Zorunlu Eğitim Yaşı ve Demiryol Vergisi

Abdullah DAMAR – Eğitimci/Yazar

Zorunlu eğitim yaşıyla, “Demiryol Vergisi”nin ne ilgisi var diyebilirsiniz.

Bu benzetmeyi ben yapmadım.

Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümünün değerli öğretim üyeleri Yrd.Doç.Dr.Ayşe Elçin Summak ve Yrd.Doç.Dr.Semih Summak, 4+4+4 Eğitim Yasası’nın olumsuz yönlerini dile getirmek için kaleme aldıkları kısa değerlendirme yazısında, bu tespiti yaptılar.

Değerli öğretim üyelerinin ortak imzalarıyla, AKP Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu’na gönderdikleri e-postayı, onlardan izin alarak aşağıya alıyorum.
E-posta şöyle;

“Merhaba,
4+4+4 Zorunlu Eğitim Yasası, yeni bir eğitim döneminin başlangıcı olacak inşallah! Hayırlı olsun. Ancak çok ciddi bir sıkıntıya da neden olabilecek gibi. Örneğin;

1.Neden 66 aylık çocuklar “devlet zoruyla” okula alınmaya çalışılıyor?

2.Bu çocukları zorla okula getirdiğinizde, “kabul edilebilir bir kalitenin altına” düşmemek kaydıyla eğitim/bakım hizmeti verebilecek insan ve donanım alt yapınız hazır mı? Ben KESİNLİKLE öyle olmadığını biliyorum.

3.66 aylık bir çocuğun gelişimsel/duygusal ihtiyaçlarını karşılayacak bir eğitim programını bu kadar sürede hazırlamak çok zor; bu nedenle büyük bir risk alacağınızın farkında olmalısınız…

4.İnsanlar doktorunu, hastanesini ÖZGÜRCE SEÇEBİLİRKEN, okulunu, okula başlama yaşını ve çocuğunu göndereceği okulun EĞİTİM KALİTESİNİ neden SEÇEMİYOR?

5.Devlet çocukları, içinde yaşadıkları sosyo-ekonomik çevreye göre “kalitesi ya da kalitesizliği” belirlenen bir okula “re’sen atama” yoluyla gönderiyor; oysa ki bu okulları vergileriyle finanse eden bizzat veliler. Bu konuda HİÇ BİR SÖZ HAKLARI YOK!!!

Özetle, “66 aylık çocukları okula zorla alırız” mantığı, Milli Şef döneminin “DEMİRYOL VERGİSİNE” benziyor!!!

En son versiyonu 28 Şubat sürecinde çocuklarınızı “şu yaştan önce Kur’an eğitimine gönderemezsiniz!” mantığının yeni bir versiyonu…

Bu konuda, velilerin TERCİHLERİ’ne göre belirlenecek bir esneklik gerekiyor.

Ben şahsen çocuğumu 66 aylıkken DEVLETİN HİMAYESİNE vermeyi hiç düşünemiyorum…

Mahkemelik olduğunda, ki mutlaka olacaktır, size geri adım attıracak bir husus…

Bu konuda İLGİNİZİ ve AKTİF çabalarınızı bekliyoruz. Milletvekillerimizin EDİLGEN olmadıklarını görmek isteriz.”

İdeolojik hiçbir değerlendirmeye yer vermeyen mektup, bilimsel ve pedagojik kaygılar taşımasının dışında, değerli hocaları tanıdığım kadarıyla da “içeriden” bir eleştiri niteliğinde olması nedeniyle de çok önemli.

4+4+4 Eğitim Yasası, hazırlanış ve çıkarılış yöntemi itibarıyla darbe dönemlerinin yasalarıyla örtüşüyor.

Umarım, uygulanışı ile darbe yasalarına benzemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.