Veliler Siyasi Sorguyu Yargıya Taşıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel okul, dershane ve yurtlarda gerçekleştirdiği denetimler veliler tarafından tepkiyle karşılandı. Fişleme iddialarının dile getirildiği incelemelerle ilgili olarak velilerin yargıya gideceği belirtildi.

Zaman Gazetesi‘nin haberi…

Milli Eğitim Bakanlığı, özel okul, dershane ve yurtlardaki sorgu odası uygulamasını doğruladı. Öğrencilere, öğretmenler tarafından siyasî propaganda yapılıp yapılmadığı gibi soruların yöneltildiği itiraf edildi. Veliler ise yeni 28 Şubatçıların imza attığı skandalı yargıya taşıyor.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) özel okul, yurt ve dershanelerde yürüttüğü ‘ikna odaları’na tepkiler çığ gibi büyüyor.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Özel Merter İlkokulu’na giden il millî eğitim denetmenleri, küçük çocukları tanık sıfatıyla sorgu odasına aldı. Duruma tepki gösteren öğrenci velisi Mehmet Balay, avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Balay, 8,5 yaşındaki kızının tanık odasına alınarak kendilerine haber verilmeden, pedagog ya da sosyolog olmadan ifadesinin alınmasını skandal olarak değerlendirdi.

Karısıyla birlikte ifadelerinin alınmasının ardından kızına aynı şeyi doldurup doldurmadığını sorduğunu belirten öğrenci velisi, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Önce çocuğumun ifadesi alınıyor. Bundan bizim hiç haberimiz yok. Sonra bizi çağırdılar. Altında imzamın bulunduğu tutanağı müfettişler vermek istemedi, ısrarlarım sonucu zorla aldım. Anne-babası yanında olmadan, pedagog olmadan çocuğumun nasıl ifadesini alırlar? Bunu nasıl yapabilirler? Hukukî olarak her yola başvuracağım. 8,5 yaşındaki bir çocuğa nasıl bu şekilde davranılır, hem de tanık odasında? Yapılan bir terbiyesizliktir. Resmen 8,5 yaşındaki çocuğumu fişliyorlar.” – Kaynak: Zaman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.