollasın diyo arada kaldık ne yapmalıyız benim gibi olanlar varsa nasıl çözdüler sorunu, şimdiden teşekkür

 27. sorunum şu borcumu yapılandırıp 31 mayısta ödemeye gittim vergi dairesine daha düşmedi 2 sinde gel dediler 2 de gittim haziranın 31 ertelendi ozaman ödeyin dediler .şimdi parasıkıntım var bi kaç ertelesem ödemesem 2-3 aya kadar kendimi toplayınca ödemeye başlasam ne olur

  1. Yapılandırma sonucunda 1 takvim yılında en fazla 2 defa zamanında ödememe (geciktirme) hakkı verilmektedir. Yapılandırılan borç bir takvim yılında en çok 2 defa aksatılabilecektir. Süresinde ödenmeyen taksit, son taksidi izleyen ayın sonuna kadar ödenecek ancak ödenmeyen taksit gecikme zammı ile birlikte tahsil edilecektir. Borç bir yılda iki defadan fazla geciktirilirse yapılandırma işlemi bozulacaktır.

 28. yatırdıgımız tutarı nereden takip ediyoruz.kyk bununla ilgili açıklama yaptı mı bilgilendirirseniz seviniriz

 29. rıhtım vergi dairesinden kyk borclarımı taksit yaptırdım, fakat bu taksitleri ödemek için, aynı vergi dairesinemi gitmem gerekiyor? banka, postahane gibi aracılar bu borcu tahsil edemiorlar mı?

  1. Borcunuzu İnternet Vergi Dairesi üzerinden kredi kartınızla (peşin ya da taksitli olarak) ödeyebilirsiniz. Ayrıca bankalar da borcunuzun tahsilatını yapacaktır.

   6111 Sayılı Kanuna Göre Nakit Tahsilata Başlayan Bankalar
   T.C. Ziraat Bankası
   Yapı ve Kredi Bankası
   Garanti Bankası
   Tekstilbank
   Alternatifbank
   Anadolubank
   Türkiye Halk Bankası
   Türkiye İş Bankası
   Türk Ekonomi Bankası
   Akbank
   Denizbank

 30. borcumu yapılandırıp 31 mayıstan önce ödememi yaptım.internetten nasıl takip edebilirim işleme konulup konulmadıgını

 31. ben borcumu vergi dairesinden (6 taksitle) yapılandırdım ancak bana ödeme planı gelmedi bende peşin ödemek için ziraat bankasına gittim ödeme planı olmadığı için yatıramadım ayrıca yapılandırmadan önce 1022 lira iken şimdi baktığımda 2036 görünüyo nasıl bişey anlamadım ne yapmalıyım

 32. sorumun bukadar çabuk cevabını beklemiyodum teşekkürler admin
  ek bir formla uğraşmadan ziraat bankasına haziran ayının son gününe kadar yatırırsak bir sorunla karşılaşmayız ozaman.

 33. merhaba
  öğrenim kredisi borcumu yapılandırdım ilk taksit 31.05.2011 verilen kağıtta yazan bu tarihte yatırmayı unuttum 30.06.2011 tarihine uzamış ekstra bişey yapmama gerek varmı tekrar. teşekkürler

  1. 6111 sayılı yasa kapsamında borcunuzu vergi dairesi üzerinden yapılandırdıysanız ilk taksiti Haziran ayı sonuna kadar yatırmanız gerekiyor. Bu erteleme sadece ilk taksit için geçerlidir. Diğer taksitlerde ödeme planınızdaki tarihlere uymanız gerekecektir.

 34. merhaba admin ben 2009 da öğrenim kredimi yapılandırdım ama geçensene öderken bir taksidini kaçırdım. Şimdi bu aftan yararlanmak istiyorum ama başru yapmak için girdiğimde tc mi yazıyorum ve güvenlik kodunu giriyorum ama olmuyo. Nedenini öğrenebilir miyim teşekkürler

 35. benim bir sorum var yapılandırma ile ilgili, benim öğrenim ve katkıtan kalan toplam 3100 TL borcum kalmıştı yapılandırma yaptım borcum 5200 TL’ye çıktı. Fakat şöyle bir durum var gib’in sitesine girdiğimde vergi dairesi bazında borç bilgisinde öğrenim ve katkı toplam 2700 görünüyor fakat ödeme ekranında borç 5200. Şubattan bu yana yaptığım ödemeler borçtan düşülmemiş sanırım ödeme ekranında, kyk sitesinde ödemelerim görünüyor ama. Bu durumda ne yapmam gerekli acaba, yapacak bir şey yoksa yapılandırmayı iptal etmek mümkün mü ?

 36. Merhaba
  sayın admin

  gib’de YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ BORCU HESABI 168,96

  bu kadar görünüyor Vergi Dairesi Bazında Borç Bilgileri kısmında
  vergi dairesine aps ile göndermiştim bu gün saat 16:30 aradım vergi dairesini bu gün ulaşmış dediler yapılandırmanız henüz yapılmamış dediler ben daha önce 18 taksit seçerek gib den yapılandırma siteden yapmıştım vergi dairesi ise yapılandırma gözükmüyo dedi işlem yapılıp size bu konuda bilgi verilecektir açıklaması yapıldı yani gönderdiğim aps ulaşmış ancak gib deki yazan miktar Vergi Dairesi Bazında Borç Bilgileri kısmında yazan YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ BORCU HESABI 168,96 bu tutar ne olacak anlamadım ben aps ilede 9 seçmiştim ?

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Muhtemelen GİB’deki meblağ doğrudur, ya da en azından GİB kendilerinde görünen meblağ üzerinden işlem yapacaktır. İnternetten (GİB) yaptığınız başvurunuzda KYK sitesinde borcunuzun bildirildiği belirtilen vergi dairesini seçmediyseniz internet başvurusu ilgili birime ulaşmamış olabilir. Bu durumda ellerine ulaşan APS dilekçesinde belirttiğiniz taksit sayısı üzerinden işlem yapılacaktır.

 37. merhaba,
  gib.gov.tr’den peşin ödemeli yapılandırdığım tutar bugün itibarile 30/06/2011 vadeli 7025 TL gözükmekte. bu tutarı biraz fazla geldi :-) taksitlendirme imkanı olabilir mi???

  1. Kimseye peşin yapılandırmayı önermiyoruz. Ödenebilecek taksit miktarının seçilmesi sonucu, istenirse borç peşin (ya da bir kaç taksit birden) ödenerek, indirimlerden yararlanmak mümkün olmaktadır. Yapılandırma sonuçlandıktan sonra yeniden taksitlendirmek mümkün görünmese de ilgili vergi dairesine başvurabilirsiniz.

 38. 2009 kredi borçlarımı yapılandırmıştım.bu af kapsamında kyk web sayfası üzerinden yeniden yapılandırdım.son ödeme tarihi 31 mayıs diye geçiyor.başvuru uzatılması nedeniyle ödemeler de uzatıldımı? yoksa ben 31 mayısa kadar ödemem mi gerekiyor.tşk

 39. katkı kredisi borcum kyk da 300 tl vergi dairesinde 300 tl yapılandırdım 500 tl ödeme yaptım farkı alabilirmyim

 40. merhabalar.katkı ve öğrenim kredimi geri ödeme tarihinden(01/10/2010) itibaren devamlı ödüyordum.fakat 31/03/2011 ve 30/04/2011 taksitlerimi ödemedim.ödemediğim taksitlerimi bi sonraki ayda ödemeye gittiğimde borcumu vergi dairesine tahsil etmem gerektiğini söylediler.
  Asıl karışık olan da bu kısım normalde kalan borcumun tamamı kyk sayfasında faiziyle beraber 2140 TL
  fakat vergi dairesinde çıkan toplam borcum 2763 TL
  vergi dairesinden bana sistemde bu şekilde göründüğünü söylediler yapacak bişeyimiz yok.beni kyk’nın çapadaki bürolarına gönderdiler onlarda biz ilgilenmiyoruz ankarada’ki kyk merkezini aramamı söylediler.merkezi de aradım borcumun 2140 TL olduğunu söylediler.vergi dairesine gidip kyk sisteminden girsinler olmadı vergi dairesi başkanlığı sisteminden baksınlar dedi haliyle gittim yine sonuç aynı çıkan borç 2763 TL .geçen taksitlerimi ve gelecek bütün taksitlerimi ödedim.yane 2140 TL olan bocumu.şimdilik bekliyorum.ödeme yaparak yanlış mı yapmışım acaba?

