Yönetici Atama Yönetmeliği’ni Protesto Ettiler

Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı önünde “Yönetici Atama Yönetmeliği”ni protesto etti.

Türkiye Kamu Sen‘e bağlı sendika temsilcilerinin de katıldığı açıklamada; “torpilin önünü açan, hak edenlerin değil, hak dilenenlerin atanmasına zemin hazırlayan, siyasetin eğitimi tahakküm altına almasına neden olan bu garabet yönetmeliğin geri çekilmesini istiyoruz” dendi.

Açıklama öncesinde Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi önünden Milli Eğitim Bakanlığı’na alkışlar ve sloganlarla yüründü.

Eylemde eğitimciler; “Kuvvetsiz Adalet ve Adaletsiz Kuvvet. İki Büyük Felakettir”, “Avcı Öğretmenleri Av mı Zannettin?”, “Kul Hakkı Yemenin, Affı Olmayan Günahlardan Olduğunu Bilmiyor musunuz?”, “Liyakat mı, Yandaşlık mı?”, “Yönetmeliğin Adı Ne? Yönetici Atama mı, Yandaş Seçme mi?”, “İstediğimi Atarım Yönetmeliğine Hayır”, “Yeter Artık! Zararsız, Eğitime Faydasız”, “MEB: YMTB. Ad Değişikliği Yapıldı. Yandaşa Makam Tahsis Bürosu”, “Ömer Gitti, Avcı Geldi. Ne Değişti?” şeklinde pankartlar taşıdı.

Eylemde İlginç Sloganlar

Eylemde atılan sloganlar da dikkat çekiciydi. “Yandaş Atama İstemiyoruz”, “Çalışanlar Burada, Adalet Nerede?”, “Adınız Adalet, İşiniz Rezalet”, “Çalışanlar Yasta, Bakanlık İflasta”, “Torpil Değil, Adalet İstiyoruz”, “Emin Zararlı, Hikmet Faydasız” şeklinde sloganlar atan eğitimciler düdük çalarak Bakanlığı kınadı.

“BU UCUBE YÖNETMELİK NABİ AVCI’YA NASİP OLDU”

Eylemde bir konuşma yapan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk; MEB’i, bu yönetmeliği hazırlayanları ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’yı uyardı.

Koncuk şunları söyledi: “Atalarımızın çok güzel sözleri var. ‘Yumuşak atın çiftesi pek olur’ derler. Biz de Sayın Avcı için ‘yumuşak, diyalogdan yana bir Bakan’ dedik. Ancak Avcı’nın çiftesi gerçekten pek oldu. Böylesine ucube bir yönetmeliği yapma şerefi Hüseyin Çelik’e, Nimet Çubukçu’ya ve Ömer Dinçer’e nasip olmadı ama Sayın Nabi Avcı’ya nasip oldu. Sayın Bakanım; sizi tebrik ediyorum! Yumuşak atın çiftesi pek olur da, çifteyi nereye attığınıza dikkat edeceksiniz. Ayağınız duvara geldiyse, kırılır. Sayın Avcı’nın ayağı duvara gelmiştir. Ayağı kırıldı mı, incindi mi bilmiyorum. İnşallah sadece incinmiştir.”

“BAKANA 41 KERE MAŞALLAH DİYEMEDİK”

Bakanın göreve başlamasının üzerinden 41 gün geçtiğini ancak kendisine 41 kere maşallah diyemediğini söyleyen Koncuk, yönetmelik konusunda Bakanı defalarca uyardığını kaydetti. Koncuk şöyle konuştu: “Sayın Bakanımızın göreve gelmesinin üzerinden 41 gün geçti. Biz kendisine, ‘41 kere maşallah’ demek isterdik ama Avcı bunu bize söyletmedi.”

“YÖNETİCİ ATAMA YÖNETMELİĞİNE DAVA AÇTIK”

Yönetmeliğe dava açtıklarını belirten Koncuk, “Birçok kazanılmış hakkımızın silindiği Yönetici Atama Yönetmeliğini dava ettik. Yönetmelik 19 maddeden oluşuyordu, 17 maddesinin iptalini istedik. Ne kadar saçma sapan bir yönetmelik ile karşı karşıyayız ki, sendikamız 17 maddeye dava açtı. Danıştay’ın bu davaya nasıl yaklaşacağını bilmiyorum ama mutlaka MEB Yönetici Atama Yönetmeliği iptal edilmelidir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.