Vak Vak’lı Din Eğitimi

Türban ve zorunlu din dersi üzerinden laiklik tartışmaları sürerken, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, yaratılış teorisini empoze etme işini okul öncesi yaş grubuna indirdi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul öncesi eğitimde okutulması uygun görülen ve anasınıfı olan tüm okullara gönderilen hikaye kitaplarında yer alan Ördek Ailesi’nin hikayesi Allah’ın izniyle başlayıp Allah’a şükürle bitiyor. Yüzme, suya dalıp yakalayabilme ve uçma yeteneklerinin Allah’ın izniyle olduğu her sayfada ısrarla vurgulanıyor. Kanatlarını yukarıya kaldırmış Allah’a şükreden ördek resimlerinin olduğu “Vak Vak Ördek” isimli sesli kitap Kaydırak Yayınları tarafından basılmış.

Söz konusu kitap, İl Milli Eğitim Konak Şube Müdürü Alaattin Kurt’un imzası bulunan 13.10.2010 tarih ve 310/68767 sayılı yazı ile alınması ve okulun demirbaş listesine geçirilmesi zorunlu kılınıyor.

Uzmanlar ise okul öncesi eğitim yaşı olan 4-6 yaş grubunda soyut düşünme yeteneğinin henüz gelişmediğini belirterek, bu yaş grubunda soyut kavramların ve özellikle dini konuların öğretilmesini sakıncalı buluyor.

Konu ile ilgili olarak basın toplantısı düzenleyen Eğitim-Sen İzmir 1 No’lu Şube, sözkonusu kitapların derhal toplatılmasını istedi.

KOMİSYON KİMLERDEN OLUŞUYOR?
Basın toplantısında konuşan Şube Sekreteri Abdullah Tunalı, kitabın eğitim bilimine aykırı, yaş düzeyinin çok çok üzerinde, okul öncesi eğitimde din eğitiminin yerleştirilmesi için hazırlanan bir kitap olduğunu belirtti. Yaratılış teorisinin temel yaklaşımının okul öncesi yaş grubuna empoze edilmek istendiğini belirten Tunalı, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü, söz konusu kitabı inceleyen ve ‘okutulması uygundur’ diyen komisyonu, nasıl oluşturulduğunu, üyelerinin kimler olduğunu ve uzmanlıklarını açıklamalıdır” dedi. Komisyon hakkında gerekli yasal işlemlerin başlatılması gerektiğini belirten Tunalı, kitapların derhal toplatılması gerektiğini de sözlerine ekledi. Tunalı, yaklaşımın bilimsel ve laik eğitime ciddi bir saldırı olduğunu vurguladı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bir süre önce de Başkanlığını Adnan Hoca diye bilinen Adnan Oktar’ın yaptığı bir vakfın liselerde yaratılış üzerine konferans düzenlemesine izin vermiş, gelen tepkiler üzerine bu izinleri geri çekmişti.

ÖRDEKLER ŞÜKREDİYOR
‘Vak Vak Ördek’ adlı sesli hikaye kitabında ördekler arasında geçen konuşmalarda bazıları şöyle: “Vak vak ördekler, anne ve baba olmuşlar. Hemen Allah’a şükrettiler. Anne ördek, yavrularına gölde yüzen ördekleri gösterdi. ‘Allah’ın izniyle yakında siz de böyle yüzeceksiniz’ dedi. Yavrulardan biri, annelerine; ‘Ama anne ben çok korkuyorum’ dedi. Annesi de, ‘korkulacak bir şey yok yavrum. Allah, sizi kolayca yüzebilecek şekilde yarattı’ dedi. Yavru ördek, yüzebildiği için çok mutlu oldu. Sonra da Allah’a şükretti. Ördekler yuvalarına döndüklerinde Allah’a şükrettiler…” (EVRENSEL)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.