YGS’de Puanlarla Oynandı İddiası

Sonuçlar açıklandığında LYS‘ye girecek puanı alamadığını gören öğrencinin puanı ertesi gün 360‘a çıkmış!

Manisa Hasan Türek Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Ebru Pınar‘ın, YGS sonucunun, ÖSYM tarafından internet sitesinde ilk gün kazanamadığı şeklinde açıklandığı, sonucun ertesi gün “LYS’ye girebilir” diye değiştirildiği iddia edildi.

Pınar, okulunda gazetecilere yaptığı açıklamada, sınav sonuçlarının açıklandığı duyurulduğunda, arkadaşlarıyla sınıflarında bulunan bilgisayardan internete girerek sınav sonuçlarına baktıklarını belirterek, sonucunu gördüğünde şok olduğunu ifade etti.

ÖSYM internet sitesine TC vatandaşlık numarasını ve şifresini kullanarak girdiğinde, son derece düşük puanlar (135) ve “LYS’ye giremez” sonucuyla karşılaştığını iddia eden Pınar, “Sayfa ilk açıldığında gerçekten şok oldum, çünkü karşımdaki sonuç hiç beklediğim gibi değildi. Bu sonuç öğretmenlerimi de şok etti” dedi.

Pınar, sınav sonucuna inanamayarak hem tek başına hem kuzeniyle hem de babasıyla defalarca baktığını ve inanamadığını, bütün gece uyuyamadığını ve psikolojisinin bozulduğunu savundu.

İKİNCİ GÜN GELEN SEVİNÇ

Okula ertesi gün gittiğinde müdür yardımcılarının kendilerini sınav sonucu belgelerinin çıktısını almak için odasına çağırdığını ve bu kez girildiğinde tüm türlerdeki puanlarının yükselerek sonucun da “LYS’ye girebilir” olarak değişmiş olduğunu gördüklerini ileri süren Pınar, şunları söyledi:

“İlk sonuç gerçekten şaşırtıcı bir durumdu. Benden de beklenen bir durum değildi. Bugün baktığımda 360 puandayım ve gerçekten sıralamam da iyi. Sınava girebileceğim. Bu beni çok sevindirdi. Ama gerçekten çok üzülmüştüm. Bütün gece ailem olsun, arkadaşlarım olsun herkes çok kötü şeyler yaşadı. Bütün gece uyuyamadım, çok zor zamanlar geçirdim, psikolojim bozuldu. Önce aşırı derecede üzüldüm ama şu an çok mutluyum. Bütün öğretmenlerim de bu durumumu gördü. Yeni puanımdan ve sıralamamdan memnunum. Ama hala tedirginliğim sürüyor, ya eski puanım değerlendirmeye alınır, bir şey olursa diye gerçekten korkuyorum.”

ASTIM KRİZİNE GİRMİŞ

Bu arada Ebru Pınar’ın sınıf arkadaşı İbrahim Önal da sınıflarındaki bilgisayarda Ebru ile birlikte dün açıklanan sınav sonuçlarına baktıklarını ve sayfa ilk açıldığında yaşanan üzüntü ve şoka şahit olduklarını söyledi.

Astım hastası olan Ebru‘nun barajı geçemediğini görünce krize girdiğini, morararak öksürmeye başladığını ve revire kaldırıldığını anlatan Önal, arkadaşlarına destek olmaya çalıştıklarını kaydetti.

Aynı sınıftan Selen Araççı da, Ebru Pınar‘ın sınav sonucuna herkesin çok şaşırdığını, ancak sonrasında yaşananların herkesi şaka yollu da olsa beklentiye soktuğunu ifade ederek, “Bugün yeni sonucu alınca bütün sınıf şaşırdı. Hatta bu durum sınıfımızda dalga konusu bile oldu. Herkes ‘puanım artar’ beklentisiyle tekrar tekrar aldığı sonuçlara baktı” dedi. haberturk

2 thoughts on “YGS’de Puanlarla Oynandı İddiası

 1. Ali bak bu şiiri sana yazdım
  Liseli,engelli demeden hakkımızı aldın
  İntihalci hırsız olduğun bilinmez sandın

  Dünümüzü harcadın günümüzü kararttın yarınımızı yaktın
  Ellerin kırılsın bizden çalıp yandaşını kayırdın
  Milletçe ruhumuzu kalbimizi kanattın
  İnsan içine insanım diye çıkamazsın
  Rahat ol sahibin çok sen ortada kalmazsın….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.