Veliler İşin Ciddiyetine Vardı

Eylül ayının yaklaşmasıyla 4+4+4 ile ortaya çıkan en somut durumlardan biri olan okul dönüşümleri velilerden tepki toplamaya başladı bile. 4+4+4 uygulaması ilk gündeme geldiğinde dile getirilen yaşanması muhtemel sıkıntılar şimdi ortaya çıkmaya başladı.

Belki de en başta gösterilmesi gereken tepkiyi yeni yeni göstermeye başlayan öğretmenler ve veliler için çok geç.

Veliler çocuklarını 1. sınıfa göndermek istemiyor.

Kimi veliler çocuklarının okul öncesi eğitim alması gerektiğini, yaş farkı olan çocuklarla aynı sınıfta eğitim almasını istemediklerini belirtmekte. Bazı velilerse evlerine yakın olan okulun dönüşmesiyle, çocuklarını 4-5 km uzaktaki diğer okula gönderecek olmanın sıkıntısını yaşıyor.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer‘in açıklamalarında her ne kadar hiç bir veli ve öğrenci mağdur edilmesin dense de bunun uygulamada öyle olmadığı ortaya çıktı.

Veliler tarafından sitemize gönderilen mesajların bir kısmı aşağıdadır;

Ben Silivri Sevim Avni Çoğal İlkögretim Okulu velileri adına yazıyorum. Okulumuzun ve öğretmenlerimizin değişmesini istemiyoruz. Benim iki tane çocuğum var ve evimin yanında okul varken bu yeni çıkan yasa yüzünden cocuklaramızı 4 km ilerideki okullara göndermek zoruda bırakılıyoruz. Biz Harmanlık ve Aydın Evler sakinleri olarak bu uygulamayı şiddetle kınıyoruz ve çocuklarımızı okula gödermeme kararı almış bulunmaktayız. Bu durumun düzeltilmesini arz ederiz. Saygılarımızla, Aydın Evler Sakinler.

—-

Benim ikiz çocuklarım var Şubat 2007 doğumlu. geçen yıl çocukları anaokuluna yazdırmak için okula gittiğimde bu çocuklar küçük bu yıl 2006 doğumluları kayıt yapıyoruz dediler ama şimdi mecburken ilkokula yazdıracaksınız diyorlar. Bu yıl okula başlayacak olan 2005-2006- ve 2007 ocak -şubat – mart doğumlular mecburen kayıt yaptırmak zorunda bu çocukların gelişimi 1 ay bile fark ederken 1-2 yaş farkı olan çocuklar aynı sınıfta olacaklar bu çocuklarda meydana gelebilecek tranvalardan kim sorumlu olacaktır. Ya da çocuğun gelişimi yetersiz okula gidemez diye sözüm ona çocuğa deli raporumu aldırmak istiyorlar. Ben çocuğu hastaneye götürmek istediğimde çocuk baba ben hasta değilim beni niye hastaneye götürüyorsun dediğimde çocuğum senin gelişmen yetersiz onun için hastaneye götürüp sana okula gidemez diye rapor alacağım mı diyeceğim?

Bu konu hakkında sayın yetkililer bana yardımcı olursa sevinirim. Ben çocuğumu sayın yetkililer kadar mı düşünüyorum? Bu geçiş yılında en azından 2007 doğumlu çocukların gidip gitmeyeceğini ailelerin kararına bırakılmasını istiyorum. Bu kunada benim gibi çok sayıda madur olan veliler var. Bu konuda mağdur olan arkadaşlar da bakanlığa ve diğer ilgili yerlere mesajlarını iletirlerse en azından bir kamuoyu oluşturabiliriz ve bir nebze konunun çözümüne yardımcı olabiriz.

—-

Afyonkarahisar merkezde Mareşal Fevzi Çakmak mahallesinde 2 tane okul var. Bayraktepe İlköğretim Okulu ortaokula dönüştürüldü. Buraya kaydolacak 110 tane 1. sınıf öğrencisi, 1,5km uzaktaki Yavuz Selim İlkokulu’na yönlendirilmiş, veliler ve 66 aylık bebeler mağdur edilmiştir. Okulun normal öğretim şeklinde faaliyet sürdürecek olması çileyi büsbütün arttırmıştır. Velilere servis tutma zorunluluğu doğmuş, velilere ayrı bir külfet yüklenmiştir.

En iyi okul en yakın felsefesi hiçe sayılmış “ben yaptım oldu” mantığıyla öğrenciler ve veliler mağdur edilmiştir. Okul yolunda çocukların başına gelecek felaketlerin sorumluluğunu müdürlükler, komisyonlar veya bakanlık üstlenecek midir?

Normal öğretimde bu çocuklar 6 km yol yürüyecekler, 66 aylık bebelere bu reva mıdır?

—-

Okulların 4+4 olması nedeniyle sınıflarda yığılma oldu 65kişilik diyorlar ve bu çocukların hepsi küçük yaştalar. Öğretmenler nasıl ders verecekler, nasıl sahip çıkacaklar çocuklara? Çocuklarımızın başına bişey geldiği taktirde kime hesap sorucağız? Madem yeni bir eğitim sistemi kurdunuz bu durumlar ada bri çözüm getirin.

—-

Çocuklarımızın eğitiminde yapılan değişiklikler bir veli olarak beni kaygılandırıyor. Son okuduğum haberde çocukların ders saatleri arttırıldığı için artık sabah 5.40 ta derse başlayacakları yazıyordu. Eğer bu haber doğruysa soruyorum size siz bu çocukları ne sanıyorsunuz? Hem 5 yaşında okula başlayacak, hem sabahın karanlığında kalkıp okula gidecek… Ne çeşit bir eğitim bu anlamak çok zor. Çocuklara verilen eğitim zaten standartların altında bu eğitimin kalitesini daha the düşürecektir. Böyle kararlar alınırken sizden ricam lütfen kafanıza eseni yapmayın, karşınızdakilerin çocuk olduğunu unutmayın onlar insan siyaset aracı değiller…

—-

Ben Buca’da oturuyorum. Oğlum 6 yaşında, bu sene okula başlıyacak. Oğlumun gideceği okul küçük bir okul, çevredeki okullar orta okul olunca okulumuzun sınıf sayıları 65 kişilik oldu. Bu çocuklar nasıl ders görecekler, nasıl eğitilecekler? N’olursunuz bir çözüm bulun.
Okulumuzun adı: Necip Fazıl Kısa Kürek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.