YGS Sıfırcıları Bakın Kim Çıktı?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da YGS’de “sıfır çekenler” gündem oldu. Yapılan incelemeye göre YGS’de sıfır çeken adaylardan 40 bininin sadece tek testi cevaplayarak sıfır aldığı belirlendi.

Tek testi cevaplayan adayların puanı hesaplanmadı.

Tek testi yanıtlayan “sıfırcıların” soruları incelemek isteyen dershane öğretmenleri olduğu iddia edildi.

Sorular Açıklanmadığı İçin...

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) soruların bir kısmı açıklanmış, bu durum adaylar, eğitimciler, aileler ve dershaneciler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

YGS kılavuzunda “Ağırlıklı YGS puanlarının hesaplanabilmesi için adayların testlerin en az ikisinden 0,5 ham puan almış olmaları gerekir” maddesi yer aldığından dolayı tek testi yanıtlayanların puanı hesaplanmadı.

Sınava giren adaylardan 40 bininin tek teste cevap vermesi üzerine durumu incelemeye başlayan ÖSYM ilginç tespitlerde bulundu.

Amaç soruları ezberlemek

Bu yıl soruların açıklanmayacak olması dershaneleri harekete geçirdi. 

Dershanelerin soruları incelemek ve soruları tespit edebilmek için öğretmenleri sınava sokmak gibi bir çözüm ürettiği iddia edildi.

Üretilen çözüme göre öğretmenlerden sınava girmeleri ve kendi alanlarındaki soruları incelemeleri ve ezberlemeleri istendi.

Örneğin bir fizik öğretmeni sadece fen testini cevapladı ancak tüm soruları doğru cevaplasa bile sınavı değerlendirilmeye alınmadı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.