Webcam’le Sizi Gözetliyor Olabilirler

Kapalı olmasına rağmen web kameranızla izleniyor olabilirsiniz. Bilgisayarınızda bulunan web kamerası, bazı zararlı yazılımlarla kontrol edilip, kameranız aracılığıyla görüntüleriniz alınabilir. Ayrıca bu iş için kameranızın açık olması bile gerekmiyor.

Bilişim uzmanları “Kullanmadığınız zamanlarda web kamerasının fişini çekin” uyarısında bunuluyor.

Uzmanlar, evde veya ofiste kullanılan web kameralarının kullanıcıları gizlice izlemek önemli bir araç olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Uzmanlara göre; “Bilgisayara uzaktan bulaştırılacak bir virüsle görüntüleriniz alınabilir. Kamera açık olmasa dahi çalıştırılabilir ve bunu farketmezsiniz. Bunun için gerekli olan o virüsün bilgisayara bulaştırılması ve kameranın ve internetin takılı olması…”

YENİ KAZANÇ KAPISI

Bilinçli internet kullanımının son derece önemli olduğu belirtilen açıklamaya göre, hackerlerin yeni hedefinin anında mesajlaşma yazılımları. Messenger, Skype ya da Yahoo gibi anında mesajlaşma programlarının, zararlı yazılımların yayılmaları için etkili birer araca dönüşebileceğine işaret ediliyor.

Uzmanlara göre siber suçlular, potansiyel kurbanlarının bulaşıcı bağlantıları tıklamaları için her geçen gün yeni yöntemler uyguluyor. Bu kişiler artık önceden olduğu gibi ün peşinde değil. Bunu bir meslek ve kazanç kapısı haline getirdi. Bir büro çalışanı gibi belli saatlerde mesai yapan işçiler haline geldi.

Bilgisayar güvenliği için dikkat edilmesi gerekenler;

* Web kameranızı kullanmadığınız zamanlarda kapatın.
* Tanımadığınız birinden resimleri açmayın, dosyaları indirmeyin ve linklere tıklamayın.
* Mesajlaşma yazılımları aracılığı ile kişisel ve hassas bilgilerinizi paylaşmayın.
* Halka açık bir yerden internete bağlanıyorsanız ‘otomatik oturum açma’ özelliğini devre dışı bırakın.
* Farklı hesaplar için mutlaka farklı parolalar kullanın.
* Güncel bir koruma yazılımı kullanın. -Bugün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.