  1. Eğer hiç bir şekilde çözülemeyen bir sorun varsa, öncelikle Ankara KYK merkezine borcunuzun durumunu gösterir resmi bir belge talep edin. Borcunuzu gösterir belge elinize gelecektir. Bu arada borcunuzu görünen meblağ üzerinden yapılandırın, süreyi kaçırmayın. Eğer yapılandırma sonucunda karşınıza hâlâ hatalı borç çıkarsa yapılandırmayı yapan vergi dairesine Ankara KYK’dan aldığınız, borcunuzu gösterir belge ile başvurarak, “hatalı” yapılan yapılandırmanın düzeltilmesini talep edebilirsiniz. Bundan sonrasında düzeltmeyi yapmak ilgili vergi dairesinin sorumluluğunda olacaktır.

   1. yapılandırmaya da başvurdum ama kabul edilmedi.zaten ankara KYK merkezini aradım borcum normal gönüyor. sadece vergi dairesinde sanırım ödediğim 1-2 ay aktarılmamış ama ben KYK merkezinde görünen kalan borcumun tamamını ödedim 15 haziranda belli olacakmış eğer bi sonuç çıkmassa sanırım bi dilekçe yazmam gerekiyor

 41. merhaba,

  öğrenim kredisi borcumu 6 taksit süreyle yapılandırdım. ancak 3,890 tl olan toplam borcum yapılandırmayla beraber 5, 275tl gözüküyor. 130 tl toplam faiz vardı neden daha fazla ödeme yapıyorum acaba bilgilendirirseniz sevinirim.

  teşekkürler

 42. Ben vergi dairesinde borcumu yeniden yapilandirdim. Ancak yurtdisinda yasiyorum, bana taksitlerimi yurtdisi Ziraat bankasi subelerinden yatirabilecegim söylendi. Ancak Ziraat bankasi hesap numarasi olmadigindan taksiti almadi. Taksitler ilgili vergi dairesinin banka hesabina mi yatirilacak yani yapmama gereken ilgili vergi dairesinin hesap numarasini bulmak midir?

 43. Merhabalar,borcumu 18 eşit taksit olarak yapılandırdım fakat daha sonrasında peşin ödemeye karar verdim bu durumda vergi dairesine ödeme yaparken peşin ödeme seçeneğindeki indirimden yararlanabilecek miyim?Teşekkürler..

  1. Borcunuzu peşin ödemek istemeniz durumunda, taksitlendirmeden doğan ek katsayı gözönüne alınmayacak ve borcunuz peşin yapılandırılmış gibi hesaplanarak ödemeniz alınacaktır.

 44. Ben yapılandırmayı nisan ayında yaptım.İlk ödeme tarihi 31 mayısa kadar.Sürenin uzatılması ilk taksit ödemesindede geçerli mi acaba?

  1. Bakanlar Kurulu’nun süresi uzatmasına bağlı olarak ilk taksiti ödeme tarihi 30 Haziran 2011 olmuştur. Ödemeler ikişer aylık süreçlerde yapılacak olmasına rağmen 2. taksit bir ay sonra 31 Temmuz 2011′de ödenmelidir.

 45. Admin kolay gelsin benım sorum ben internetten borcumu yapılandırdım 2. secenekten gırıs yapıp krede kartı ılwe ode (yapılandırmadosyaları ıcın) buraya tıklıyorum cıkan yazıda bugun ıtıbarıyle borcunuz kredı kartından cekılcek yazıyor orda pesin ve taksıt yazısı var taksıt yazısına tıklayınca bu yazı cıkıyor benım sorunum kredı kartım yok bı bankanın hesap nosunu versek oraya para yatırsakta olurmu? Cunku borcumu ve ılk odeme tarıhım ne zaman bu bılgılere ulasamıyorum.

  1. Ödeme sayfasında kredi kartı ile ödeme bağlantısına tıkladığınızda çıkan uyarıya tamam diyerek ödeme planınızı görebilirsiniz. Borcunuzu kredi kartı ile ödemek zorunda değilsiniz. Borcunuzla ilgili olarak vergi dairenize başvurabilirsiniz. İlk taksiti 30 Haziran 2011, 2. taksit bir ay sonra 31 Temmuz 2011’de ödenmelidir.

 46. sayın admin
  ben 2005 mezunuyum . borcum 3.760 faizi ise 2.380 tl
  1-borcumu http://www.kyk.gov.tr/6111YENIYAPI/basvuruGirisParametre.do bu adresten yapılandırmak istedim ama olmuyor . sadece internetten başvuru yeterlimidir eger yapılandırma işlemini internetten yapabilirsem tekrar vergi dairesine gitmem veye dilekçe yollamam gerekirmi?
  2- birde ben hasta oldumdan yuzde 40 raporum var acaba bu raporumu sunarsam herhangi bir faziz indirimi olurmu ?

  1. Sayın Orhan, verdiğiniz adres, 2009 yapılandırmasından çıkarılıp aynı yapılandırmaya devam etmek isteyenlerin kullanacağı adrestir. Siz bir çok kişinin tercih ettiği gibi yeni yapılandırmadan yararlanmak istiyorsanız buraya tıklayınız. 2. seçenekle sisteme giriş yapabilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 47. Merhaba, ben öğrenim kredisi borcumu peşin olarak ödemek istiyorum, daha önce hiçbir başvuruda bulunmadım! Süreyi geçirmiş mi oluyorum, yoksa yarın hemen gidip ödeme yapabilir miyim? Teşekkür ediyorum

  1. Merhaba, öğrenim kredisi borcunuzu yapılandırmadığınızı belirtmişsiniz. Bir kerede ödeme yapabilirsiniz fakat yapılandırmayı düşünüyorsanız önce yapılandırma işlemeninin sonuçlandırılmasını beklemelisiniz. Yapılandırmanızın da “peşin” seçeneğiyle yapılmasını tercih edebilirsiniz.

 48. Merhaba…

  öğrenim ana para:4.008 gecikme zammı:1.640 toplam:5.648
  katkı ana para:717 gecikme zammı:286 toplam:1.004

  bu ikisini topladığımızda 6.650 gibi bi borcum var şu an itibariyle.ödeme vadeleri 12/2008 de başladı.çalışmadığım için bugüne kadar hiç ödeme yapmadım.eve herhangi bi evrak fln gelmedi sadece internette kyk sitesinde Borcunuz VERASET VE HARÇLAR VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE’ne Tahsil Edilmek Üzere Bildirilmiştir yazıyo.şu an ne yapmam gerekiyo yapılandırsam bu faizler düşermi ödeme gücüm yok şu an.sizce yapılandırmalımıyım yoksa eskisi gibi beklemedemi kalmalıyım?yapılandırırsam ödeme zorunluluğu varmı?yardımcı olursanız sevinirim,teşekkürler…

  1. 6650 lira olan toplam borcunuz, yapılandırma sonucu yaklaşık 6150 liraya düşer. Dolayısıyla toplam borçtan 500 liralık bir kârınız olacaktır. Tabii ki bu hesaplama, 18 taksit, yani 36 aylık bir ödeme planında geçerlidir. (Peşin ödeyebilseydiniz borcunuz 5350 olacaktı)

   2 ayda bir 340 liralık taksitleri ödemeniz gerekecektir. Bu taksitleri bir yılda en çok 2 kez geciktirme ya da ödememe durumunda yapılandırmadan çıkarılacaksınız. Yapılandırmaya dahil olmazsanız ve eve evrak gelmemiş olsa bile borcunuzla ilgili haciz işlemleri başlatılabilir. Mevcut hükümet size borcunuzu faiziyle ödemekten başka bir yol sunmadığı için yapacak bir şey görünmüyor maalesef.

