YÜKSEK MAAŞ İÇİN SGK’YA GEÇMİŞ

Kamu-Sen Genel Başkanı Akyıldız, daha yüksek maaş için MKEK’teki kadrosunu SGK’ya taşıyınca sendika üyeliği ve konfederasyon başkanlığı hakkını kaybetme noktasına geldi.

4 Aralık 2009’da yapılan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Kurulu’nda, memurları temsilen yönetim kuruluna seçilen Akyıldız, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’ndaki (MKEK) kadrosunu daha yüksek maaş ve ek gösterge almak için SGK’ya taşıyınca sendika üyelik hakkını kaybetme noktasına geldi.

4 BİN 600 LİRA MAAŞ

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendika Kanunu’nun 15’inci maddesinde kamu kurum ve kuruluşlarında yönetim kurulu üyesi olanların sendika üyesi olamayacağı maddesi yer alıyor. Bu maddeye göre, SGK Yönetim Kurulu üyeliğine seçildikten sonra, kadrosunu da buraya alan Akyıldız’ın sendika üyeliğinin düşmesi gerekiyor. SABAH’ın ulaştığı belgelere göre Akyıldız, yönetim kurulu üyesi olarak 4 bin 600 liranın üzerinde maaş alıyor ve 3600 ek göstergeye sahip.

Önümüzdeki günlerde Çalışma Bakanlığı’nın Akyıldız’ın sendika üyeliğinin, sendika genel başkanlığı ve Kamu Sen genel başkanlığı görevlerinden alınması için harekete geçeceği öğrenildi.

İKİ SORUN DAHA VAR

Akyıldız, sadece yönetim kurulu üyesi olduğu için değil, kadrosunu MKEK’den SGK’ya aldırdığı için genel başkanı olduğu Türk Enerji-Sen üyesi de olamıyor. Çünkü SGK’da çalışan memurlar ancak büro hizmet kolunda çalışıyor. Normal şartlarda sendika yöneticilerinin maaş ve emekli keseneği sendikaları tarafından ödeniyor. Akyıldız’ın bordrosuna göre emekli keseneği SGK tarafından ödeniyor. Akyıldız’ın sendika üyeliğinden ve Kamu- Sen Genel Başkanlığından düşürülmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın harekete geçmesi bekleniyor.

Akyıldız’ın koltuğunda kalabilmesi için SGK Yönetim Kurulu’na seçildikten sonra kadrosunu MKE’de tutması, SGK’dan maaş değil sadece huzur hakkı alması gerekiyordu.

Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız’ın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtlarında dikkat çeken bir başka ilginç nokta cinsiyet bölümünde rastlandı. Akyıldız’ın SGK kayıtlarında, cinsiyet bölümünde, yanlışlıkla “erkek” anlamına gelen “E” harfi yerine “kadın” anlamına gelen “K” harfinin yazılı olması da dikkat çekti.

BİRCAN AKYILDIZ’IN KADROSU İLE İLGİLİ BELGE haberin devamında…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.