Tüm Dersler Tek Kitapta Toplanacak

Tüm dersler tek kitapta toplanacak. Bu sayede öğrencilerin ağır kitapları taşımasının önüne geçilmesi planlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, önümüzdeki eğitim öğretim yılında dağıtılacak kitaplarda bu yeni modeli uygulayacak.

Buna göre, ilköğretimde hazırlanacak tek kitapta, Matematik, Fen ve Teknoloji, Türkçe, Sosyal Bilgiler (Hayat Bilgisi) derslerinin ilk üniteleri yer alacak

İlköğretim Türkçe, Matematik, Hayat bilgisi, Sosyal Bilgiler, Fen ve Teknoloji ile İngilizce ders ve öğrenci çalışma kitapları ikiye bölünecek.

Bakanlık, önümüzdeki yıl dağıtılacak kitaplar için bölünmüş olarak ihaleye çıkacak. Kitapların ön kapaklarında ders isimleri yerine “1. Kitap”, “2. Kitap” gibi isimler yer alacak.

Kitapların başında ve sonunda yer alan harita, kronoloji gibi veriler her kitabın arkasında olacak.

TOPLAM KAÇ DERS KİTABI OLACAK?

Ders kitapları temalar üzerinden ilköğretim 1, 2, 3, 4 ve 5. sınıflarda her sınıf için 2 kitap hazırlanacak.

Kitapların mevcut ortalama tek bir kitaptan biraz daha ağır olmasının beklendiği ancak bir öğrencinin günde ortalama çalışma ve ders kitabı ile birlikte 5 kitap taşıdığı düşünüldüğünde 5 kitaba göre çok daha az bir yük olacağı belirtildi.

Bakanlık bu sene derslere ait kitapları ikiye bölmüş ve o derse ait kitapları “1. Kitap, 2. Kitap” şeklinde ayırmıştı. Derse ait ders ve öğrenci çalışma kitapları bir arada sunulmuştu.

1 thought on “Tüm Dersler Tek Kitapta Toplanacak

  1. Bence de mantıklı bir uygulama. Çocuklar kitapların, defterlerin altında eziliyorlar. Hammalık yaptırmamalıyız çocuklara.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.