 49. Merhabalar.. Ben 2009 yılında mezun oldum. Öğrenim kredisini bu yıl aralıkta ödemeye başlayacağım. Yani daha önceden ödenmemiş herhangi bir borcum yok. Ben bu yapılandırma işlerini anlayamadım. Neler yapmam gerekiyor?

 50. mrb ben salim 2005 mezunuyum borcumu vergi dairesinden yapılandırdım hatta ilk taksisti ödedim ama netten eski borcum görünüyo ödediğime nerden bakacam bilgileriniz için teşekkürler

 51. yapılandırması iptal olmadan yapılandırmaya başvuranlardanım.yapılamdırılmamış borcum 3000 gözüküyo ancak 6 ay takside bölünmüş yapılandırılmış hali 3300.neden acaba.iptal ettirmek istesem nasıl iptal ettiririm.teşekkürler.

  1. Yapılandırma sonucu borca uygulanan katsayılar bu miktarı oluşturabilir. Zaten borç düzenli ödenmekteyse gecikme faizi birikmemiş, bir bakıma silinen borç olmamıştır. İptal için durumu açıklayan bir dilekçe ile yapılandırmanızı yapan kuruma başvurabilirsiniz. İşleme alınırsa yapılandırmanız iptal edilecektir.

 52. Günaydın,
  Yazılarınızı takip ediyorum bilgiler için teşekkür ederim,Ancak size danışmak istediğim bir sıkımtım var,netten borc sorgulama yaptığımda borcu Yeditepe vergi dairesinede gözüküyor ancak yapılandırma için başvurduğumda V.D. Kanun Kapsamına Giren Borç Bulunamadı ibaresi çıkıyor.ilgili vergi dairesine şahsi olarak başvurduğumda halledeceklerini söylediler ama halen bir cevap alamadım.
  Tekrar gitmem mi gekiyor veya başvurabileceğim bir yer var mı ?
  Teşekkürler

  1. Merhaba Duygu, borcunuz bir sorundan dolayı görünmemiş olabilir. İlgili vergi dairesine şahsi olarak başvurduğunuzu belirtmişsiniz. Bu başvurunuzu resmi olarak, yani EK:2/A ile yaptıysanız sorun yok demektir. Borcunuzun görünmemesiyle ilgili sorunu çözecek olan vergi dairesidir. Yapılandırmanızı elden teslim almak için ilgili vergi dairenize gitmeniz gerekecektir. Yapılandırmanın yapılıp yapılmadığını https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp?page=IVD_6111_LOGIN_AC adresinden 2. seçenekle sisteme girip “ödeme” bölümüne bakabilirsiniz. Yapılandırmanız gerçekleşmişse ödeme bölümünde borcunuzu görebilecek, hatta kredi kartınızla ödeme yapabileceksiniz.

 53. kolay gelsin. benim kredi borcumun ilk taksidi 2003 yılı 12. ay, son taksidi 2004 yılı 9.ay. kredi yurtlar kurumunun sayfasında borcum ana para olarak 732 tl gecikme zammı ise 1608 tl olmak üzere toplam borç 2340 tl diyor. sorum şu . benim tüm borcum bu mu, yoksa bu miktara birde faiz de eklenecekmi, yani gecikme zammının dışında birde faiz işletilecekmi. benim başka borcum varmıdır. sayfada gösterdiğinin haricinde . teşekkürler

  1. Aşağıda vereceğim bilgiler kesin olmamakla birlikte:

   Ana Paranız: 732 TL
   TEFE/ÜFE : 424 TL
   Toplam Ödenecek: 1156 TL (Peşin)
   6 Taksit: 1214 TL

   Yapılandırma sonucunda yaklaşık 1200 TL kârınız olacaktır.

 54. ben borcu peşin olarak yapılandırdım. yapılandırdığım bu borcu kredi kartı ile ödeyebiliyormuyum nasıl ödeyebilirim. bu uzatılan süre bizim ödeme zamanımızda herhangi bir ertelemeye yol açtımı. şimdiden teşekkürler

 55. Günaydın,
  Borcumu yapılandırmak için gönderdiğim dilekçeye hala bir cvp alamadım. Vergi dairesine telefon ile de ulaşamıyorum, 20 günü geçti. Internetten yapılandırılmış borcumu görme şansım yok mu? Bu ay ödeme yapacak mıyım bilmiyorum bile bilgi verebilir misiniz?

  1. Yapılandırılan bir borcunuz varsa, internet başvuru sayfasından ( https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp ) normal başvuru girişi yapabilir, sayfada “Kredi Kartı İle Ödeme (Yapılandırma Dosyaları İçin)” bağlantısını görüyorsanız ayrıntılara bakarak borcun yapılandırılıp yapılandırılmadığını anlayabilirsiniz.

 56. Merhabalar, ben 2005 mezunuyum.. Normal sartlar altinda ogrenim ve katki kredilerini 2007 itibariyle geri odemeye baslamam gerekiyordu. Ancak 2008 Nisan ayinda yurtdisina gittim yuksek lisans icin, dolayisiyla odemelere baslayamadim. 2 hafta once kesin donus yaptim.

  Benim sorum su olacak; saniyorum 2 Haziran a kadar yapilandirma yapmam gerekiyor faiz affindan yararlanabilmem icin. Egerki bunu yaparsam benden hemen odemelere baslamam istenecek mi ? Cunku henuz bi iste calismiyorum. Bununla ilgili bi kolaylik saglanir mi ?

  Son olarak sorgulama yapinca vergi dairesi Yeditepe Veraset ve Borclar Vergi Dai. Mud. cikiyor ( Topkapi ). Ikamet ettigim yere oldukca uzak; dolayisiyla bunu internet uzerinden yapmam mumkun mudur ? Gerekli linki belirtebilir misiniz?

  Eger yardimci olabilirseniz cok sevinirim..

  Simdiden tsk…

  1. Borcunuzla ilgili olarak Haziran ayına kadar başvuru yapmanız gerekiyor. Ödemeler de hemen başlatılacaktır, herhangi bir gecikmeye imkan verilmemektedir. Vergi dairenize gidemiyorsanız 1) İadeli taahhütlü gibi resmi bir posta yoluyla EK:2/A dilekçesi ile başvurabilirsiniz. 2) İnternet Başvuru sayfası ile başvuru yapabilirsiniz. İnternet Başvuru Sayfası için tıklayınız.

 57. gibden başvuru yapmaya çalışıyorum. bilgilendirme için sadece ilgili vergi dairesinden elden butonu işaretli ve değiştiremiyorum neden olabilir

  1. Normal şartlarda diğer seçenekler de seçilebiliyor olması gerekli. Başvurunuza ait özel bir durum söz konusu olabilir. Eğer bilgisayarla ilgili teknik bir sorun varsa başka bir bilgisayardan başvuru işlemini denemenizi önerebilirim.

 58. intenetten bakıyorum 3361 tl borç var ama yapılandırılmış borcum 2955 tl nasıl oluyor

  1. Muhtemelen borcunuz yapılandırılmış ve yaklaşık 400 liralık bir indirim borcunuza yansıtılmıştır. Yapılandırma sonucu her borç farklı miktarlarda azalmaktadır.

  1. Ödeme planınız elden başvuru yaptıysanız adresinize, internetten başvuru yaptıysanız tercih ettiğiniz yolla size ulaştırılacaktır.

 59. Merhaba,

  ne tuhaf gerçekten , hiç bir vergi dairesi telefonlara cvp vermiyor sanırım, hala ulaşamadım.

  20 gün içinde gönderilerimize cvp geliyormuş sanıyorum.
  Admin böyle bir süreç var mı?

