YGS Açıklaması Yapıldı

Başsavcılık YGS soruşturması hakkında açıklamalarda bulundu. Yazılı açıklamada, “Yazılı, görsel basında ve kamuoyunda, sınavın iptaline, soruşturmanın içeriğine dönük çıkan haberler ve yapılan yorumların Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yürütülen soruşturmayla bir ilgisi bulunmamaktadır” denildi.

“Başsavcılık tarafından yürütülmekte olan 2011 yılı YGS sınavına ilişkin soruşturma ile ilgili olarak yazılı ve görsel basın ile kamuoyunda son günlerde yer alan yorum ve açıklamalar dikkate alınarak belirtilen hususların açıklanmasında fayda görüldüğü” bildirilen açıklamada, Başsavcılığın, 2011 yılı YGS‘ye ilişkin başlattığı soruşturmada ayrıntılı, geniş kapsamlı bir inceleme ile soruşturmanın en kısa sürede bitirilmesini amaçladığı vurgulandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Soruşturmanın ilk aşamasında olayın öğrenilmesinden itibaren Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından verilen talimat doğrultusunda 81 ilde sınava giren adaylara ilişkin soru kitapçıklarından sondaj usulü ile seçilen yeterli sayıda soru kitapçıklarının resen seçilen uzman bilirkişi heyeti marifeti ile incelemeleri tamamlanmıştır.

Soruşturma kapsamında, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinin TAB bölümünde ve soru kitapçıklarının basıldığı matbaada inceleme yapılmış; adaya özgü soru kitapçığı ve cevap anahtarları ile ilgili kullanılan programda incelemeler sürdürülmüştür.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinde 2011 yılı YGS‘ye giren 1 milyon 700 bin adaya ait tüm cevap anahtarlarının bulunduğu veri tabanı aday bazlı olarak tek tek incelemeye başlanmış, bu incelemenin son aşamasına gelinmiştir.

Ayrıca, sınav sonuçlarına göre tam puan yapanların listesi tespit edilerek, bu adaylara ait veri tabanları ile birlikte bu adayların soru kitapçıkları da tek tek incelenmeye başlanmış olup, incelemenin son aşamasına gelinmiştir.

Yazılı, görsel basında ve kamuoyunda; sınavın iptaline, soruşturmanın içeriğine dönük çıkan haberler ve yapılan yorumların Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yürütülen soruşturma ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından soruşturma kapsamında yapılan incelemeler tamamlandığında sürecin hassasiyeti de dikkate alınarak en kısa zamanda detaylı ve kapsamlı olarak soruşturmanın sonucu kamuoyuna açıklanacaktır.”

Başsavcıvekili Sakınan, gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, “Soruşturmayı gerektiği şekilde hızlı ve teknik yapıyoruz. Gereken hızı ve özeni gösteriyoruz” dedi.

“ALES’te yaşananlar soruşturmaya dahil mi?” sorusu üzerine Sakınan, “ALES, idari bir konu. Soruşturmamıza dahil değil” diye konuştu.

Sakınan, “YGS’deki şifre iddialarına” ilişkin soruşturmanın resmi olarak KPSS ile ilgili soruşturma kapsamında değerlendirildiğini, ancak iki soruşturmayı ayrı olarak yürüttüklerini ifade etti.

YGS İptal Edilecek mi?

Bir gazetecinin, “ÖSYM, Başsavcılığın araştırmaları tamamlandığında 2011-YGS sonuçlarının açıklanacağını duyurdu” demesi üzerine Sakınan, “Ben açıklamayı net şekilde incelemedim. Ama, şöyle olduğunu düşünüyorum. Sınav sonuçları üzerindeki inceleme bitinceye kadar… Sınav sonuçları üzerindeki incelememiz yarın da bitebilir, daha sonra da olabilir” dedi. haberturk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.