Yapılandırılan Borca Yeni Bir Af Var mı?

6111 sayılı Torba Yasa kapsamında yeni bir af getirilecek mi? Yapılandırmadan çıktım, borcuma af gelecek mi? Öğrenim kredisi borcuma af var mı?

Torba Yasa olarak adlandırılan 6111 sayılı yasa kapsamında bir çok borçlu borçlarını yapılandırma yoluna gitti.

Bazı borçlular yapılandırmadan haberi olmadığı, o an borcunu ödemeye imkanı olmadığı veya yapılandırma başvuru süresini kaçırdığı için bu imkandan yararlanamadı. Sitemiz de bu süreçte yapılandırmadan yararlanmak isteyen borçlulara, yaptığı çeşitli bilgilendirici haberlerle yol göstermeye çalıştı.

Sitemize gelen mesajlar ve haberlerimize yapılan yorumlardan gördüğümüz üzere bir çok borçlunun aklında “yapılandırma için bir af daha gelir mi?” sorusu bulunmakta.

Aynı zamanda yapılandırması bozulanlar da bu konuda meraklı bir bekleyiş içerisinde…

Bilindiği gibi bir takvim yılında (örneğin 2012 yılı içerisinde) ikiden fazla taksitin zamanında ödenmemesi durumunda yapılandırma bozulmakta, borçlunun sunulan imkandan yararlanmasına imkan kalmamaktaydı. Bozulan yapılandırma sonucunda o güne kadar ki ödemeler ana paradan düşmekte, kalan borç, faiz indirimi olmadan borçludan talep edilmekteydi.

Bozulan Yapılandırmaya Af Var mı?

Konuyla ilgili olarak başvurduğumuz Gelir İdaresi yetkililerinden aldığımız yanıt aşağıda, tıklayınız…

Bilindiği üzere, 6111 sayılı Kanun amme borçlularına yasal bir zorunluluk getirmeksizin, yararlanılması başvuruya bağlı haklar sunan ve sınırlı süreli olarak uygulanacak olan bir kanundur.

6111 sayılı Kanunun hükümlerinden yararlananlarca yerine getirilmesi gereken şartlardan herhangi birinin yerine getirilmemesi halinde Kanun hükümlerinden ne şekilde istifade edileceği ve ne gibi yükümlülüklerle karşılaşacağı anılan Kanunda ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.

Buna göre, 6111 sayılı Kanunun getirmiş olduğu imkanlardan yararlanılabilmesi için taksitlerin zamanında tam olarak ödenmesi gerekmekte ve bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya ödenmeyen iki veya daha az taksitin tercih edilen taksitlendirme süresinin son taksiti izleyen ayın sonuna kadar ödenmemesi halinde Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilmektedir.

Yapılandırmayı ihlal eden mükelleflere idarece de yeni bir ödeme süresi verilmesi Kanunen mümkün değildir.

Gelir İdaresi Grup Başkanlığı

Yapılandırmaya Af Yok

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan aldığımız bilgiye göre bozulan yapılandırmaya herhangi bir yeni af getirilmesi söz konusu görünmemekte.

Yapılandırma bozulduğu için ana para borcuna, daha önce yapılandırma ile silinen faiz borcunun yeniden ekleneceği ve bu para üzerinden yasal faizin işlemeye devam edeceği gözönüne alınmalıdır.

Yeni Bir af Gelir mi?

Hükümetin mevcut mali politikası değerlendirildiğinde, yeni vergi oranları ve cezalarda yapılan düzenlemeler incelendiğinde hükümetin “para gelsin de…” şeklinde bir tavrı olduğu görülmektedir.

Elbette yapılandırma imkanlarının cazibesini yitirmemesi için mevcut yapılandırmaya bir af daha gelmeyebilir. Fakat önümüzdeki uzak süreçte borçluların ödeme imkanına kavuşması adına farklı yapılandırma imkanlarının de gündeme gelebileceğini düşünüyoruz.

Yine de uzak ihtimaller üzerinden hareket etmeden, imkan varsa mevcut borcun ödenmeye başlanması akıllıca olacaktır.

Konuyla ilgili haberlerimizi takip etmenizi öneririz.

54 thoughts on “Yapılandırılan Borca Yeni Bir Af Var mı?

 1. Esnaf kefalet kooparatif kredisine af geldi.Gözümüz aydın af geldi.Bu yasayı çıkaranlardan Allah razı olsun.Ödemek isteyenlere Allah kolaylık versin.

 2. hacizlere zorunlu olarak Hakimler ve Savcılar destekleme vakfının araçları ile gidilir araçları ne memur ne de avukta seçer bu konuda biraz araştırma yapıp öyle yorum yapın. Hukuk emekçilerine bilmeden çamur atmayın. Sizden çok çalışıp daha az para kazanıyorlar.