  Teşekkürler,

  1. Süreyle ilgili kesin bir kural yok. Başvurusuna 2 gün içerisinde yanıt alan da var, 10 günde alan da. Bu durum muhtemelen ilgili vergi dairesinin iş yüküyle ilgili bir durum.

 60. yapılandırılmış öğrenim borcunu kredi kartıyla nasıl öderim gib girdim oradan mtv çıkıyor

 61. Merhaba,

  19 nisanda ilgili vergi dairesine öğrenim kredimin yapılandırılması için tüm borclarım/18 taksit olarak işaretleyip aps ile gönderdim.Geri dönen olmadı.

  Aps ulaşmış, fakat dönen olmadı bilgi verebilir misiniz?
  Ne yapmalıyım?

   1. Neredeyse hiç bir vergi dairesi cevap vermiyor. Ya da verilen cevaplar yetersiz oluyor. Çalışanların da yasadan, uygulamadan bir haberi olduğunu söylemek mümkün değil.

   1. evet barkod kodundan , net.ten takip ettim, Teslim alan kişinin ismi de dahil not aldım hepsini. Umarım bi an önce cvplarlar .

    Teşekkürler,

 62. Öğrenim kredim yapılandırılmış ama katkı kredisi için ‘v.d kanun kapsamına giren borcunuz bulunmamaktadır diye bir yazı var.başvuru esnasında tüm borçlarımız için başvuruyoruz nasıl böyle bişey çıkıyor anlamıyorum,vergi dairesini aradım onlarda bilmiyor,dilekçe ile müracaat edin falan dediler..bende dilekçe gönderdim biraz daha zora sokarlarsa vazgeçicem ödemekten,paramızla rezil ediyorlar bizi.ayrıca anladığım kadarıyla af falanda değil bu mesela 36 ay içinde ödeyeceksek 36 ay faiz hesaplatmıyorlar.ama şuana kaadr hesaplanan faizleri hesaplıyorlar.

  1. ben de aynı durumdayım. Vergi dairesine gittim sormak için kimse ilgilenmedi. Ne yapacağım bilmiyorum. Fazile 4010 TL borcum vardı, yapılandırdım 3950 :) Ne anlamı var? Yapılnadırdığıma pişman oldum. Ayrıca v.d kanun kapsamına giren borcunuz bulunmamaktadır diyor katkı kredisi için..

   1. Sayın Özlem, bu yapılandırma hükümetimizin “milyonlarca hacizliğe” bir lütfudur, lütfen mutlu olmaya çalışalım :) :)

 63. merhba bır sorum olcakdı ben torba yasasından yararlanmk ıstıuyorum ama dılekceyı nerden bulcagıumı ve hangı vergı daıresıne basvurcagıumı bılemıyorumm lutfen aydınltırsanız sevınrım

 64. Merhaba,ben 2009 yapılandırmasında gecikmeli ödemeden dolayı yapılandırmadan çıkarıldım. Torba yasasından çıkan yapılandırma için vergi dairesinden başvurdum ve onaylandı.yanlışlıkla da dün akşam kyk sayfasından internetten yapılandırmaya başvurdum.Anlayacağınız 2 kez yapılandırmaya başvurmuş oldum.benim sorum hangi başvurum geçerli.ben vergi dairesinden olan başvurumun kabul olmasını istiyorum.internetten yaptığım başvurumun iptali için ne yapmalıyım?

  1. KYK’ya durumu anlatır bir dilekçe ile başvurabilirsiniz. Hangi yapılandırma işleme önce alınırsa muhtemelen geçerli olacak olan o dur.

 65. toplam borcum 1500 tl fakat vergidairesinde ki borcumu online yapılandırma için baktığım 931 gözüküyor sanırım son iki taksitim yok sanmırım bu neden olabilir . ve ben bunları nezaman ödemeliyim . ayrıca online yapılandırma için dün gece başburdum bu gece hala bir gelişme yoktu sorun olurmu. teşekkürler şimdiden

  1. Vadesi gelmeyen borçlar görünmediği için o şekilde bir ekran çıkmış olabilir. Yapılandırma sonunda tüm borcun yapılandırmaya dahil edilmesi muhtemel. Yapılandırma sonucunu bekleyiniz. Yapılandırma sonucu vergi dairenizin çalışmasına bağlı olarak 1 hafta sürebilmektedir.

 66. Merhaba ; 2009 yılında borcumu yapılandırmıştım. Fakat 1 haftalık ödeme gecikmesinden dolayı iptal oldu. Ve bildirgede borcumun vergi dairesine yansıtıldığı yazıyordu. şimdi yeni yapılandırma için kyk nın sitesindenmi başvurucam ? yoksa vergi dairesindenmi başvurmam gerekiyor. Bide son başvuru vergi dairelerinde 2 mayıs , kyk da 31 mayıs görünüyor sebebi nedir ? İlginiz için çok teşekkürler

  1. 2009 yapılandırmanızı devam ettirmek istiyorsanız KYK, diğer yapılandırma seçeneği için vergi dairesine başvurmalısınız. Bu iki yapılandırma birbirinden farklıdır. Hangisini tercih ediyorsanız da, tercihinize göre son başvuru tarihleri farklı oluyor.

 67. Kredi ödemelerim 2009 ekim ayında başlamıştı fakat hiç ödeme yapmadım.1 nisan 2011 tariğinde ilgili vergi dairesine borcumun yapılandırılması için başvuru yaptım.18 aylık ödeme planı çıkartıldı.sorum şu ki kyk.gov.tr adresinden kredi borç sorgulamaya girdiğimde eski ödeme şeklini ve borç miktarını gösteriyor.diyeceğim şu ki vergi dairesinden başka kyk da başvuru yapmamız gerekiyor mu.bor sorgulamada neden eski borç görüntüleniyor..son sorum ödemeler ziraat bankasına mı yapılacak..maille bilgi verirseniz çok sevinirim.herşey için teşekkürler..

  1. Vergi dairesi yapılandırmasına başvurduysanız ve başvurunuz sonuçlandıysa KYK’ya herhangi bir başvuru yapmanıza gerek olmayacaktır. Ödemenizi Ziraat Bankası’na yapabilirsiniz.

 68. Merhaba, katkı kredisi ile birlikte toplamda 3400 TL borcum vardı (faizsiz) Faizle 4000 TL idi.. İnternet üzerinden yapılandırma yaptım ) taksiti seçtim, toplam borcum 3950 gösteriyor.. Bunda bir hata olabilir mi? Hani faizler silinecekti çok saçma değil mi?

 69. Merhaba, 2010 yılında geri ödemek üzere 1 yıl kredi aldım fakat ödemedim vergi dairesine verilmiş ve faiz işliyor.İlk sorum ek 2/a belgesi ile son başvuru 2 mayıs mı? Bu tarih uzatıldımı ? 2. sorum sorum belge de vergi kimlik numarası istiyo fakat benim sigorta başlangıcım olmadığı için vergi kimlik numaramda yok vataşdaşlık numaramı yazsam olurmu ? Son sorum 6 taksit yapsam ya da 9 taksit yapsam nekadar faiz ödemem gerekicek bunu nasıl öğrenebilirim ? ( not: vergi dairesi ve ben farklı illerdeyiz )

  1. Vergi dairelerinden yapılacak başvuru için “şimdilik” 2 Mayıs… İlgili Haberimiz Vergi kimlik numaranız yoksa TC Kimlik no kullanmanız yararlı olacaktır. Taksitlendirme sonucu doğacak rakamı yapılandırmadan önce doğru tespit etmeniz pek mümkün değil, yaklaşık hesaplama yapılabilir.

 70. merhaba, bu kanuna göre 12 ay 6taksit yapıldığında %5 faiz uygalanıyor. bu faiz yıllıkmı yoksa aylık faizmi merak ettim. çünkü yıllık ise süper bir faiz ama aylık ise bankadan ( kredi cıkar ise tabi ) kredi cekip bu borçları bitirmek daha mantıklı cünkü ozaman aylık %1′ ler felan bahsi geciyor. bu konuda bir bilginiz varmıdır acaba?

