Torba Yasa’dan Nasıl Yararlanılacak?

Torba Yasa ödeme başvuruları ne zaman başlayacak? Ödemelerde taksit imkânı var mı?

Vergi borçlarında tarih 31.12.2010‘dur. Yani, 31.12 2010 tarihine kadar vadesi geldiği halde ödenmemiş kamu alacakları af kapsamındadır.

BAŞVURU NE ZAMAN?

Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın sonuna kadar alacaklı idareye başvuruda bulunulması gerekiyor.

Torba Yasa‘nın Şubat ayı içerisinde resmi gazetede yayımlanacağını varsayarsak, başvurular Nisan ayının sonuna kadar yapılabilecektir.

Son 5 yıl içinde ortalama %75‘lik bir indirim söz konusudur. Ayrıca bu hükümlerden bu şekilde yararlanılması durumunda vergi cezaları da tamamen kalkmaktadır.

(Haberimiz en kısa sürede yeni bilgilerle güncellenecektir. Haberimizi zaman zaman takip ediniz.)

TORBA YASA AFFINA İLİŞKİN BİLGİLER aşağıda!


Öğrenim Kredisi Faiz Affı (En Güncel Haber – 26.02.2011)

1- Faiz nasıl belirlenecek?
Ödemelerin taksitle yapılması halinde; TEFE/ÜFE dahil oluşan yeni borç rakamına yıllık olarak yüzde 5 faiz uygulanacaktır. Kanunun kesinleşmiş alacaklara ilişkin hükümlerinden yararlanılabilmesi için; dava açılmaması, açılmış davalardan vazgeçilmesi, kanun yollarına başvurulmaması şarttır.

2- Taksit imkânı var mı?
Ödemelerin taksitle yapılması halinde; TEFE/ÜFE dahil oluşan yeni borç rakamına yıllık olarak yüzde 5 faiz uygulanacaktır.

3- Ödemelere uyulmaması
Bir takvim yılında ikiden fazla taksitin zamanında ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda ödenmeyen kısım için artık af kapsamında kalmak mümkün olmamaktadır.

Bir takvim yılında aksatılan taksit sayısı iki veya daha az ise, aksatılan taksit veya taksitler en geç son taksiti izleyen ayın sonuna kadar gecikme zammı ile birlikte ödenmek zorundadır.

HT Ekonomi

Sitemizdeki; Torba Yasa, Öğrenim Kredisi Faiz Affı, Katkı Kredisi Affı, Faiz affı başvuru dilekçesi, EK:2/A ile ilgili tüm habere ulaşmak için tıklayınız.

 

7 thoughts on “Torba Yasa’dan Nasıl Yararlanılacak?

  1. ya bu ögrenı ve katkı borclarını ödemek için hangı neredeki dilekceyı doldurcaz form 2/a nedir nerdedir nasıl yapcaz offf yaaa çözemedimm

  2. Bu konuyla ilgili bir başvuru formu ya da dilekçe örneği ekte sunabilirseniz çok sevinirim…. Haberden ziyade müjde özelliğinde bu açıklama… Teşekkürler…

    1. Ödeme için büyük ihtimalle Bakanlığın yayımlayacağı matbu dilekçeler kullanılacaktır. Bu dilekçelerin yayımlanması için ise gerekli tüm yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Kıs süre içerisinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.

  3. ne demek şimdi bu başlık öğrenim kredisi ama haberde böyle bir ifade yok. af var mı? torba yasada öğrenim kredisi ve katkı kredilerine af geldimi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.