 3. esnaf kefalet mağdurlarıyız temerrüt çok fazla ödeyemiyoruz avukat ücretleri çok yüksek lütfen torba yasada bizler için yaplandırma olsun

 4. Esnaf kefalet borçları torbada bahsedilmiyor birkaç haberde geçti ama oda başkanları bına üzülürler onların esnafı sorup soğana çevirdiği insanlar çünkü avukatları taksiciler avukat yanında çalışanlar odada çalışanlar borç faizi biryana bu kadar adama güçmü yeter haberlerde görüyoruz kendileri kredileri çekip Çek
  P ödemiyorlarmış birde sütten çıkmış ak kaşık gibi siz odaya gittiğinizde ana parayı normal ödeseniz bile adamlara para yetiremiyorsunuz herkes çalışıyor ama bunların mal varlıkları oturarak olacak şey değil bir bunlarım çalışmıyor ağızlarını açtılarmı tehditle tehtidli konuşurlar oda başkanlarının malvarlıkları çalışanlarının babadan oğula geçen çalışanlar ve akrabalarının bizlerden aldıklarını o zaman görünüşünüz Esnaf banka nasıl çalıştığını odadan çıkmadan bankanın haberi oluyor ondan sonra faaiz öde öde bitmiyor adamlar gece alemi evler arabalar son modeller çünkü hepsi anlaşmalı icradan esnafın arabası yada kefilin kefilin ağzına ederler allah bunların elinden sayın büyüklerimize sesleniyorum bizleri torba yasa ile bu cellatların elinden kurtarın teşekkürler

 5. 2011 deki gibi af gelmesse hiç bir esnaf borcunu ödeyemez ayakta duran esnaflar da oturup muhasebe yapsalar altındaki ticari arabalar bile kendinin deyildir dükkan daki mallar kendinin deyildir yetkililer eger okuyorsa bunlarıderhal çözüme gidilmesi gerekli bilhassa esnaf kefalet hacze çıkarken avukatlar taksi parasından bile avanta olıyor okadar taksi varken hep aynı takslerle icraya gidiliyor esnaf iflas ederken icra taksicileri son model araç alıyor diyer taksiler ise sigortasını bile veresiye yaptırıyor acilen esnafın hakkında gereken yapılmalıdır en azından ne oluşa olsun faiz borca geçmemeli üç beş avukata verılen para avukat kendininkini alıyor borca yansımıyor bile anaparadan düş dersek öyle bir oygulama yok dıyorlar avukatların kendileri bizlerle konuşmuyorlar bile çalışanlar ben bilmem deyip geçiştiriyor bizlerde borçluyuz diye avukatlara kendimize emdiriyoruz.birde eski dosyaları birleştirdik diye ne reye ne parası yatırdığımızı bile bilmiyoruz

 6. elektirilk borcumuz var ödeyemiyorum torba yasasında elektriğe borcu olanla-ra af çıksın yoksa intaher edecem zor durumdayız perişan durumdayız

 7. esnaf kefaletten kredi için arkadaşıma kefil oldum.kendisi vefat ettiği için borç bana kaldı.ödeyemiyorum.3 milyar borç 15 milyar olmuş.kendi evimi mi geçindireyim arkaşımın borcunumu ödeyeyim bilmiyorum.LÜTFEN TEKRAR AF GELSİN.KREDi AFFI TEKRAR GELSİN.

 8. Okulu bitirdiğimden beri doğru düzgün maaşı düzenli olan bir işim olmadı. Çoğunlukla da yıllarım işsizlikle geçti. Bu zamana kadar doğal olarak ödeme şansı bulamadığım kredi borcum iki katına çıktı.umut edip belki af gelir de yapılandırmayla bir şekilde öderim dedim. Şimdi orda burda çıkıp biz borçları siliyoruz diye millete yalan söylüyorlar. Yine büyük başların çıkarlarına göre ayarlanmış bir düzen. Bize faizi ancak en fazla %75ini sileriz ama 3ayda ödersen bütün geriye kalanı diyor adiler! Aldığınız paraların yaptığınız haksızlıkların acısı bütün ailenizden tek tek çıksın inşallah. Garibanı soymaya doymadınız be!!!