  1. Aylık Taksit’e Eklenen %5
   100 -> 105 TL
   100 -> 105 TL
   100 -> 105 TL

   Yıllık Toplama Eklenen %5
   300 -> 315 TL

   Değişen birşey yok görünüyor.

   1. şöyle Erkan bey
    aylık %5 faiz oranı yıllık %60 denk gelir
    5000 TL borcu olan biri yılda 3000TL faiz oder
    yıllık %5 faizde ise aynı tutara yıllık 250 TL öder fark bu aslında

 71. arkadaslar ben su öğrenım yapılandırmasından bırsey anlamadım sozde gecıkme faızlerı sılınıyordu benım 7200 tl borcum vardı yapılandırınca 8500tl oldu azalacagına arttı ustelık aylık taksıklerın uzerıne 60tl de kat sayı ucretı konulmuş nerde bunun odeme kolaylıgı

  1. Sayın Murat, maalesef yapılandırma herkes için aynı oranda cazip değil. Uzun yıllar biriken, ana parayı kat kat aşan faizlerde toplamda iyi bir indirim söz konusu olabiliyor. Ayrıca diğer bir avantajı ise, zaten haciz durumunda olan borçları taksitlendirilerek, borçları ödenebilir hale getirmesi sayılabilir. Ya da yapılandırmanın bir avantajı yok, hükümet cari açığı kapatmak için “geçici” bir bütçe yaratmaya çalışıyor. Hangi açıklama tatmin ediciyse bilginize sunarım.

 72. merhabalar,

  1- yapılandırmaya netten başvurdum. öğrenim borcum yapılandırıldı fakat katkı borcumun olmadığı görünüyor(kredi yurtlar kurumunda borç görülmesine ve ilgili vergi dairesine bildirilmesine rağmen). yapılandırmada 18 taksidi seçtim ve borcum hiç faizi silinmemiş gibi çok görünüyor. bunun sebebi taksidin fazla olması yada katkı kredisinin de bu borca eklenmiş olması olabilirmi? kredi yurtlar kurumu da vergi daireleride bu konuda yardımcı olamadı maalesef. konuyla ilgibi yarumunuzu merakla bekliyorum

  1. Katkı kredisi borcunuzun yapılandırma kapsamına girip girmediğini değerlendiriniz. Yapılandırma sonunda vergi dairenizin size ilettiği ödeme planındaki meblağı kontrol ediniz. Ana para borcunuza yıllara göre TEFE/ÜFE oranlarını ekleneceğini + taksit sayısına göre katsayının ilave edileceğini göz önüne alınız. Durumunuzun ayrıtılarını bilemediğimiz için net bir yanıt veremiyoruz.

 73. kredi borcumu ilk kez yapılandırıcam. internetten başvuru yaptım Kanun Kapsamına Giren Borç Bulunamadı diyor ?

  1. 31.12.2010 tarihine kadar olan faiz borçları kapsamdadır. Borç bilginizi kontrol ediniz. Ayrıca daha önce dilekçe ile başvuru yaptıysanız internetteki ikinci başvuruda bu uyarının alınması doğaldır.

   1. 2008 de ödemeye başlamam gerekiyordu. anapara 3.248 tl faizi ise 1.815tl biri bana sadece ikinci kez yapılandırmaya başvuranlar internetten yapabiliyo dedi acaba ondanmı. ilginize tşk ederim..

    1. İnternetten 2 başvuru imkanı bulunmaktaydı. 1. si “2009 yapılandırmam bozuldu ama ben aynı yapılandırmaya devam etmek istiyorum”, 2. ise TEFE/ÜFE + taksit katsayılarının ekleneceği 2. yapılandırma imkanı… Haliyle 1. seçeneğe başvuracakların eski yapılandırmaya başvurmuş olmaları gerekmekte. Diğer seçenekte herhangi bir şart sözkonusu değil.

     1. Merhaba,
      bende ilk kez başvurdum.2008 de ödemelerim başlamıştı ama hiç ödeme yapmadım. bugün başvurdum benim ekranımda da kanun kapsamına giren borç bulunamadı yazıyor. sebebini biliyormusunuz?teşekkürler

     2. KYK ile vergi daireleri arasındaki sağlıksız iletişimden kaynaklanabilir. Yapılandırmalarda vergi dairelerinin elindeki veriler esas alınmaktadır.

 74. merhaba,
  2009 yapılandırmamı aksattığım için iptal olmuştu, yeni yapılandırmaya kyk.gov.tr üzerinden basvurdum, subat ve mart odemelerinin 31 mart a kadar ödenmesi gerektiğini bildirdiler tel.la, o tarihe kadar ziraat bankasına ödeme yaptım ancak veznedar sistemde sadece 31 mayıs a kadar ödemem gereken 1100 liralık toplu miktarı gördüğünü söyledi ben yinede o iki aylık borcu yatırdım ancak kyk da sisteme yansımamıs, ve gecikme faizi işliyor. benim durumumda biri var mı?

  1. Yapılandırmanızla ilgili seçtiğiniz bilgilendirme seçeneğine göre yapılandırmanızı takip edebilirsiniz. Eğer yapılandırma sonucunu elden talep etmediyseniz vergi dairesine gitmenize gerek olmayacaktır. Ayrıca belirttiğiniz bağlantıdaki “Başvurularım” bağlantısından başvuru durumunuzu takip edebilirsiniz.

  2. eğer bilgilendirmeyi mail yoluyla almak istediyseniz vergi dairesine gitmenize gerek yok

 75. netten bakabileceğimizi söylemişler vergi dairesindeki memurlar ama siz bakamayacağımızı söylemişsiniz.hangisi doğru acaba ?

  1. Netten vergi dairesine verdiğiniz dilekçenizin sonucuna bakabileceğiniz ve vergi dairesinden verilen bir bağlantı varsa onu kullanınız.

 76. admin bey ben borcuma bakınca yarısı mavi yarısı sarı görünüyor borcumun tamamı aftan yarralnamıyormu oluyor bu birde alt rafata borcum 1500 yazıyor onun bir altıda 700 civarı yazıyor lütfen bilgilendirin

 77. İyi akşamlar benim de bir sıkıntım var kredimin ödemesi başlamış haberim yoktu bu süreçte yüksek lisans yaptım başvurmak gerekiyomuş ben otomatikman erteleniyor zannediyordum şimdi başvursam ertelenirmi ocakta yüksek lisanstan mezun oldum sonuç nolur acaba nereye başvurmalıyım..

 78. taahhütlü gönderdiğimiz dilekçeyi internetten nasıl takip edebiliriz.hangi siteden takip edebiliriz.

  1. Dilekçenizi internetten takip edemezsiniz. Sonuç için dilekçeyi gönderdiğiniz kurumdan bilgi alabilirsiniz.

 79. vergi dairesine ek2a formunu doldurup taahhütlü gönderdim.bir hafta oldu. gelişmeleri nasıl veya nereden takip edeceğim.bilgi verir misiniz.işleme konulup konulmadıgına dair hiçbir bilgim yok

  1. Konuyu, EK:2/A dilekçesini gönderdiğiniz vergi dairesinden takip edebilirsiniz. İlgili vergi dairesini arayıp konuyla ilgili dilekçenizin işleme konulup konulmadığını öğrenebilirsiniz.

   1. o kadar yoğunlarki vergi dairesine uğramadan bilgi vermiyolar. telefonla ulaşılamıyor..

 80. Merhaba,

  Kredi ödemelerim 2009 eylülde başladı ancak hiçbir ödeme yapmadım. toplamda 500 Tl lik faiz var. 500 TL silinecek ve 9000 TL üzerinden 12 taksit istemem halinde ödemelerim her ay mı olacak yoksa yine 3 ayda bir toplam ödeme mi yapacağım.

