Torba Yasada Anlatılmayanlar

Torba Kanun 28 Ocak 2011‘den itibaren 9 bölüm halinde Meclis Genel Kurulunda görüşülmeye başlandı. Gençlerin, işçilerin, kamu emekçilerinin, işsizlerin, kısacası sermayenin dışında kalan geniş bir kesimin haklarını elinden almayı hedefleyen önemli ve çok sayıda olumsuz düzenlemeler içeren Torba Kanunun TBMM genel kurulunda görüşülen ve bir kısmı kabul edilen maddeler ile emekçilerin günlük yaşamından çalışma biçimlerine kadar pek çok alanda önemli değişiklikler yaşanacak.

Genel Sağlık Sigortası’nın (GSS) kapsamı genişletildi

Torba yasayla genel sağlık sigortalıların kapsamı genişletilerek çıraklar, stajyer öğrenciler, üniversitelerde kısmi zamanlı ve ücretli olarak çalıştırılan öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler, stajyer avukatlar, İŞKUR’un açtığı meslek edinme kurslarına katılanlar ve bu kursa katılanların bakmakla yükümlü oldukları kişiler genel sağlık sigortası kapsamına alındı.

Yabancı öğrenciler ise öğrenim gördükleri süre boyunca ayda 91 lira katkı payı ödeyerek genel sağlık sigortasından yararlanacakken, vakıfların getirdiği öğrencilerin sağlık sigortası masrafları ise üniversitelere Maliye Bakanlığınca aktarılan kaynaktan karşılanması kabul edildi. Bu uygulama yurt dışından gelecek öğrencilerin özellikle tarikat ya da cemaat bağlantılı vakıflara yönlendirilmesini ve onlar üzerinden Türkiye’ye getirilerek GSS primlerinin üniversitelerin bütçesinden ödemesinin önü açılıyor. Yıllardır üniversiteler kaynak yok denilerek ticarileştirilirken, vakıfların getirdiği öğrencilere böyle bir ayrıcalık tanınması açık bir ayrımcılık örneği olarak karşımıza çıkıyor.

İşçiler eksik sigorta primleri cepten ödeyecek

Torba yasayla 1 Ocak 2012’den itibaren kısmi süreli iş sözleşmesiyle çalışanlar ile ev hizmetlerinde ay içerisinde 30 günden az çalışan sigortalılara, eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerini 30 güne tamamlama yükümlülüğü getirildi. Haftalık çalışma süresi 30 saatin altında olan, esnek çalışma türlerini kapsayan kısmi süreli iş sözleşmesiyle çalışan sigortalılar, ancak kısmi süreli çalıştıkları aylara ait eksik sürelerini ceplerinden tamamlamak şartıyla sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler.  Örneğin ayda 15 gün sigortası yatanlar, eksik olan 15 günü ceplerinden ödeyip tamamlamadıkları zaman sağlık hizmetlerinden yararlanamayacaklar.

Türkiye’de çalışan erkeklerin %38’i, kadınların %60’ı kayıt dışı çalıştırıldığı gerçeğinin yanı sıra, sadece kayıtlı işgücü için geçerli olacak bu düzenleme ile düşük ücretle çalışmak zorunda olan kısmi süreli çalışanların aldıkları ücretlerin önemli bir bölümünü sağlık sigortası için ayırmak zorunda kalacaklar.

2 thoughts on “Torba Yasada Anlatılmayanlar

  1. Bu yasayı getirenin Allah belasını versin yabancı ogrenci kendi imkanları ile gelmekte kaldi ki burada calisma izni de yok ee! o zaman bu yasa ogrenciyi soymaktan baska birseyi ifade etmiyor.1sene icerisinde kac defa hastalanacak ki bu ogrenci bir de yilda 1200 tl gibi bir ucret versin.belli ki bir yerlerden butce eksik gelmis bunu da ogrencilere odettiriyolar.

  2. Herşeyy cok karmaşık geliyor.Bu yasa ile kısmı çalışan öğrenciler gss kapsamında yararlanıcak bu güzel ama benim asıl merak ettiğim kısmi çalışan öğrenciler asgari ücret alıcaklar mı yoksa yine saat dilimine göre mi ücret alıcakk bunu tam olarak belirtirseniz sevinirim.Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.