Türban İlköğretimde

Türban tartışmaları sürerken, ilköğretime giden öğrencilerin okullarına türbanla girdiği bilgileri gelmeye devam ediyor. Konya,  Diyarbakır’dan sonra Van’da da ilköğretim beşinci sınıf öğrencisi dün derse türbanla girdi. Mersin ve Adana’da da türbanla okula girme girişimleri olduğu basına yansımıştı.

12 yaşındaki E.S. derse türbanla girmek isteyen ilköğretim örencilerinin son örneği oldu.

Van Vali Mithatbey İlköğretim Okulu’nda beşinci sınıfa giden E.S. ve babasının ilk denemesi başarısız oldu.

Okul yönetimi, öğrenciyi bu halde derse almayınca E.S. ve babası eve geri döndü. Ancak ikinci demenede hiçbir sorun çıkmayınca E.S. arkadaşlarıyla birlikte öğrenci andını okudu. Daha sonra okula girip derslere katıldı.

E.S’nin babası, “Çocuğumu derse bıraktım gidiyorum, herhagi bir sıkıntı yok. E.S.’nin durumu ilk değil. Diyarbakır ve Konya’da iki ilköğretim öğrencisi günlerdir derse türbanla giriyor” dedi.

“ÇOCUĞU ALIRIZ” DEMİŞTİ

İlköğretim çağındaki çocuklarını türbanlı olarak okula göndermekte ısrar eden aileleri TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül uyarmıştı.  Üskül, “Bu iş daha ileriye giderse, aile çocuğu baskı altına alıp öğrenim özgürlüğünü engelliyorsa devlet o çocuğu alır ve öğrenim görmesini sağlar” demişti.

birgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.