 81. Arkadasim, ben issiz oldugumdan hicbir borcumu odeyemedim.
  Subat 2011 de tebligat geldi sonra 5 Mart ta 2011 de Vergi dairesine gittim
  Aftan faydalanmak istiyorum dedim borcumu taksitlendirdim.
  Ama hic bir gecikme faizi ve cezam silinmemis!
  Yaptirdigim islemde hata mi var? 15 Nisan 2011 i beklemem mi gerekiyor, Anlayamadim.
  Tefe/Tufe ye tabi borcumun 2 katini istediler. Gerekirse sayin Admin bey sice Dokumanlarida gostereyim
  Ama bu torba yasasi benim borcumdan sadece %10 unu sildi, anlamadim gitti.
  Saygilar

 82. Merhaba. Benim kafama takilan bi nokta var, cevaplarsaniz cok sevinirim. Yurt disindan mektup yoluyla gonderecegim icin yanlis yapmak istemiyorum. EK-2A formunu doldururken asagida, “Yapilandirilmasi Istenen Borclar Ile Kanundan Yararlanmak Icin Vazgecilen Davalar” kisminda, turu kismina Ogrenim kredisi yaziyoruz degil mi? Donemi kismina ne yaziyoruz. Krediyi aldigimiz tarihi mi yoksa geri odemenin basladigi tarihi mi? Bir de tutar kismi var, oraya alinan borcu mu yaziyoruz yoksa su andaki faizli halini mi? Benim actigim bir dava olmadigi icin dava ile ilgili kisimlari bos gectim. Cevap verirseniz cok makbule gececek. Doldurulmus ornek form var mi diye internette arastirdim ama bulamadim. Kolay gelsin.

 83. merhaba admin cevabınız için teşekkür ederim ancak benim sorumdada eksiklik olması dolayısyla sorunum çözülemedi ben ana paramın tamamını peşin edmediğim takdirde benden başka para talep edilecekmi.

  1. Merhaba, peşin ödemede öncelikle işleyen gecikme faizi silinecek, yerine TEFE/ÜFE faizi hesaplanarak eklenecek, başka bir faiz işlemeyecek. Yok eğer taksitlendirme yaparsanız bu hesaplananlara ek olarak belirlenen oranlar borcunuza ilave edilecek.

 84. Sayin Admin, öncelikle merhaba.Ben 2005 yili mezunuyum ve simdiye kadar hicbir ödeme yapmadim.Borcum vergi dairesine tahsil edilmek üzere verilmis durumda.Sorum su ki; ben uzun bir süredir yurtdisindayim ve borc yapilandirmasi ve taksitlendirilmesi icin bizzat basvuruda bulunabilmek icin yurda dönmem cok zor.Benim yerime ya da benim kefilim olarak basvuruyu ve taksitlendirmeyi babamin yapmasi mümkünmüdür?

  Ilginize Tesekkürler.

  1. Sayın Zeliha, resmi olarak yetkilendirdiğiniz kişi sizin adınıza resmi işlem yapmaya da yetkilidir. İlgili belgelerle kuruma başvuruyu yapabilmesi gerekmektedir. Eğer bu şekilde bir başvuru kabul edilmese bile, ilgili kuruma iadeli taahhütlü ya APS gibi resmi nitelik taşıyan posta başvuru yollarından birini de kullanabilirsiniz.

 85. Ben bugün vergi dairesine giderek borcumu 18 taksit olarak yapılandırdım.2006 mezunuyum ve bugüne kadar hiç ödeme yapmamıştım.ancak faiz borcu silinip de tefe tüfe katsayısı eklenince toplamda değişen tutar 200 TL oldu.Tek avantajı taksitlendiriyor olması ama zaten peşin ödeme gücümüz olsa bugüne kadar beklemezdik değil mi?

 86. Merhaba ;

  Ben öğrenim kredisi borcumu 2009 da yapılandırmıştım ancak tasitleri aksattığımdan dolayı çıktım. bugün tekrardan borçlarımı yapılandırdım ancak karşıma çıkan borç listesinin ilk tasiti geçen ay görünüyor. Dolayısı ile bu taksidi geciktirmiş oluyorum. Bu sebepten bir sıkıntı olur mu ? yapılandırmadan çıkar mıyım ?

  İlginiz için şimdiden teşekkürler.

 87. vergi dairesinden yapılandırma yaptım borcumu ödedikten son ra ne yapmalıyım kyk ya ödediğeme daire dilekçe ğöndermelimiyim peki ne ğibi dilekçe olmalı örneğini yollarmısınız

 88. Sayın admin,

  2009 yılındaki yapılandırmadan faydalandım ve borcumu düzenli olarak ödemekteyim. Acaba geri kalan borcum için yeni yasandan faydalanabiliyormuyum.
  Teşekkürler.

 89. Öğrenim kredisi borcumu evvelki yapılandırmada 24 takside bölmüştüm. Şimdiki yapılandırmaya başvurduğumda borcum otomatik olarak sekize bölündü. Ben nakit ödemek istiyorum ve arada da 400 tl kadar fark var. Ne yapabilirim?

 90. arkadaslar bildirildigim vergi dairesine gidiyorum kyk nın yapılandırılması durduruldu yapılmıyor diyor

 91. İyi Günler

  Öncelikle Site Yönetiminiz olmak üzere hepinize yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

  2009 Yılında Başlayan Öğrenim ve Katkı Kredisi borçlarımı vaktinde ödeyemedim. Çıkan Kanundan yararlanarak Öğrenim ve Katkı Kredisi borçlarımı yapılandırmak istiyorum. Ancak aklıma takılan birkaç konu var.

  Ana Para Miktarı : 7001 TL
  Faiziyle Birlikte Borç Miktarım : 7650 TL (Ödemelerim 2009 Yılında başladı. KYK’nın ön gördüğü Taksitlerim hala devam ediyor. 2 Taksit kaldı.)

  Borçlarımın bir kısmını (6000 TL) Peşin, geri kalan kısmınıda taksitlendirmek istiyorum bu mümkün mü?
  Borçlarıma ne kadarlık bir TÜFE/ÜFE oranı eklenecek.(Nisan ayının ilk haftası ödeme yapmayı planlıyorum.)
  Kredi kartıyla Defterdarlıkta ödeme yapmam mümkün mü?

  Teşekkür Ederim..

  1. Borçlarınızla ilgili hesaplamayı vergi dairenizdde çıkarılacak muhtemel ödeme planı ile görebilirsiniz. Burcun tamamının peşin ödenmesi ya da taksitlendirilmesinden söz edilmesine karşın, bir kısmının peşin, kalanın taksitlendirilmesi ile ilgili herhangi bir açıklama bulunmamaktadır. Kredi kartı ile ödemenin mümkün olacağı (limit, harcama durumu vb. durumlar uygun bulunursa) açıklanmıştır.

 92. merhaba admin
  kısa ve bi sorum olacak ana paramı ödedikten sonra benden başka bi para istenecekmi

  1. Merhaba Fahri Şener, kısa bir yanıt verecek olursak, maalesef bu kadar kolay kurtulamazsınız. Ana para + silinen faiz yerine yıllara göre TEFE/ÜFE oranlarında hesaplanacak yeni faiz + yapılandırmada taksit isterseniz bu duruma göre belirlenecek son meblağ…

 93. borç sorgulandığında borcumun vergi dairesine devredildiği yazıyor ancak vergi dairesinde borç gözükmüyor vergi dairesi KYK başvurun diyor KYK da vergi dairesine ödeyin diyor ortada kaldım ne yapmalıyım

  1. Sayın Onur, bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden talebinizi içeren resmi bir dilekçe ile söz konusu kuruma başvurmanızı ve sorunuza “resmi”bir yanıt almanızı öneririz. Öncelikle KYK’ya borcunuzu ve borcunuzu ne şekilde ödeyeceğinizi sorabilir, aldığınız resmi yanıt üzerinden cevabınızla ekli bir şekilde vergi dairenize borcunuzun yapılandırılmasını talep eden bir dilekçe yazabilirsiniz. Eğer KYK borç yok derse sorun yok :) Borç var ve vergi dairesine ödeyin deniyorsa ve vergi dairesi resmi başvuruya rağmen borcu alamıyorsa yine sorun yok. En azından hukuksal olarak elinizde kanıt olacağı için ileride yaşayacağınız sorunlara karşı bir savunmanız olacaktır. Tek dikkat edilmesi gereken şey “resmi ve yazılı başvuru”, alınacak “resmi yazılı yanıttır.”

