Yapılandırılan Borcun 10. Taksit Ödemesi

Yapılandırılan öğrenim/katkı kredisi ödemeleri 10. taksitle devam ediyor. 10. taksit ödemesi için son gün 30.11.2012. 6111 Sayılı Kanun (Torba Yasa) kapsamında yapılandırılan borçların onuncu taksitinin son ödeme günü 30 Kasım 2012. Ödemelerini düzenli olarak yapmaya devam edenler, KYK sayfasında hala borçların durduğunu, borçlara faiz işlediğini söylemekte ve ödemelerin sayfada görülmediğinden şikayet etmekte.

Torba Yasa kapsamında yapılandırılan borçların ödemeleri ikişer aylık dilimler şeklinde yapılmakta. Yapılandırılan borçlarla ilgili olarak çıkarılan ödeme tablosu haberimizin devamında verilmiştir.

Yapılandırılan borçların ödemesi, İnternet Vergi Dairesi üzerinden kredi kartı ile de yapılabilmekte. İnternet Vergi Dairesi üzerinden kredi kartı ile ödeme yapılabildiği gibi yapılan ödemelere ve ödeme planına ulaşmak mümkün.

İnternet Vergi Dairesi Ödeme Sayfası için tıklayınız.

Ödeme Sayfası

TORBA YASA YAPILANDIRILAN BORÇ ÖDEME TABLOSU

1. Taksit: 30.06.2011
2. Taksit: 31.07.2011
3. Taksit: 30.09.2011
4. Taksit: 30.11.2011
5. Taksit: 31.01.2012
6. Taksit: 31.03.2012
7. Taksit: 31.05.2012
8. Taksit: 31.07.2012
9. Taksit: 30.09.2012
10. Taksit: 30.11.2012
11. Taksit: 31.01.2013

…… (2′şer aylık süreçlerle devam edecektir – http://www.egitimciyiz.com)

“Kredi Kartı İle Ödeme Sayfası” BAŞLIKLI HABERİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ.

“Yapılandırma Taksitimi Aksattım, Ne Olacak?” BAŞLIKLI HABERİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ.

“KYK Katkı Öğrenim Kredisi Geri Ödeme Sorgu Sayfası” için tıklayınız.

KYK sorgulamasının ardından “6111 Sayılı Kanun ile ilgili Vergi Dairesi Ödemeleri” başlığı altından yapılandırılan borçla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

ÖDEMELERİN SAYFADA GÖRÜNMÜYOR, BORCUMA FAİZ İŞLEMEYE DEVAM EDİYOR!

KYK, borçluların şikayetlerinden dolayı, borçların sayfada görünmemesiyle ilgili bir açıklamasını sayfadan yayımlamakta.

Sayfadaki açıklama;

“ÖNEMLİ AÇIKLAMA

6111 sayılı kanun kapsamında vergi dairesine yapmış olduğunuz ödemelere ilişkin bilgiler Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından ödeme dönemi bitiminden sonra peyderper gönderilmekte olup; Kurum hesaplarına aktarılan tahsilatlar hesaplarınıza işlenmiştir. Ekranda göremediğiniz ödemelerle ilgili olarak Gelirler İdaresi Başkanlığı ile çalışmalarımız devam etmekte olup; ileriki tarihlerde bu ödemeleriniz de hesaplarınızda görülecektir.

6111 sayılı kanun kapsamında vergi dairelerine yapmış olduğunuz ödemelerinize ilişkin dağılımlar (öğrenim ve katkı kredisi olarak) adınıza düzenlenmiş olan “6111 SAYILI KANUNA GÖRE YAPILANDIRILAN BORCUN VERGİLENDİRME DÖNEMİ VE VERGİ TÜRÜNE GÖRE DAĞILIMI” tablosunda her taksit için belirtilen vergi koduna göre (9023=öğrenim kredisi, 9092=katkı kredisi) ilgili vergi daireleri tarafından yapılmakta olup; Kurumumuzca herhangi bir değişiklik ve/veya dağılım işlemi yapılmamaktadır.” şeklinde.

Açıklamaya göre, vergi dairelerine yapılan ödemelerin vergi daireleri tarafından KYK‘ya peyderpey (zaman zaman, gecikmeli olarak) gönderildiği belirtilmekte, bu durumdan dolayı gönderilen ödemelerin gecikmeli bir şekilde ekrana yansıtılabildiği, gönderilmeyen ödeme bilgilerinin ise sistemde görülmediğini belirtmekte. Buna karşın yapılan ödemelerin hesaplara işlendiği de açıklamada yer almakta. Ayrıca vergi dairelerindeki ödeme tablolarına ve ödeme planına dair kurum tarafından değişiklik yapılamayacağı da belirtilmekte.

Dolayısıyla ödemelerini düzenli olarak yapan borçluların, KYK’daki sorgu sayfalarındaki ödeme ve borç bilgilerini dikkate almalarına gerek yoktur. Ödeme dekontlarını saklamak ve olası herhangi bir durumda dekontların aslı kendinizde kalacak şekilde işlem yapmanız yararınıza olacaktır.

Ayrıca aklınıza takılan herhangi bir soru için ilgili vergi dairesine ya da KYK bürolarına başvurabilirsiniz.

Not: Haberdeki bilgiler kişisel yorumlamalardır, resmi bir niteliği yoktur. Bu açıklamalardan doğacak herhangi bir durumdan egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.

6 thoughts on “Yapılandırılan Borcun 10. Taksit Ödemesi

  1. merhaba ben ; internet vergi dairesi üzerinden 6111 Sayılı Kanun Kapsamındaki Borçları Kredi Kartı ile Ödeme İşlemlerini yapmak istiyorum geri ödeme başlangıç tarıhım 01/10/2011di ve yapılandırılma yapılmıs duurmda gözüküyor ve faizlerimde gözükmekte şuana kadar hiç ödeme yapmadım şimdi internet üzerinde ödeme için giridiğimde geçenn sene evlendiğim için kimlik bilgilerim başka birini aittir uyarısı veriyor.Ne yapmam gerekli yardımcı olurmusunz?

    1. Bilgi düzeltmesi ve aksayan taksitlerin ödeme bilgisi için en kısa sürede yapılandırmanızın yapıldığı vergi dairesine başvurunuz. Bir takvim yılında ikiden fazla taksitin gecikmesi veya aksayan taksitin yasada belirtilen sürede ödenmemesi sizi yapılandırmadan çıkaracaktır.

  2. Siteniz den edindiğim bilgilerle önce kredi yurtlar kurumunun (444 19 61) aradım .Bor durumu öğrendim ve faiz affını sordum her hangi bir af olmadığını ve faizleride ödemem gerektiğini söylediler. Borç başlangıç tarihim 2008 ve henüz hiç bir ödemede bulunmadım. Vergi dairesinden bildirim geldi. Faizim ana parayı çoktan geçmiş. Acaba 6111 Torba Yasası dahiline girmiyor muyum?

  3. sevgili site admini bugün 6111 sayılı yasakapsamında 10.tasit ödemelerini ziraat ten yatıramadık konuyla alakalı güncel gelişme ne yöndedir…

    1. Tam olarak hangi gelişmeden haberdar olmak istediğinizi belirtirseniz sevinirim. Taksit ödemelerini herhangi bir ödeme kanalındaki aksaklıktan dolayı ödeyememiş olmanız borcunuzun vadesinin ertelenmesini sağlamaz. Vergi daireleri, bankalar ve internet vergi dairesi ödeme almakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.