Yalana Suçüstü

Hiçbir şey yoktan var, vardan yok olmaz. Ama bizim ülkemizde siyasetçiler, olmayanı var, olanı yok göstermekte pek hünerli. Eğitim alanında yaşananlar da bunu çeşitli yönleriyle gösteriyor.

Her yıl dönem başlarında hükümetler, ilgili bakanlar eğitimin paralı olduğu gerçeğini gizlemek üzere, her ne sebeple olursa olsun kimseden zorla bağış alınmayacağını tekrar tekrar açıklıyorlar. Soruşturma tehditleri savuruyorlar; şimdiye kadar kimseye bu nedenle soruşturma açmadıklarını unutarak. Ama bütün bunların sadece laf olduğunu gösteriyor yaşananlar. Tıpkı, Türkiye’nin en büyük kenti olan İstanbul’un merkez ilçelerinden Sultangazi’de olduğu gibi.

20 YILLIK ALYANSINI SATTI
Sultangazi’de kendisinden istenen kayıt parasını ödeyemeyen bir veli, çaresiz, alyansını satmak zorunda kaldı. Haklı olarak isminin yayınlanmasını istemeyen veli, öfkesini “Lanet olsun bu yöneticilere” diyerek gösteriyor. “Çocuğumu okula kayıt yaptırmaya geldim. Benden 300 TL kayıt parası istediler. Bende yoktu” diyen veli ‘O zaman kayıt da yok’ yanıtıyla karşılaştığını söylüyor. Şöyle sürdürüyor sözlerini aynı veli: “Ben de çaresiz kuyumcuya gittim. 20 yıldır evliyim, 20 yıllık alyansımı bozdum getirdim. O parayla çocuğumu okula kayıt yaptırdım. Lanet olsun böyle yöneticilere.”

İKİ ÇOCUĞA 1100 TL
Aynı ilçede yaşayan herkes aynı sorunlarla karşılaşıyor; tıpkı ülke genelinde olduğu gibi.

Gazi Mahallesi’nde bulunan Şair Abay Kunanbay lisesine çocuğunu kayıt yaptırmak için gelen Hacer Karakuş’tan da kayıt parası istenmiş. 650 TL aylık geliri olan Karakuş’ tan kaydını yaptıracağı ilk çocuğu için 300 TL kayıt parası istenmiş. Okul kıyafeti için de en az 200 TL’ye ihtiyacı olan Karakuş, bir çocuğunu kaydı için 500 TL bulmak zorunda. Ancak sorun bununla da bitmiyor. Karakuş’un iki çocuğu var ve diğer çocuğu da yeni kayıt yaptıracak. Diğer çocuğunu kaydetmek istediği Gazi Ticaret Lisesi de Karakuş’tan 800 TL istemiş.

Bu paraları ödemesi mümkün olmayan Karakuş, İlçe Milli Eğitime başvurmuş.

İLÇE MİLLİ EĞİTİM BAŞTAN SAVMIŞ
Durumu yetkililere anlatan Karakuş, ‘Sen yine git bütçene göre ödeme yap’ yanıtını almış. “Hani bu ülkede eğitim parasızdı” diyen Karakuş, “Ben bu parayı nereden bulayım. Bunun çantası var, kırtasiyesi var, ayakkabısı var, diğer giderleri var” diyerek tepkisini dile getiriyor. “Ben tek başıma bir kadın olarak bunların altından nasıl kalkacağım” diyen Karakuş, “Günde dört ekmek yiyoruz. Zaten et yüzü hiç görmüyoruz. Bunun yanında bir sürü fatura var. Çocuklarıma istediğim gibi bakamıyorum. Nasıl veririm bu parayı; benimle dalga mı geçiyorlar” dedi.Karakuş sözlerini “Bazen bu ülkede yaşamaktan utanıyorum” diyerek noktalıyor; utanması gerekenler ‘Kimseden kayıt parası alınmayacak’ diyerek yalan söyleyenler olduğu halde.

PARA YOKSA KAYIT YOK
Şair Abay Kunanbay lisesine öğrencisini kayıt etmek için gelen bir başka veli de Özge Tuğrul. Teyzesinin çocuklarını getirmiş kayıt için. Ama bir haftadır kayıt için gelip gittiği halde başaramamış çocukları kaydetmeyi. 300 TL isteniyor çünkü her bir çocuk için. Bu 600 TL’lik bir masraf demek. Okul yöneticilerine bu parayı ödeyecek durumları olmadığını anlatmaya çalışmış ama ‘Para yoksa kayıt yok’ yanıtıyla karşılaşmış. Yeğenlerinin anne-babasının temizlik işçisi olduğuna dikkat çeken Tuğrul, oturdukları evin de kira olduğunu sözlerine ekliyor.

SORUN KAYITLA DA BİTMİYOR
Özge Tuğrul işin sadece kayıt parası ile bitmediğini belirterek “Okulun anlaşmalı olduğu mağazalar var. Bizi oraya gönderiyorlar. Öğrenci başına toplam formalar ve eşofmanlar dahil 190 TL. Benim iki öğrencim var; bu da 380 TL demek” diyerek sözlerini sürdüren Tuğrul’un yaşadıkları Başbakanın, Milli Eğitim Bakanının İl Milli Eğitim Müdürlerinin yaptıkları açıklamaların yalan olduğunu bir kez daha gösteriyor. Tuğrul “Yani bana göre bakanlıkla okullar anlaşmalı iş yapıyorlar. Devlet okullara yardım ediyor mu etmiyor mu bilmiyorum ama sonuçta burası bir devlet okulu. Eğitimin tamamıyla ücretsiz olması gerekiyor” diyerek tamamlıyor sözlerini. (EVRENSEL)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.