 94. merhabalar 2009 yılında lisans dönemi öğrenim kredisi borcumu yapılandırdım.düzenli olarak aksatmadan ödemekteyim.Gel gelelim bugünde mart ayı ödememi yapayım dedim oda ne ödeme yapmadı görünüyor ve elimde ödeme yaptığıma dair dekontum var.ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.y.lisans kredimi peşin olarak kapatayım bu afla derken düzenli ödeme yapmış olduğum yapılandırmamıda bozdular ödeme yapamıyorum. kyk nasıl bir sistem uyguluyor anlayamadım.bu şekilde bir durum başına gelen veya bu konu hakkında bilgisi olan varmı??

  1. Öncelikle elinizdeki ödeme dekontunu kaybetmeyin, herhangi bir kuruma vermeyin. Bir örneği ile en kısa sürede KYK’ya başvurmanız durumunda ilgili hata düzeltilecektir. Ödeme yaptığınız bankadan ödemenizle ilgili durumu kontrol ettirmenizde de fayda var.

 95. bende aylık tefe üfe oranlarına göre kabataslak bi hesaplama yaptım neredeyse şimdiki borcumdan hiç farkı yok.sadece göz boyama birde konuyu gündeme getirme olarak değerlendiriyorum bu yasayı.başka konularda belki yararlıdır ama öğrenim borcunda hiç bi deişiklik yok.

 96. iyi akşamlar
  bende bişeyler sormak istiyorum bu konu hakkında.Bende zamanında ödemedim ve faiz iledi. 2:/a formunu buldum fakat bende hem öğrenim hemde katkı kredisi borcu var ve 6 aksit ödemek istiyorum, bunu nasıl belirtmem gerekiyor? Nasıl ne şekil dordurcaz formu? bulunduğum vergi dairesine gitsem bana bu konuda yardımcı olurlarmı acaba? şimdiden tşkkrlr yardımınız için

 97. merhabalar,ben 2007 de mezun oldum ve ödemelerimi aksattım. sadece 4 taksit ödedim. geri kalan borçlarım faizli.sorum şu faizlerim silinecek mi birde kalan borçlarımı taksitlendirebiliyor muyum?

 98. Syn admin ben öğrenim kredisi almama ragmen adıma bankaya ödenmiş. ben ne bu parayı aldım ne de ödeme emri gelinceye kadar haberim vardı sadece başbakanlık almış idim . sizce ne yapmalıyım?

 99. bana evrak falan gelmedi,önceki yapılandırmadan faydalanmılştım,düzenli ödeyemediğim için iptal oldu,bilmem ne vergi dairesine bildirilmiştir falan filan.şimdi kyk nın sitesinde yaparlarsa eğer düzenleme sisteminimi beklityeceğiz yoksa vergi dairesine gidip müracatmı edeceğiz.sayın admin aydınlatırmısın lütfen.

 100. Kaba taslak bi hesap yaptım. Gecikme faizli toplam borcumla yapılandırılan borcum arasında hiç bi fark yok… Gecikme faizinin yerini aynı oranda tefe/üfe ve 18 taksitli ödemedeki eklenecek %15 le birlikte benim borcumda hiç bi değişiklik olmuyoooo..
  tek güzellik takibata ugradığım için parayı haciz yoluyla ya da maaşdan yüksek oranlarla keserek alacaklardı şimdi ise 18 taksitle biraaz daha acıtmadan alacaklar !…. En iyisi ödememek .. Yani devletin ödediği parayı hiçbir ekleme yansıtma yapmadan 2 lira verdiyse 2 lira olarak geri istemesi… Yoksa af maf palavra !!!!…. Kaşıkla verdiğini kepçeyle alıyordu bi seferde şimdi yine kaşıkla verdiğini kepçeyle alıyo fakat tek seferde değilde 18 seferde !….

 101. Soru: kredi borcumun tamamını ödemiş olmama rağmen taksitlerden ikisini geç ödemişim. bununda gecikme faizi 25 tl olmuş. bu aftan sonra benim borç durumu ne olacak

 102. Sevgili admin, KYK açıklama yapmışta siteden nereye nasıl basvurulcak..Basvuru yapmak için hiç bir modül koyulmamışki…Daha sonra mı eklenecek bu sizin bir bilginiz varmı bu konuda..

  1. Sitede henüz aktif bir bölüm yok, muhtemelen en kısa sürede ilgili bölüm açılacaktır.

 103. borcu vergi dairesine bildirilmiş olanlar ek 2/a formunu doldurup vergi dairesi bulunduğu ildeyse şahsen ,değilse iadeli tahahhütlü posta ile gönderecekler
  vergi dairesi dilekçeye istinaden ödeme planı gönderecek ve bu şekilde ödeyeceğiz
  ne kadar ödeyeceğimize gelince anapara+faizin yaklaşık %30’u bu oran tefe tüfeye göre değişecektir +kaç taksitle ödemek istiyorsanız mesala 18 taksit istiyorsanız *1,15 diyecekseniz ödeyeceğiniz ortalama tutar çıkacak

 104. 2000 m.y o mezunuyom öğrenimkredi borcum faizi ile birlikte 1450 tl dir 6 takside
  bölsem ne kadar öderim

 105. ben 2009 yılında yapılandırmadan yararlandım ve taksitleri zamanında ödedim.ben düzenlemeden yararlanabilirmiyim..kyk da yapılan açıklamaya göre zamanında ödeyenler yararlanamıyor galiba.

 106. merhabalar benim sorum şu : ek/2 a belgesinde 8. madde ile ilgili yapılandırılması istenilen borçlar ile kanundan yararlanmak için vazgeçilen davalar diye başlık var benim açtığım her hangi bir dava yok yapılandırılmadan ilk defa yararlanacağım, acaba bu bölümün ilgili yerlerini dolduracak mıyım’türü’ ‘tutarı’ ‘dönemi’….. bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim . şimdiden teşekkürler kolay gelsin

 107. ya bu yasa çok muğlak. 2005 in 12. ayında ödemem başladı ve hiç ödeme yapmadım.şu anda 2650 civarı ana para 3200 civarıda geçikme zammım var.ben 6 taksitte ödeme yapacam diyelim.bunun ödeme planı nasıl.bana lazım olan bu.yani benim yenilenmiş olan borcum ne kadar bunu bilmek istiorum.kusura bakmayın bunu başka yerde bulamadım belki siz yardımcı olursunuz.

 108. 2009 yapılandırmamın devam etmesini istiyorum fakat kyk da henüz bi duyuru yok nasıl başvuruda bulunmalıyım

 109. 2009 yapılandırmamın devam edilmesini istiyorum ama kyk da henüz bunla ilgili bir haber yok nasıl başvuruda bulunucam

 110. Meraba
  2000 yılında aldığım öğrenim kredisinin 2009 yılında taksitlendirdim fakat hiç ödemedim
  Şimdi sorguladığımda borcumun rıhtım veraset ve harçlar vergi dairesine tahsil edilmek üzere bildirildiği belirtiliyor
  Şimdi ben rıhtım vergi dairesine mi başvuruda bulunmam gerekiyor
  Saygılar

 111. merhaba.ben 2009 yılında öğrenim kredimi yapılandırmıştım ancak hiç ödeme yapmamıştım.bu durumda ben vergi dairesine mi yoksa yurtkur’a mı başvuracağım?

