Türbanda Hizbullah Şüphesi (Video)

Kızlarını türbanlı olarak okula göndermekte ısrar ederek türban sorununun ilköğretim okullarına sıçramasına neden olan velilerin, dinci örgütlerle ilişkisi olduğu ortaya çıktı.

Türbanın üniversitelere girişiyle ilgili siyasi, hukuki ve kurumsal arenada çelişkili açıklamaların birbirini kovaladığı günlerde Diyarbakır ve Mersin’de iki kız öğrenci türbanla ilkokula gitme girişiminde bulundu.

Video haberin devamında.

Hürriyet’in haberine göre bu girişim, üniversitelerdeki türban yasağının kaldırılmasına yönelik çabalarla bağdaştırıldı. İlk büyük tepki AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’ten geldi. Çelik “İşi çıkmaza sokmaya, olayı sabote etmeye yönelik bir gayret” yorumunu yaptı. Olayın provokasyon olarak değerlendirilmesinde her iki kızın babalarının geçmişi önemli rol oynadı.

Örgüte üyelikten 2 yıl 8 ay hapis yattı

* Mersin’de Sakarya İlköğretim Okulu’nda türbanla derse girmek için ısrar eden 8’inci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki M.G.’nin babası Hasan G’nin 17 Ocak 2000’de İstanbul’da basılan Hizbullah terör örgütünün arşivinden özgeçmişi çıktı. Yargılamaları sonucunda ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan hakkında kesinleşmiş 6 yıl 3 ay ağır hapis cezası nedeniyle 10 Ocak 2008’de tutuklandı. 24 Ağustos 2010’da tahliye oldu.

* Adana’da Kanuni İlköğretim Okulu’nda türbanla sınıfa girmek isteyen 8’inci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki T.Y.’nin babası 41 yaşındaki Hüseyin Y., ilk 2 günde gazetecilerle görüşmesinde siyasi kimliği olmadığını söylemesine karşılık, Mustazaf-Der’in Adana Şube Başkanlığı görevinde bulunduğu anlaşıldı. Mustazaf-Der’in fesih kararı Yargıtay’da beklemekte. Peygamber Sevdalıları Platformu’nun üyesi olan Hüseyin Y.’nin polis kaydı ve sabıkası bulunmuyor.

Hüseyin Y. “dernek şube başkanı olmam ile kızımın türbanla okula gitmesi arasında bağlantı yok. Kızım istedi, ben de onun isteği doğrultusunda hareket ettim” açıklamasında bulundu.

CnnTürk ekranlarında, Diyarbakır’da13 yaşında okula türbanla giden E.Ö’nün babası ve spiker Şirin Payzın arasında hararetli bir tartışma yaşandı.

Video aşağıda verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.