Üniversitede Harçlar Kaldırıldı

Harçlar kaldırıldı mı? Merak adilen sorunun yanıtı verildi. 2012-2013 öğretim yılında harçlar kaldırıldı.

Bu yıl üniversite 1. öğretim ve açıköğretim öğrencileri harç ücreti ödemeyecek.

2. öğretimde ise harç ödenmeye devam edilecek.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, üniversitelerde birinci öğretim ve açıköğretimde harçların kaldırıldığını açıkladı.

KONU RESMİ GAZETEDE

Arınç, birinci öğretim ve açıköğretimde katkı payı olarak bilinen harçların, Başbakan Erdoğan’ın imzaladığı kararname ile kalktığını ve Resmi Gazete‘de yayımlanacağını belirtti.

Arınç, ikinci öğretimdeki harçların ise kaldırılmadığını bildirdi.

Başbakanlık Eski Bina’da gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı yaklaşık 5,5 saat sürdü. Toplantının ardından Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, bir basın toplantısı düzenledi.

Arınç, konuşmasının başında üniversitelerden alınan harçların kaldırıldığını açıkladı.

Arınç şöyle konuştu: “Sayın başbakanımızın, bakanlarımızın imzaladığı kararnameyle bundan böyle birinci öğretimden katkı payı alınması, yani harçlar tamamen kaldırılmıştır.

2011-2012 öğretim yılı sayısı itibarıyla 1 milyon 524 bin 380 öğrenci bu harçların kaldırılmasından doğrudan istifade edecektir. Aynı şekilde açık öğretimden katkı paylarının alınmasına da son verilmiştir. Yine 2011-2012 eğitim-öğretim yılında 1 milyon 951 bin 494 öğrenci de bundan istifade etmiş olacaktır.”

2. ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ TEPKİLİ

2. öğretimde harçların kaldırılmamış olması 2. öğretimde okuyan öğrenciler tarafından tepkiyle karşılandı.

2. öğretimde okuyan öğrenciler “Bir kaç puan eksik aldık, 2. öğretimde okuyoruz diye bu kadar ağır bir yükün altında ezilmemiz hak değildir. 1. öğretimin parası 2. öğretimlerden çıkarılacak” yorumu yaptı.

10 thoughts on “Üniversitede Harçlar Kaldırıldı

 1. bırıncı öğretım ıkıncı öğretım ne farkı varkı .yoksa ıkıncı öğretım kazananalar yoksa CHP lımı yoksa tayıp beyın gözunde ıkıncı sınıf ınsanmı dır cok ayıp cook.
  NOT.akp bızden oy beklemesın

 2. Yok böle bişey arkadaş 1. Öğretimi kaldırıyosunz açık öğretimi neden kaldryonuz… Açık öğretm ile 2. Öğretimi aynı kefeye koymak gerekmez mi? Hatta açık öğretimin harçları arttırılmalı..

 3. daha önce bu parayı yatıranlar ne olacak haksızlık değil mi bu bi de öğrenim kredilerine el atın bari eve haciz gelecek okuduğuma pişman ettiniz 6 milyar faiz mi olur devlet tefeci olmus arkadaşlar sakın öğrenim kredisi almayın gerekiyorsa okulu bırakın daha ii nasıl olsa iş bulamıycaksınız benden tavsiye…

 4. AKP hükümeti yine kaş yapalım derken göz den edecekler… tekrar değerlendirilmesi ve parasız eğitim hakkı tüm öğrencilere tanınmalı, çifte standart olmamalı…

 5. bu bir rezilliktir.zaten birinci ogrt.cok sey odemiyor. ne yapaliim bizde2.ogret.birakalim aof,ye gidelim
  aof bedava olduguna gore normal universitede niye o kadar dert cekelim ki basbakanda o kadar konustu bizde birsey zannettik.biz zaten gunduzculerin yerinede harc parasi oduyoruz. basbAkan demesin ben kaldirdim

 6. böyle uygulama olamaz,yazıklar olsun.össye giriş puanım 1.öğretimde okuyan arkadaşlarımın yarısından daha fazlaydı,keza düşük olsa dahil bu ne adeletsizce bir karardır.bunun temellendirmesi.açıklaması nedir merak ediyorum..binlerce öğrencinin hakkı böyle sömürülemez.

 7. 2. öğretimlerin suçu ne ? ayıp denen bişey var. neden bu ayrımcılık. akp işte bi işide doğru yapsın ya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.