Vatandaşa İmam Hatip, Toruna Fransız Müfredatı

“Tüm okulları imam hatibe dönüştürme şansı yakaladık” sözleriyle gündeme gelen AKP Muğla Milletvekili Ali Boğa‘nın torununun Türkiye’deki bir Fransız okulunda eğitim gördüğü ortaya çıktı.

Ali Boğa’nın torunu için Fransız müfredatıyla eğitim veren, Fransa’nın Türkiye’deki devlet okulunu seçmesi, “tarihini bilen, milletini seven, inancıyla barışık, küresel yenilik ve gelişmelere açık bir nesil yetiştirilmesi için bu açıklamayı yaptığına” ilişkin sözleriyle de çelişti.

Hatırlanacağı gibi AKP’li Boğa, katıldığı bir etkinlikte, “Şu anda bir şans geçti elimize. Biz bütün okulları, elbette bu okulların kaydında kuydunda sayıyı artıracağız. Ama bütün okulları imam hatip okulu yapma şansını elde etmiş durumdayız. 4+4+4’ten sonra Kuranıkerim ve peygamberimizin hayatının seçmeli ders olmasından sonra bu şansımız var” diye konuşmuştu.

Tepkiler üzerine yazılı bir açıklama yapan Boğa, bir kısım medyada yer aldığı gibi sadece imam hatip liselerine dayalı tek tip bir eğitim anlayışını savunmasının söz konusu olamayacağını belirterek “Bununla birlikte, imam hatip liselerine kayıt sayısının artırılmasının ve diğer okullarda söz konusu seçmeli derslerin teşvikinin tarihini bilen, milletini seven, inancıyla barışık, küresel yenilik ve gelişmelere açık bir nesil yetiştirilmesine yardımcı olarak Türkiye’nin geleceğine yarar sağlayacağı görüşümü muhafaza ettiğimi yineliyorum. Takdiri yüce milletimizin aziz vicdanına havale ediyorum” demişti.

Vatandaşa İmam Hatip, Toruna Fransız Müfredatı

Vatandaşa tarihini bilen, milletini seven, inancıyla barışık eğitim öneren Ali Boğa‘nın torununun Fransız müfredatıyla eğitim gördüğü ortaya çıktı.

Boğa’nın torunu için tercih ettiği okulun, “imam hatipler” ya da “tarihini bilen, milletini seven, inancıyla barışık bir nesil yetiştirecek bir içerikle” de uzaktan yakından ilgisi bulunmuyor.

Boğa’nın torunu, doğrudan Fransızca eğitim veren, müfretadının içeriği de tamamen Fransa tarafından belirlenen bir okulda öğrenim görüyor.

Boğa’nın torunu, okulla ilk olarak Ankara’da Fransa eğitim bakanlığına bağlı olarak Fransız müfredatıyla eğitim veren Charles de Gaulle Lisesi’nin (Lycée Français Charles de Gaulle) anasınıfıyla tanıştı. Milletvekili Boğa’nın torunu, anasınıfına Charles de Gaulle’de başladı ve ilk eğitim ve orta öğrenimini burada aldı.

Charles de Gaulle Nasıl Bir Eğitim Veriyor?

Charles de Gaulle, Ankara’da tamamen Fransa devletine bağlı olarak eğitim veriyor. Anasınıfından lise son sınıfa kadar öğrenci alıyor. Okulda anasınıfından başlayarak eğitim dili tamamen Fransızca. Okul, öğrenci kabulünü Ankara’daki Fransızlar ve Avrupalılarla sınırlı tutmuyor. Son yıllarda Türk aileler de okula büyük ilgi gösteriyor. Bu nedenle okulun öğrenci sayısının yarıya yakınının Türk çocuklarından oluştuğu belirtiliyor.

Ali Boğa’nın “Tüm okulları imam hatibe dönüştürme şansı yakaladık” sözleriyle ilgili haberimiz için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.