Veliler Çocukları İçin Endişeli

5.5 yaşında çocugu olan veliler endişeli. Eğitimciler gibi veliler de önünü göremiyor. Yeni uygulama ne getirecek bilen yok. Akıllarda yanıtlanması gereken yüzlerce soru var fakat sorulara henüz net yanıt verebilecek birileri yok.

4+4+4 ile ilgili endişelerini ve sorularını sitemize gönderen bir velinin yazısını aşağıda aktarıyoruz.

5.5 yaşında ilkokula başlama ile ilgili sorular:

1) Yönetmelik hazır mı?

2) Okullar fiziki olarak hazır mı?

3) 5.5 yaşındaki çocuklara eğitim/öğretim verecek öğretmenler mesleki olarak hazır mı?

4) Sınıflar hazır mı? (5.5, 6 ve 7 yaşındaki çocukların aynı sene okula başlayacakları düşünülürse, sınıf mevcudu kaç olacak acaba? İki kat, 2.5 kat sınıf mevcutları ile 80 – 100 kişilik sınıflar mı yaratılacak? Zaten normalde 30, 40 ve hatta daha yüksek sınıflarda eğitim öğretim yapılmıyor muydu? Şimdi bu sene iki kat daha fazla cocugu ilkokula başlatarak, Guiness rekorlar kitabına mı girilmek hedefleniyor?

5) Çocuklar biliçsel, fiziksel, psikolojik olarak acaba hazır mı? Daha kendi ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorluklar yaşayabilecek 5.5 yaşındaki çocukların ilkokula başlama zorunluluğu neden? Bunlar daha ana kuzuları. Oyun çocukları. Oyun çağindaki çocukların oyun oynama özgürlüklerini neden kısıtlıyoruz?

6) Derler ki, birinci sınıf 5.5 yaşındaki çocuklar için oyunlarla geçecek. Peki bunun adı neden birinci sınıf? Bu zorlama neden? Anaokulu kavramını neden birinci sınıf olarak değistiriyoruz? – tabi sadece kavramsal ise , zira tek bir yönetmelik olacağı söyleniyor, onun için buna da inanmak güç –

7) Öğretmenler sınıfta 5.5 yaş için mi ders anlatacak (veya oyun aynatacak), yoksa 6 yaş ile mi ders yapacak (veya oyun oynayacak!) yoksa 7 yaş öğrenci ile yarış arabası, evcilik mi oynayacak? Aynı sınıfta bu üç ayrı yaşı nasıl birleştirirsiniz? Derler ki aynı sınıfta olmayacaklar, onlar için farklı sınıflar olacak?

Komik olmayın lütfen beyler. Hangi okulda, hangi sınıfta? Yeterli binanız mı var, yeterli okulunuz mu var? Gidin Anadolunun köylerine, hatta Istanbulun kenar mahallelerine; öğretmen yetersizliğinden veya bina-derslik eksikliğinden birleştirilmiş sınıflarda 40’ar 50’er kişilik öğrenciler… Kimi kandırıyorsunuz, lütfen bu kadar da göz göre göre olmaz ama….

8) 5.5  yaşındaki çocukların 8 – 9 yaşındaki abileri ile ablaları ile aynı ortamda bulunmalarının onlar üzerinde yaşatacağı travmayı düşünebiliyor musunuz? Bu çocuklara 40 dakika boyunca nasıl ders anlatacaksınız, maksimum 10 – 15 dakika anca konstantre olabilen çocugu nasıl oturtacaksınız? Oyun oynamak varken birden kendini ilkokul 1’de bulan çocugun yaşayacağı psikolojik travmayı kestirebiliyor musunuz? Çocuklar daha baştan okuldan soğuyacak, okula gitmek istemeyecek. O yaştaki bir çocugu zorla 40 dakika nasıl oturtacaksınız? Bazıları der ki onların müfredatı farklı olacak. Hadi diyelim buna inandık da, madem onlar için farklı müfredat olacak, Allah aşkına bu inat neden, bu zorlama neden?

