Yanlış Hesap Hatay’dan Döndü

Binlerce öğrencinin zehirlenmesine neden olan “Okul Sütü Projesinde” Hatay Valiliği’nin bir yazısı gündeme gelmiş ve büyük tepki toplamıştı. Hatay Valiliği her ne olursa olsun, sütler çocuklara içirilsin diyerek bir yazı yayımlamış ve yazıda okul yöneticilerinin cezalandırılacağını açıklamıştı.

Hatay İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun 04.05.2012 tarih ve 2012/05 Sayılı Kararında “… çocukların sütleri içmeden eve götürmelerinin önlenmesine, bu hususlara uymayan yöneticiler hakkında idari ve inzibati işlem yapılmasına, oy birliği ile karar verilmiştir.” denilerek  okul yöneticileri ve öğrencilerle ilgili idari ve inzibati (kolluk kuvvetleri) işlem yapılması kararı alındığı belirtilmiştir.

Bu karar 09.05.2012 tarih ve 16883 sayılı yazı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü  tarafından okullara duyurulmuştur.

Bir skandal olarak nitelendirilen İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı karşısında, süt dağıtılmasına rağmen süt içmek istemeyen öğrencilerin, öğretmenlerin ve idarecilerin cezai işleme tabi tutulacağı, sütün zorla da olsa öğrencilere içirilmesi gerektiği anlaşılmıştır.

Konunun sosyal medyada ve basında yer almasından sonra Hatay Valiliği aceleyle “yanlış anlaşıldığını” belirttiği kararı geri çekti.

Yeniden düzenlenen kararda idarecilerin cezalandırılmalarına hükmeden 3. maddenin karardan çıkarıldığı belirtilmekte.

Hatay İl Hıfzıssıhha Kurulu’nın 11.05.2012 tarih ve 2012/06 sayılı yeni kararı aşağıda verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.