Zam Haberi Balon mu?

Olmaz… 17.’de olmadı, 18.‘de de olmaz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl 18.’sini düzenlediği Milli Eğitim Şurası‘nda alınan kararlar içi boş birer balondan ibarettir. Bu iddiamızın sonuna kadar da arkasındayız. Her ne kadar bugün basım yayın organlarında çıkan haberler öğretmenleri sevindirmiş olsa da maalesef bunun yersiz bir sevinç olarak kalacağı ortadadır. Ne 12 Lira ek ders ücreti, ne de iki maaş öğretmenlerin cebine girecektir.

Bunu nereden mi biliyoruz?

Söz konusu Şura’da sözleşmelilerin kadroya geçirilmeyeceği gibi kadroluların sözleşmeli yapılması kararı alınmıştır. Personel Genel Müdürü bunu onaylayan şekilde açıklama yapmıştır, açıklamaya bir önceki haberimizden ulaşabilirsiniz.

NE DEĞİŞTİ?

17. Milli Eğitim Şurası’nda sözleşmeli, ücretli gibi uygulamaların sonlandırılacağı belirtilmişti. Bu yönde Bakan Nimet Çubukçu da “söz” vermiş, açıklamalar yapmıştı.

18. Milli Eğitim Şurası’nda durumun değişmediği görüldü. Aksine şuradan, sözleşmeliliğin özendirilerek kadroluların da sözleşmeliye geçmesinin sağlanması yönünde karar alındı. “Tüm öğretmenlerin kademeli olarak sözleşmeli yapılması” maddesine hangi sendikanın gizli destek verdiğini sizlerin tahminine bırakıyoruz.

* 17. Şura’da alınan eğitim fakültelerinin ülke ihtiyacı ile sınırlandırılması kararına rağmen sadece 2010 yılında 7 yeni eğitim fakültesi açılmıştır.

* 17. Şura’da OKS‘nin kaldırılması kararı alınmış, OKS kaldırılmış fakat yerine SBS uygulaması getirilmiştir. Sorunlar üçe katlanmıştır.

* 17. Şura’da beden eğitimi, müzik, görsel sanatlar gibi derslere ağırlık verilmesi kararlaştırılmasına rağmen 2009–2010 eğitim öğretim yılı ve sonrası için belirlenen “Orta Öğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesi”nde Beden Eğitimi, Resim ve Müzik derslerinin ders saatlerini azaltmıştır.

* 17. Şura’da öğretmenliğin bir uzmanlık mesleği olduğu belirtilmesine rağmen, zaten hakedilmiş olan “uzmanlık” için yeni sınav ve şartlar getirilmiştir.

* 17. Şura’da zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması kararı olmasına rağmen bu konuda her hangi bir adım atılmamıştır.

* 17. Şura’da aday öğretmenlerin adaptasyonunu sağlamak amacıyla aday öğretmenlerin bağımsız derse girmemesi belirtilmiş fakat yıllardır bu konuda herhangi bir uygulamaya gidilmemiştir.

* 17. Şura’da eğitim mekanlarının engellilere uygun hale getirilmesi kararı alınmış olmasına rağmen hâlâ engelli öğrenciler binbir zorlukla eğitimlerine devam etmektedir.

Ve son olarak her yıl uçurulan bir balon olan “ek ders ücretine zam yapılacak” haberi bu sene de geleneği bozmayarak bakanlık tarafından uçurulmuş, bunca olumsuzluğa rağmen ancak bu haber basında kendine yer bulmuştur.

Bir de Şura’da ortaya atılan fakat gelen tepkilerden dolayı “henüz” uygulamaya konulamayan bazı maddeler de bulunmakta.

Bir akademisyenden gelen “öğrenci andı kaldırılsın” önerisi, Eğitim Bir Sen‘in bundan 3 yıl önce ortaya attığı öneriye çok benzemekte.

Devlet okulları bakımsızlıktan dökülürken, “özel okullara maddi destek verilmesi önerisi” ise, bize daha önce Ahmet Necdet Sezer‘in onaylamadığı özel okullarla ilgili yasa değişikliklerini hatırlatıyor.

SENDİKALAR NE DEDİ?

Türk Eğitim Sen; sözleşmeli öğretmenlikle ilgili konularda büyük tepki gösterdi, bir bürokratla ağız dalaşına girildi ve kısa süreli arbede yaşandı. İsmail Koncuk tartışma yaşadığı Mehmet Küçük ile “görüştüğünü, barıştığını, öpüştüğünü ve işi düzelttiklerini” belirtti. Öğrenci Andı’nın okutulmaması önerisine Mehmet Akif Ersoy’un bir şiiri ile karşılık verildi.

Eğitim Bir Sen; 8 yıllık zorunlu eğitimin bir ideolojik dayatma olduğunu noktasında açıklamalarda bulundu. Maddi konularda yaptıkları önerilerin bakanlık tarafından kabul edildiği açıklandı. Sözleşmeliliğin kaldırılması konusunda 28 Şubat örneği ile fikir belirtti. Milli Güvenlik dersine branş öğretmenlerinin girmesini ve mümkün olursa bu dersin kaldırılmasını önerdi.

Eğitim Sen; 17. Eğitim Şura’sında alınan kararların uygulanmadığı, Şura’nın en başından beri olumsuzluklarla dolu olduğu ve göstermelik olarak yapıldığını belirterek bu Şura’ya katılmayacaklarını belirtti. Eğitim Sen Şura’ya katılmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.