 9. benim maliyeye vergi borcum var maaşımı bloka koymuş maaşımı alamıyom yemeyi içmeyi bırak işe gitmek için yol parasını kimden alacam hergün beşlira borç almak için beş kilometre yolgidiyoruz çok zordurumdayım vergi borcu yüzünden bunalıma girdim biran önce afmı gelecek yapılanmamı olacak olsunda bizde maaşımızı alalımda taksitlerimizi ödeyelim yoksa gendimi asacam başka çarem kalmadı devleten önümüzü açmasını istiyorum biran önce bu sıkıntıdan kurtulmak istiyorum çaresizim ölümden başka çarem kalmadı sayın başbakanımız bu işe el atmasını istiyorum saylılarla

 10. Esnaf kefalet temerut faiz affi lutfen istiyorum normal borcumu zor odedim temerut faizini odeyemiyorum coluk cocuk perisan lutfen

 11. okumak için borçlanıyoruz aq. Nasıl iş bu, okuyoruz işte , memlekete birşeyler katmak için, ekonominin düzelmesi eğitim ile doğru orantılıdır. Okuyoruz, boğazımıza kadar borçlanıyoruz daha çalışmaya başlamadan. Nasıl katkı sağlayalım biz kendimize, çevremize, ülkemize.. Öğrenci kredileri geri ödemeli olmamalı!! parası olmayan neden cahil kalmak zorunda ! neden doğudaki çocuklar okuyamıyor! Herşeyin temeli eğitimden geçiyor. Eğitimi öğretmenler veriyor, öğretmenler hakkını alamıyor ve güzel eğitim vermiyorlar. Öğrenciler eğitilemiyor(temel kötü oluyor) eee sonrası çorap söküğü, eğitimsiz gençler, verimsiz ülke, teknoloji, bilim sıfır, ee ne oluyor ekonomi yok. bilgi yok, kültür zaten geriye dönük. evlen otur evinde kafasını yaşıyor. eşin devlet memuru olsun. bitsin. sonra kpss de kopya, üç kağıt, ne var ne yok, .. böyle kısır bir döngü..

  Ben(28) çocuktum Türkiye gelişmekte olan bir ülkeydi. Hala gelişmeye çalışan bir ülkeyiz. Hiç gelişme yok.

  Bir cacık olmaz bizden.

 12. 2 sene sonrasında öğrenim kredisini sistemin öngördüğü şekilde yapılandırmayla ödemekteyim. faizyle birlikte. peki ben bu afdan yararlanıyrmuyum?

 13. Esnaf kredi kefalet borçlusuyum ödediğim paranın haddi hesabını bilemedim avukatlar bir yandan kefalet bir yandan nerdeyse canımı alacaklar avukat dosya başı para aldığından ağzının suyu akıyor tehdidin her türlüsü kefalet avukat bilir diyor faazleri kendi istedikleri gibi sunuyorlar kendileri çektikleri etraflarındaki kişilere çektirdikleri kredileri on yıl ödemedilermi dosya iptal oluyor zenginin zengini oluyorlar bizlerede geldimi bir tek alacalarına yüz koyarak istiyorlar adamlar işi biliyor eğer bu torba yasada bu borçlara af çıkmazssa bizi bu kişiler açlıktan öldürür adamlara insaf insanlık diye bir şey yok hepsi avukatların yanında çalışanlar bile bu işlerden nasipleniyor her gün icra göderiyorlar biri gidiyor biri geliyor sayın başbakanım bu kan emicilerden bizleri kurtarın torba yasaya bu maddeleride ekleyin bizlerde insan gibi yaşayalım eğer ömrümüz yeterse saygılar

 14. arkadaşlar her kalemde af var büyük ağa bbalarına af var gariban çiftçiye gelince yok 2000 yılın 3 bin tl kredi çektim borcum olmuş 100bin lira nasıl ödeyim siz söyleyin elimde bir evim var o ipotek nasıl olsa onuda alırsınız toki var zengine ev yaparsınız sayın başbakanım zirat bankası geçmiş alacaklarla ilgilide bir af bekliyok sende lütfen çiftçiyi unutma

  1. Banka borcu olanlar. BDDK 2014 sonuna kadar kendiliğinden bir af düzenliyor zaten sadece ana para alıyormuş. Batık bankaların ki diye okudum. Borcu olan BDDK ya bi danışsın.

 15. 5000tl trafik borcu 21000tl olmuş ben emekli bir insanım fayizleri kaldırsınlar borç harç ödemeye çalışalım

 16. daldaki 3 kuş eldeki bir kuş misali..yeter artık canımızı cıkardınız …iş yeri açıyoruz devlet ortağımız ulen ne veriyonuzda ne alıyorsunuz…şerefli şerfs……….

 17. kredi affı kredi kartlarına affı varmı sayın başbakana taşören işçileriyiz 3 aydır maaş yok bankalar içra mektupu gönderiyor allah aşkına yapsınlar yapılandırma yapsınlar

 18. 6111 de çoğunun t aksidi bozuldu biriken yaniaksayan taksitlerini topluca yatıramadı 10 taksit yarırmış ama geri kalan son taksitlerini yatıramadı bunlara aynı şekilde geri kalan taksitlere bi yapılandırmaçıkarsa en azından ödemek isteyen gerçekten hem borcunu ödemiş olur hemde devet pra tahsil etmiş olur

 19. Ellektirik afı gelsin abonesi olmayanlarada genel bir af olsun hükümetimiz bunu meclisten geçirsin bizde ana parayı ödeyip kurtulalım artık

 20. 3024 tl ye imza attım şu an 5800 küsür olmuş hadi ben ne yapayım, şuna af getirin de faizi düşürün yeter ana parayı ödemek için can atıyoruz :) saygılarımla.

