Ücretliden Zor Soru

“Mevsimlik işçi gibi çalıştırılıyoruz, kadro istiyoruz” ücretli diyen öğretmene “çalış senin de olur” dedi. Mardin Artuklu Üniversitesi’nde düzenlenen bir programda konuşan Başbakan Erdoğan, sözleşmeli kadın bir öğretmenin kadro isyanını dinledi.

Erdoğan, “Mevsimlik işçi gibi çalıştırılıyoruz, kadro istiyoruz” diyen öğretmene atamalarla ilgili cevap verdi.

Sözleşmeli öğretmen sorununu Erdoğan’a şöyle aktardı:

“Öncelikle Mardinimize hoş geldiniz. Öğretmen atamalarıyla ilgili konuşmak istiyorum. Biliyorum bıkmışsınızdır. Ama malum ben de öğretmenim ve atanamıyorum. 28 yaşındayım. 12 puanla beden öğretmeni atadınız, 50 puanla müzik öğretmeni atadınız ama biyoloji öğretmenliği 87 puanda kaldı. İnmiyor aşağıya bir türlü. Okullara derslik getirdiğinizden, bilgisayardan bahsediyorsunuz, çeşitli projelerden bahsediyorsunuz fakat bizleri atamıyorsunuz.

İşsiziz, ücretli öğretmenlik yapıyoruz ve mevsimlik işçi gibi çalışıyoruz. Zamanı geldiği zaman bizi görevden alıyorlar, atanan kişi geliyor yerimize. 12 puanla, 40 puanla, 50 puanla… Bu çok ağırımıza gidiyor. Lütfen bu soruna bir çözüm bulun. Lütfen!”

Bunun üzerine Başbakan Erdoğan, ‘Masa başı’ öğretmen almadıklarını bildirerek, “Bilişim teknolojisiyle öğretmen alınıyor. Şeffaf salonda oturuyor. Herkes oturuyor bilgisayar ortamında kuralar çekiliyor. Kim nereye düşerse, oraya düşüyor. Bu uygulama hiç bir dönemde yapılmadı. Biliyorsunuz imtihanlar yapılıyordu, imtihanlar neticesinde şüpheye açık zemin vardır. Bakın şimdi 40 bin aldık, 30 binini yeni atadık. Şimdi bütün bunlara rağmen mümkün olduğunca birinci sıraya Milli Eğitimi çıkardık kadro vermede.

Yüzde 50‘ye yakın kadro tahsisini Milli Eğitim’e yapıyoruz. Halen açıklar var, aynen sizin gibi bazı kardeşlerimiz de görev alıyor. İmkan olsa da bütün okullarımızı öğretmenle doldursak. Ama bunun bir de bütçe dengelemesi var. Mümkün olduğunca sınıflarımızda artık hiçbir dersin boş geçmesini istemiyoruz.

İnşallah en kısa zamanda sizlerde bu kuralardan, puanlarda daha yüksek puan almak suretiyle bu şansı yakalarsınız” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.