Üniversite Öğrencisi İşçi Oluyor

Torba yasaya eklenen yeni bir madde üniversite öğrencisinin üniversite içerisinde işçi olarak çalıştırılmasına imkan tanıyacak. Hükümetin üzerinde çalıştığı, devlete borçlu holding ve firmaların vergi alacaklarına af getiren torba yasaya göre, üniversite öğrencilerinin kampüs içerisinde çalışması öngörüldü.

Okurken maddi sıkıntı yaşayan öğrencilerin üniversite içerisinde işçi olarak çalıştırılmasının da yolunu açan hükümet çalıştırılan öğrencilere, asgari ücretin dörtte biri oranında ücret ödenmesi kararlaştırdı.

Üniversiteöğrencileri için hazırlanan iki önemli düzenlemenin ayrıntıları şöyle:

20 BİN ÖĞRENCİYE PART TİME İŞ

Proje, Maliye Bakanlığı ve YÖK tarafından birlikte uygulanacak. Proje ile üniversitelerde de kitap giderleri devlet tarafından karşılanmış olacak. Bu yardımlardan faydalanan öğrencilerin, kredi ve bursları da kesilmeyecek.

Torba tasarıya eklenen bir başka madde ile de, yıllardır tartışılan üniversitelerde part-time çalışma imkanı hayata geçiriliyor. Düzenlemede, öğrencilerin öğrenim gördükleri yüksek öğrenim kurumlarında geçici olarak çalıştırılabileceği hüküm altına alındı.

Kampus içinde çalıştırılan öğrencilere, saat başına günlük asgari ücretin dörtte biri oranında ücret ödenecek. Bu da 2011 yılı asgari ücret tutarları baz alındığında yaklaşık 6 liraya karşılık geliyor.

Maliye Bakanlığı yetkilileri, bu madde kapsamında en az 20 bin öğrencinin yararlanacağını bildirdiler.

Bu düzenleme, “öğrenciler artık işlerinden fırsat bulduklarında derslerine girecek” yorumuna neden oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.