  1. yukarıda anlatılana göre, ödemediğiniz için en yakın vergi dairesine başvurmanız gerekecektir.

 112. 2007 yılında mezun olduktan 2 sene sonra aralık ayından itibaren düzenli olarak 3 ayda bir ödemelerimi yapmaktayım. Torba yasa tasarısından düzenli ödeme yapanlarda yararlanabiliyor mu? Yaptığım ödemelerden borcumun yaklaşık yarısından daha azı kaldı. KYK’nın il müdürlüğü gerekli açıklamaların kendilerine yapılmadığını ifade ediyorr. Bu kapsamdan yararlanıp yararlanmayacağım ve ne zaman geçerli olacağı hususunda bilgi verirseniz sevinirim.

 113. bu ne vurdunduymazlıkya.biz borcumuzun peşindeyiz.kyk denen kurum sitesinde henüz bir açıklama ve başvuru gibi bir link koyuyor.birde herşey internet ortamında yapılacak deniyordu.kim uğraşcak kardeşim dilekçe, kağıt felan .ne rezil bir durum bu.vergi dairesine gidip dilekce felan veren varmı arkadaşlar, süreci anlatın bari.

 114. benim vergi dairem başka bir ilde. Bulunduğum ildeki vergi dairesi ile görüştüm, kendi vergi daireme EK-2 a formu doldurarak müracat etmem gerektiğini söylediler.

  1. ek 2 a formu yukarıda var saolsun ilk burdan öğrendim haberi ve sürekli, takip ederim Allah razı olsun admin kardeşim

 115. Merhaba
  Ben 2009’daki düzenlemeden yararlandım fakat ödemeye devam edemedim, bu arada evime tebligat da geldi. 2009’daki düzenlemeden yararlananlar KYK’ye, tebligat gelenler ilgili vergi dairesine başvuru yapmalı demişsiniz. Acaba benim durumumda hangisine başvurmalıyım?
  Ayrıca çoğu birbirinin aynı sorularımıza tek tek yanıt vermenizden dolayı çok teşekkürler. Kolay gelsin.

  1. 2009’daki yapılandırmadan yararlanmaya devam etmek için KYK’ya başvurulması gerekli. Borcunuzun durumu hakkında bilgimiz olmadığı için, hangi yapılandırma size avantaj sağlayacaksa o başvuruyu yapmanız yararınıza olacaktır.

  2. Arkadaşlar ben defalarca kyk ve vergi dairelerini aradım. Edindiğim bilgilere görede ister tebligat gelsin, ister 2008 deki yapılandırmadan yararlanmış olun yinede başvurular kyk lara yapılacak bu kadar basit. Adreslerine tebligat gelenler bu kanun çıkmasaydı vergi dairesine başvurularını yapacaktı. Şimdi bu kanuna göre kyklara başvuru yapcaksınız.

 116. benim sorum şu ödememin takibinin verildiği vergi dairesinin başka ilde olduğu zaman işlemleri nasıl yapabilirim şuan başka ilde ikamet ediyorum bulunduğum il deki vergi dairesinemi başvurmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Takiibatın bildirildiği vergi dairesine başvurmalısınız. Fakat öncelikle bulunduğunuz yerdeki vergi dairesine uğramanızı öneririz.

  2. size en yakın vergi dairesine uğrayıp orada dilekçe yazacaksınız. hangi vergi dairesine bağlı iseniz oraya gönderilecektir.

 117. Sevgili Admin,

  Herşey tamam da şurayı anlamadık. Bizim kullandığımız ana paranın üzerine sadece Maliye bakanlığının mektubunda geçen oranlar (mesela 18 taksit için yüzde 15) dahil edilip mi tahsil edilecek yoksa anapara+yüzde 15+ tefe/tüfe oranları şeklinde mi tahsil edilecek? Ayrıca maliyenin mektubu peşin ödemede nasıl bir yol takip edileceğini belirtmiyor. Koskoca devlet kendini ifade etmede bu kadar mı aciz? İnanın sizden başka bu konuda “koskoca” devlet de dahil tek satır yazı yazan yok. Paramızla rezil olmak buna denir. Bu yoklukda 15 milyar ödeme yapacağız, ama sizin dışınızda yol gösteren bir Allah’ın kulu yok.. Bu nasıl bir ülke böyle…

 118. Merhaba ;

  ” Borcunuz GİRESUN VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ’ne Tahsil Edilmek Üzere Bildirilmiştir. ” diyor kyk da. Acaba şimdi Vergi dairesine mi başvuracağız ?

  Şimdiden teşekkürler..

 119. takipte olan vergi dairesine başvurmak şartmı yoksa bulunduğuz ildeki vergi dairesin başvurabilirmiyiz

  1. Takipte olduğunuz vergi dairesine başvurmalısınız. Fakat öncelikle bulunduğunuz yerdeki vergi dairesine uğramanızı öneririz, sizin durumunuzda olanlar için bir düzenleme düşünülmüş olabilir.

 120. kimi diyor ödeme türüne göre faizde %75, 50, 25 lik indirim kimi diyor tufe efe. kykyi aradim onlar bile bilmiyor. kyknın sitesi zahmet edip bi aciklama yapmıyor. basvuru zamanıda kısıtlı. torbadan saplasaman cikti admin, örnek bir tabloda aydınlat bizi lutfen:)

 121. ya ben 2009 daki öğrenim ve katkı kredisinden yararlanmıştım.ama parayı gec yatırdıgım için yapılandırmadan cıkarılmıştım.simdi ne yapmalıyım.yurtkuramı yoksa vergi daireisinemi uğramam gerek.

 122. sayın admin benim elime herhangi bir tebligat geçmemesine rağmen kyk sayfasında sorgulama yaptığımda vergi dairesine bildirildiği görünmekte.belirtilen vergi dairesi ikamet ettiğim şehirden başka şehirde artık teknoloji gelişti diyoruz fakat belirtilen vd ne başvurulma işleminizi yapacaksınız deniyor.ayrıca ben p.tesi gitsem vergi dairesine peşin ödeme dilekçesi versem aynı gün işim bitecekmi yoksa dilekçeme karşılık bir bekleme süresinden sonramı ödeme yapabileceğim.cevabınız için şimdiden çok teşekkürler.

  1. Vergi dairesinde işleyişin ne şekilde yapılacağı konusunda henüz bir bilgimiz yok. Çalışmaların iş yüküne bağlı olarak tamamlanacağını, fakat muhtemelen başvuruyla birlikte yapılacak bir ödemenin borcu kapatacağını düşünüyoruz.

 123. ne zaman güncellenecek haber dünden beri bekliyoruz bu nasıl habercilik anlayışı anlamadım.

  1. Yasa yayımlandıktan sonra iki ay içerisinde başvurmalısınız fakat zaman geçirmeden başvurmanızı öneriyoruz.

   1. yasanınyayımlanma tarihi nedir? Geri ödeme bilgilerime baktığımda aşağıda belirtilen tarihte ödeme yapmanız gerekir vs yazmakta ancak belirtilen tarih 07.03.2011 yani bugün.Ben şimdi 2 ay içinde mi başvurmalıyım yoksa bugün ödedim ödedimmi? Bu yasayla ilgili net bir bilgi bulamıyorum yasa şudur şu kişileri kapsar şu tarihler arasında başvurulur die açıklama yapan resmi bir merci varmı yoksa ben mi gözden kaçırıyorum?

 124. merhaba. ben öğrenim kredisini ödeyemediğim için torba yasadan faydalanmak istiyorum. yasadab faydalanmak için genelgeleri mi beklememiz gerekli ve bu borç yapılandırması kyk tarafındanmı yapılacak yoksa vergi daireleri tarafından mı? normalde borcumuz kyk ya ama tahsili için vergi dairesine devredilmişti o yüzden soruyorum. teşekkür ederim.

  1. Vergi dairesine devredilen borçlar ilgili vergi daireleri tarafından yapılandırılacakır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.