Velilerin içinde bulundukları, yaşadıkları durumu en açık hali ile ifade ediyorum:

Bu yaştaki cocugumu nasıl okula yollarım, nasıl kıyarım ona, daha kendi ihtiyaclarını dahi göremezken nasıl ona bu travmayı yaşatırım …. endişesi yaşarken, bir yandan da, acaba diğer çocukların hepsi giderse, çocuğumun bir yılını çalmış olur muyum ikilemini aynı anda yaşıyorlar. Bunları velilere yaşatmaya ne hakkınız var?

Sayın Bakan çocuğunu yollamayan veliden hesap soracagız diyor.

Sayın Bakanım, çocukların yaşayacağı olumsuzlukların hesabını kim verecek ?

Ayrıca branşlaşma yaşı, o da çok düşük değil mi? O yaştaki çocuklar geleceğe yönelik nasıl karar versinler efendim?

Sorgulamayan, düşünmeyen bir gençlik gelecek farkında mısınız? Gelin bu küçücük çocukların hayatını heba etmeyin.  Bakın bu uygulama yanlış, hatırlamıyorsam 1987 yıllarında da yapılmaya çalışıldı ama fiyasko oldu.

İşin bir de ekonomik boyutu var ki şöyle ifade edeyim: Bu kararı Özel okul sahipleri ellerini ovuşturarak karşıladılar. “Mecbursunuz, Bakanlığın Son Kararı, büyük para cezaları var, hapis cezası var” gibi beyanlarla ve “devlet okulları bu kaosun üstesinden gelemez, bizim okulumuz en az ziyanla, en az hasarla bu işin üstesinden gelir” yaklaşımındalar. Ziyanın en az olabileceği muhtemeldir. Zira imkanları var. Ama bedeli 18.000 TL’den başlayıp 30.000 TL’lere kadar gelebilen astronomik fiyatlar!  Yine aynı tas aynı hamam: Parayı veren düdüğü çalar. Memleketimden eğitim manzarası, buyrun. Nerede fırsat eşitliği, nerede eşit eğitim alma hakkı? Kaldı ki madem en az ziyan, en az hasar.. Ziyan olacağı, hasar olacağı bu kadar açıkken, bu zorlama neden?

Belki ilk çıkış olarak başarı beklenen bir proje, böyle üzerinde çalışılmadan, kafa yorulmadan, alelacele alınan bir karar ile fiyaskoya dönüşmeden gelin bu hatadan vazgeçin. Eğitimcilere, bilim adamlarına, pedagoglara, psikiyatristlere, psikologlara, sivil toplum örgütlerine danışın, görüş alın. Bakınız, bu kararı alan eğitim komisyonunda kimler vardır? Hakan Şükür. Kendisini severim, iyi bir sporcu idi, çok iyi bir milli futbolcu idi, sporuna saygımız var. Ancak Sayın Şükür, aldığınız bu karar, yeşil sahada şut çekmeye benzemez. Bir gençliğin geleceği söz konusu.

Ya da aslında şu soruyu sormak en güzeli : Beyler, sizin gerçek amacınız nedir, ağzınızdaki şu baklayı bir çıkarıverseniz, belki biz ona da tamam deriz ama çocuklarımıza el uzattırmayız!

Saygılarımla.

3 thoughts on “Veliler Çocukları İçin Endişeli

  1. bazı okullar da 1. sınıflar 15 kişi diğerlerinde 60 kişi peki bu nasıl olacak hak mı bu

  2. bu uygulama çok saçma anasınıfına bile gitmemiş olan 5.5 yaşındakiçocuklarımızın anasınıfına gitmiş olan 7 yaşındaki çocuklarla aynı sınıfta ne işleri var raporda ileride oğluma sorun çıkarır diye korkuyorum bu yüzden çok kararsızım keşke geçen sene oğlumu anasınıfına gönderseydim

  3. Evet çok endişeliyiz ve ilkokula göndermek istemiyoruz. anaokuluna gitsin çocuklarımız. Uygulama ertelensin yada yıllardır herkese uygulandıgı gıbı bu cocuklar ıcınde velılere dılekce hakkı devam ettırılsın istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.