 21. o kadar borca girdi ki esnaf canlarınımı alacaksınız nerde af nerde fazla taksitlendirme kendi canına kıyan kaçtane borçlu gördük…milletin canını aldınız daha ne yapacaksınızki…çıkartmayın af falan ama ödeme durumumuz da yok bunu bilin…

 22. mükelef taksit yaptı ama 30martta çoğu aksayan taksitlerini ödeyemedi çünkü hep sini bi anda kapatması mümkün olmadı bunu devlet yetkililerin görmemezlikten gelmemesilazım çoğu kişinin bu yüzden hayatı kararır bunlara yeniden biyapılandırma gelmesi lazım in şalah hükümet bunu yeniden gözden geciririr

 23. vergi affı ve tirafik cezası affı yapılandırma gelsinki borçlarımız biran evvel ödüyelim

 24. Esnaf kredi kefalet koparatifinde çekilen kredilere torba yasada hiç bahsedilmiyor lütfen kredi borçlarına sayın yetkililerin torba yasada ele alınmasını istiyorum çünkü ödeyemiyorum koparatif başkanları hemen avukatlara veriyor hem faaiz hem avukat parası borç bir lira ise 100 lita oluyor oda başkanları ve uvukatların elinden bizleri kurtarın onlar para yetiremiyorum lütfen.

 25. Ancak yeni bir partinin gelmesiyle şu öğrenim kredisi kıskacından yapılacak bir düzenlemeyle kurtuluruz diye ümüt ediyorum.

 26. öğrenim kredisi affı istiyoruz. Sesimizi duyacak kadar bizi önemsemiyorsanız. şu halde bizden oy’da beklemeyin!!!..

 27. LÜTFEN!!! yolsuzluktan elde edilen paranın binde biriyle tüm öğrenim kredisi borçlularının borcunu ödeyin?
  Nasıl olsa iktidarda kalacağınıza emin görünüyorsunuz.Hem Zaten ustalık döneminizde bu işi eniyi şekliyle
  yapıyorsunuz. Sonra tekrar çalar-çırpar yerini doldurursunuz. olmaz mı? Lütfen acıyın bize sadece binde birini ödeyin. bu sizin sadece bir kolsaati ücretiniz. Ayrıca eş-dosta bunlar yolsuzluk yapmıyor. başbakan halife olduğu için sadece hazinenin beşte birini yiyiyor deyip size oy toplarım. olmaz mı? bir düşünün?

 28. YAPILANDIRMA YAPMUŞTIM SON 2 TAKSİTİN GÜNÜ GEÇTİ DİYE ESKİ HALİNE DÖNDÜ ALDIĞIM PARA 4000 YATIRDIĞIM 4500 HALA 2500 İSTİYOR DEVLET FAİZE AF GELSİN EN AZINDAN FAİZİN FAİZİNİ SİLSİNLER

 29. AK partı iktidara gelince bazı müslüman kesimler çok ümütlendi.Sandılarki bu insanlar Allah’tan korkarlarda halka bürokrasiden…faize kadar kolaylık sağlarlar. ve başka beklentiler…
  Ama yine aldanıldı. Ak (fakat gerçekte kara ruhlar insanlar ”iyilerini tenzih ediyoruz”) parti daha önce benzeri çok az olan bir din sömürüsünü siyasetinde kullandı. Ehli tahkik olanlar partinin gerçek yüzünün farkında… İnşaallah böylelerinin sayıları artarda Recep TAYİP ve onun gibileri başımızdan def olur giderler.
  Benimde öğrenim kredi borcum iki buçuk katına çıkmış durumda. ve benim gibileride öğrenim kredisinin faizine yeni bir aff bekliyor.Açıkçası bu parti def olsun da ben borcumu ödemeye razıyım. ”Halkın başına geçipte halka zorluk çıkarana Allah (cc) lanet etsin” hadisi şerif

  1. allah affedıyor.size ne oluyor sıze fırsat verseler cehenneme tıkarsınız.borclu ısek sucmu işledik.siz cokmu doğrusunuız.

 30. bu maliye borcunu bende yapılandırdım ancak yeni maliye borcum ve yapılandırdıgım borcum üst üste geldi ödeyemedim iki tane arabama yakalama çıktı şimdi arabamı satıp ödemek istiyorum arabamın degeri maliye borcuma yetmiyor yapılandırma da olmuyor ne yapacagımı bilmiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.